Powstanie Warszawskie (nowe)

8 września

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 15:20
Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują wedrzeć się do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
Audio
  • Po kilku dniach przerwy wznawiają nadawanie dwie warszawskie rozgłośnie - powstańcza "Błyskawica" i Polskie Radio. (PR, 2014)
  • - Ogień był piekielny, ulice zasłane były trupami - opowiadał Marian Adamski ps. Adaś o walkach na Brackiej i Alejach Jerozolimskich. (Archiwum PR)
Żołnierski pogrzeb w czasie Powstania warszawskiego. Warszawa, 8 września 1944
Żołnierski pogrzeb w czasie Powstania warszawskiego. Warszawa, 8 września 1944Foto: PAP/CAF

Zgodnie z zawartym dzień wcześniej porozumieniem między Niemcami i reprezentującym cywilne władze powstańcze Polskim Czerwonym Krzyżem między 12 a 14 milknie artyleria nieprzyjaciela. To czas ewakuacji ludności cywilnej z miasta. Wymarszowi towarzyszą mieszane uczucia. Pochód zrezygnowanych, zmęczonych ludzi obserwowany jest przez powstańców. Jedni i drudzy złorzeczą sobie.

Była to tylko krótka przerwa w piekielnej codzienności walk. Od rana tego dnia trwały szturmy na północne Śródmieście z każdej strony. Szczególnie zaciekle walczono w rejonie magazynów Haberbusha, spichlerza całej powstańczej dzielnicy. Stosunkowo spokojne południowe Śródmieście ostrzeliwane jest ze straszliwą dokładnością - dokładnie co 8 minut - z amunicji dział największego kalibru. 


< 7 września

9 września >


wspołpraca