Olszytyn Green Festival. Muzyka, ekologia i Czwórka

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2024 16:00
Olsztyn Green Festival to jedyny taki zielony punkt na festiwalowej mapie Polski. Tło scen maluje tutaj natura, jezioro, lasy i magiczne zachody słońca. Festiwal trwa od 15 do 17 sierpnia. Czwórka jest na miejscu, a Marta Hoppe do naszego plenerowego studia zaprosiła znakomitych gości, którzy o ekologii wiedzą wszystko! 
W sobotę 18 sierpnia Czwórka zawita na Olsztyn Green Festival
W sobotę 18 sierpnia Czwórka zawita na Olsztyn Green FestivalFoto: PAP/Tomasz Waszczuk
  • Olsztyn Green Festival to festiwal, który od 10 lat odbywa się w Olsztynie.  
  • Na scenie prezentują się wspaniałe gwiazdy, m.in. Kortez, Kaśka Sochacka, Mery Spolsky, Sanah czy Zalewski. 
  • Olsztyn Green Festival ma również ekologiczne oblicze. Swoje stanowiska mają tam liczne organizacje - jest WWF, Greenpeace czy lokalni edukatorzy ekologiczni, z którymi spotkała się Marta Hoppe. 

Od 2014 roku Olsztyn Green Festival przyciąga miłośników muzyki i ekologii, tworząc unikalne miejsce spotkań i wspólnego świętowania. 10. edycja Olsztyn Green Festivalu jest zupełnie wyjątkowa. Uczestnicy festiwalu mogli podziwiać interaktywne wizualizacje i innego rodzaju pokazy reaktywne wyświetlane na wysokim na 10 metrów ekranie wodnym, który wyrósł na tafli jeziora, oraz skosztować darmowych owoców. Na festiwalowej scenie same gwiazdy, m.in. Kortez, Edyta Bartosiewicz, Daria ze Śląska, Natalia Przybysz, Taco Hemingway, Bartek Królik, Mery Spolsky, Mrozu, Sanah, The Dumplings, Łona x Konieczny x Krupa, Natalia Nykiel, Kaśka Sochacka, Kwiat Jabłoni czy Zalewski. 

Muzyka to jednak nie jedyny punkt, który przyciąga ludzi do tego wydarzenia. W Olsztynie liczy się też ekologia, dbanie o środowisko i naszą planetę. 


Dzikie rzeki i WWF

Gościem plenerowego studia Czwórki na Olsztyn Green Festivalu była Olga Kazalska z WWF Polska, bo Olsztyn Green Festival to też wydarzenie, które stara się pokazywać zieloną stronę świata. 

- My zapraszamy szczególnie do naszego wolontariackiego programu "Strażnicy rzek". Zapraszamy na szkolenia, na których można dowiedzieć się, jak monitorować stan rzeki, która przepływa w naszej okolicy, jak sprawdzać jakość wody, jak reagować na nieprawidłowości - mówi ekspertka. - Pokazujemy, że każdy człowiek może sporo zrobić dla naszej planety. Możemy działać tam, gdzie mieszkamy, czy to nad rzeką, jeziorem, a nawet w centrum dużego miasta. Na Olsztyn Green Festivalu jest nam niezwykle miło obserwować, jak bardzo ludzie są zainteresowani przyrodą, jak dużo już wiedzą. 

Olga Kazalska ze smutkiem przyznaje, że jedynie 20-25 procent ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek jest w stanie nienaruszonym przez człowieka. Zauważa jednak trend polegający na tym, że coraz częściej doceniamy dzikie rzeki, korzyści płynące z ich sąsiedztwa. 

