RIO 2016

Rio 2016: Włosi dokonali cudu, Brazylia rozliczyła się z Rosją - Azzurri i Canarinhos w finale

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 10:27
Włoscy siatkarze po raz trzeci w historii zagrają w finale igrzysk. W piątkowym półfinale olimpijskim w Rio de Janeiro pokonali Amerykanów 3:2 (30:28, 26:28, 9:25, 25:22, 15:9) i o złoto zagrają z Brazylijczykami. Polacy odpadli w ćwierćfinale po porażce z USA.
Maksxim Michajłow walczy o piłę z Brazylijczykami - Lucarellim i Souzą
Maksxim Michajłow walczy o piłę z Brazylijczykami - Lucarellim i Souzą Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS
SERWIS SPECJALNY
Rio 2016

Przy stanie 1:1, Włosi przegrali trzeciego seta z Amerykanami 9:25 (!), zaś w czwartym zespół USA od końcowego zwycięstwa dzieliły zaledwie trzy punkty... Ale to jednak ekipa Italii wystąpi w potyczce o złoto.

W 1996 roku w Atlancie i osiem lat później w Atenach Włosi zdobywali srebrny medal. Trzy razy sięgnęli również po brązowy, w tym w Londynie w 2012 roku.

Drużyna Stanów Zjednoczonych triumfowała w IO w 1984, 1988 i 2008. W trzecim secie prowadziła z Włochami już 20:5, by ostatecznie wygrać do 9 i tym sam wyrównać osiągnięcie Rosjan z meczu grupowego w Rio z Egiptem.

Kiedy w czwartej partii Amerykanie wygrywali 22:19, wydawało się, że jest po meczu. Fantastycznie zaczął zagrywać wówczas Ivan Zaytsev. Jeden as, drugi... Trwał show zawodnika mającego rosyjskie korzenie. Jego ojciec Wiaczesław był mistrzem olimpijskim w siatkówce w 1980 roku.

Włosi wywalczyli sześć punktów z rzędu i doprowadzili do remisu 2:2, zaś w tie-breaku znów byli lepsi od wyraźnie podłamanych rywali.

Drugi półfinał nie był tak zacięty, bo gospodarze gładko pokonali Rosjan 3:0. W trzecim secie "Sborna" praktycznie pogodziła się z porażką i uległa do 17. Tym samym Brazylijczycy zrewanżowali się Rosjanom za olimpijski finał sprzed czterech lat w Londynie, kiedy to przegrali 2:3.

Gospodarze zagrają w niedzielę o złoty medal z Włochami. Rosjanie będą walczyli o brąz z Amerykanami, którzy w ćwierćfinale wyeliminowali Polaków.