Posłuchaj
09:51 czwórka żabie lato 17.08.2024 olga kazalska wwf 8.10.mp3 O dbaniu o polskie rzeki, diecie, fokach i morświnach opowiada Olga Kazalska z WWF Polska (Żabie lato/Czwórka)

Być wege z Greenpeace Polska 

Martę Hoppę odwiedził też Piotr Szymczyk z Greenpeace Polska. Do Czwórkowego plenerowego studia przyszedł z książką, której jeden z fragmentów brzmi: "nie istniejemy ponad przyrodą, a jesteśmy jej częścią". "Rewolucyjna książka kucharska" to zachęta do ekologicznego stylu życia. Została wydrukowana na skandynawskim papierze, bo jako rekompensata za zużyty papier zostanie tam posadzonych wiele drzew. - Nie tylko papier tej książki jest ekologiczny - przekonuje gość Czwórki. - Jest tu mnóstwo przepisów na wegańskie dania, od przystawek, po desery. My nie chcemy przekonywać, by z dnia na dzień przejść na dietę wege, ale by iść w tę stronę małymi krokami. Zrezygnować z jednego mięsnego posiłku w miesiącu, zdecydować się na wege desery - podpowiada. 

Posłuchaj
09:16 czwórka żabie lato 17.08.2024 piotr szymczyk z green peace 9.12.mp3 O "Rewolucyjnej książce kucharskiej" opowiada Piotr Szymczyk z Greenpeace Polska (Żabie lato/Czwórka)

Rusz w biodróż 

Spotkaliśmy się również z Michałem Książkiem, autorem książki "Pójdźmy tam, gdzie nas oczy poniosą, ale nie za daleko!", który zabrał nas w "biodróż". 

- Biodróż polega na tym, że niezależnie od tego, gdzie ją rozpoczniemy, to zawsze coś ciekawego znajdziemy - mówi Michał Książek. - Wszędzie wokół nas sąsiadują z nami nieludzie, których biologie, biografie są bardzo interesujące. Trzeba w sobie obudzić pewną wrażliwość na nie. 

Posłuchaj
04:13 czwórka żabie lato 17.08.2024 michał książek 9.36.mp3 O biodróżach opowiada Michał Książek (Żabie lato/Czwórka)

 

Zamieszkaj na wakacjach

Iza Sałamacha, edukatorka ekologiczna, od czterech lat mieszka w Olsztynie - często w swoich postach używa hashtagu #mieszkamnawakacjach. Docenia miejsce, w którym mieszka, korzysta z niego, ale daje też coś od siebie. Jej działania ekologiczne skupiają się na najbliższej okolicy. 


Posłuchaj
25:05 czwórka żabie lato 17.08.2024 iza sałamacha 10.10.mp3 O przeróżnych ekologicznych akcjach na Warmii i Mazurach opowiada Iza Sałamacha, edukatorka ekologiczna (Żabie lato/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Olga Kazalska (WWF Polska), Piotr Szymczyk (Greenpeace Polska), Michał Książek, Iza Sałamacha (edukatorka ekologiczna)

Data emisji: 17.08.2024

Godzina emisji: 08.04

pj/wmkor

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowy porządek dla planety. Odgrać się!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:56
Nadmiar szkodzi, przytłacza nas, dlaczego nie warto mieć zbyt wielu rzeczy. Do domowych porządków, "odgracania", warto podejść z głową, zacząć od małych rzeczy, których pozbycie się przyniesie wielkie efekty, a potem przejść do trudniejszych miejsc w domu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w Dolinie Odry. Nietuzinkowy album i cenna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 14:26
Piotr Fisher Rosiński i Piotr Piznal to autorzy albumu "Życie w Dolinie Odry", w którym obrazem i dźwiękiem pokazują piękno dzikiej przyrody. Ich celem jest także zachowanie tego miejsca w jego naturalnym stanie. - Rok temu wraz z grupą przyjaciół założyliśmy inicjatywę, która ma na celu powołanie w tym miejscu Parku Narodowego - mówią w Czwórce. - Jest to kontynuacja myśli wielu osób sprzed lat, które nad tym wcześniej pracowały. Cieszy nas, że niedawno Ministerstwo Środowiska włączyło się w tworzenie projektu parku.
rozwiń zwiń