Rosja 2018

Rosja 2018: Wspaniały mecz w Kazaniu. Belgia wyeliminowała Brazylię i zagra z Francją o finał [23. DZIEŃ MUNDIALU]

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 22:00
Piątek był pierwszym dniem ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw świata. Pierwszą parę półfinałową utworzą drużyny Francji i Belgii. Francuzi pewnie pokonali Urugwaj 2:0, natomiast Belgowie sprawili niespodziankę, wygrywając z Brazylią 2:1. Wiadomo już, że w półfinałach znajdą się cztery europejskie drużyny.
  • Reprezentacje Francji i Urugwaju rywalizować będą w pierwszym ćwierćfinale piłkarskich mistrzostw świata. Zdaniem byłego reprezentanta Polski Włodzimierza Lubańskiego, to może być bardzo wyrównany mecz (IAR)
  • Brazylia zagra z Belgią o półfinał piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Pierwszego gwizdka sędziego nie może doczekać się trener Rafał Ulatowski. Jego zdaniem te dwie drużyny mogą zaprezentować kibicom wspaniałe widowisko (IAR)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" część 1. (PR1)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" część 2. - w magazynie Marek Solecki o meczu Urugwaj - Francja (PR1)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" część 3. - w magazynie Marek Brzeziński, korespondent PR w Paryżu sprawdził co Francja mówi o meczu "Trójkolorowych" z Urugwajem oraz Robert Skrzyński o starciu Brazylii z Belgią (PR1)
  • Studio MŚ w Trójce - Adam Malecki o meczach ćwierćfinałowych (PR3)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" część 4. (PR1)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" część 5. (PR1)
  • Magazyn "Prosto z Mundialu" cz. 6 W audycji komentarz Marka Soleckiego z meczu Urugwaj-Francja oraz zapowiedź meczu Brazylia-Belgia (PR1)
  • Robert Skrzyński komentuje pierwszą połowę meczu Brazylia-Belgia cz. 1 (PR1/Studio Mundial)
  • Relacja Marka Soleckiego z meczu Urugwaj-Francja (PR1/Studio Mundial)
  • Marek Brzeziński o reakcjach we Francji po wyeliminowaniu Urugwaju (PR1/Studio Mundial)
  • Robert Skrzyński komentuje drugą połowę meczu Brazylia-Belgia cz. 1 (PR1/Studio Mundial)
  • Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu przed meczem Szwecja-Anglia (PR1/Studio Mundial)
  • Andrzej Janisz przed meczem Rosja-Chorwacja (PR1/Studio Mundial)
Kevin de Bruyne cieszy się po zdobyciu drugiej bramki dla Belgii
Kevin de Bruyne cieszy się po zdobyciu drugiej bramki dla Belgii Foto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Cały świat opanowała piłkarska gorączka. Nie inaczej jest na portalu PolskieRadio.pl. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy unikalny serwis, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Rosji. Ponadto zapraszamy do słuchania relacji naszych wysłanników na antenach Jedynki i Trójki.

Serwis specjalny
baner 2 rosja 2018
Rosja 2018

W piątek zostały rozegrane dwa ćwierćfinały. Oba zapowiadały się szlagierowo i w obydwu przegrały drużyny z Ameryki Południowej, co oznacza, że półfinały będą wewnętrzną sprawą Europejczyków.

URUGWAJ - FRANCJA 0:2 (0:1)

BRAZYLIA - BELGIA 1:2 (0:2)

Relacja na żywo z 23. dnia MŚ w Rosji:

21:55 - My tymczasem powoli kończymy naszą relację! Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i zachęcamy do śledzenia naszej relacji z sobotnich ćwierćfinałow. Startujemy już jutro przed południem. Dobranoc!

BRAZYLIA - BELGIA 1:2 KONIEC MECZU

21:53 - KONIEC SPOTKANIA! BELGIA W PÓŁFINALE MISTRZOSTW ŚWIATA! Brazylijczycy walczyli do końca, ale nie byli w stanie wyrównać. Taki wynik oznacza, że w półfinałach, po raz pierwszy od 2006 roku, znajdą się cztery drużyny z Europy!

21.51 - Cóż za parada Courtouis! Belgijski bramkarz broni fenomenalnie strzał Neymara z linii pola karnego. Wcześniej napastnik otrzymał znakomite podanie od Douglasa Costy.

21.48 - Szukał karnego Neymar, ale sędzia z Serbii nie dał się nabrać. Meunier nie faulował kolegi klubowego z Paris Saint-Germain.

21.47 - Ostatnia minuta regulaminowego czasu gry. W ostatnich minutach Brazylijczykom brakuje klarownych okazji. Sędzia dolicza pięć dodatkowych minut.

21.44 - Druga zmiana w ekipie z Beneluksu. Romelu Lukaku zostaje zmieniony przez młodziutkiego Youri'ego Tielemansa.

21.41 - Ależ kiks Coutinho! Świetny kontratak Neymara, który wyłożył piłkę gwieździe Barcelony, ale ten źle trafił w piłkę i Courtouis rozpoczyna od bramki.

21:40 - Pierwsza zmiana w drużynie "Czerwonych diabłów". Roberto Martinez wzmacnia obronę. Thomas Vermaelen zmienia Nacera Chadliego.

21.38 - Znowu szansę miał Renato Augusto! Jego strzał z szesnastu metrów ląduje jednak obok prawego słupka belgijskiej bramki!

21:36 - Blisko wyrównania byli "Canarinhos". Firmino otrzymał podanie od Neymara, ale uderzył nad bramką.

21.33 - GOL DLA BRAZYLII! Rezerwowy Renato Augusto kapitalnie wykończył głową dośrodkowanie Philippe Coutinho. Źle zachował się w tej sytuacji Jan Vertonghen, który zgubił krycie brazylijskiego pomocnika. Courtouis był bez szans!

21.32 - Ruszył prawą stroną Costa, ale jego strzał odbił Courtouis. Dobijać próbował Neymar, jednak strzał napastnika zablokował Alderweireld.

21.30 - Trzecia zmiana w szeregach Brazylijczyków. Z boiska schodzi były piłkarz ŁKS-u Łódź - Paulinho, którego zastępuje Renato Augusto.

21.29 - Z dystansu próbował Douglas Costa, ale jego strzał nie mógł zaskoczyć fachowca pokroju Courtouis.

21.27 - Tempo meczu nieco siadło. Dziwi to zwłaszcza w przypadku Brazylijczyków, którzy od kilku minut grają tak, jakby stracili wiarę w odrobienie strat.

21.21 - Douglas Costa był blisko bramki kontaktowej! Jego uderzenie odbił jednak Courtouis.

21.19 - Ależ szansę mieli Belgowie na dobicie rywala! Kontrę rozpoczął niezmordowany dzisiaj Chadli. Następnie świetna piłka od de Bruyne'a do Hazarda, ale ten uderza obok bramki, mimo, że świetnie ustawiony w polu karnym był Lukaku. Belgijski snajper nie krył irytacji faktem, iż nie otrzymał podania.

21.18 - Pół godziny do końca regulaminowego czasu gry. Brazylijczycy mają przewagę, grają szybciej od rywali, ale nie przekłada się to na stuprocentowe sytuacje.

21.15 - Już druga zmiana u Brazylijczyków. Douglas Costa zmienia Gabriela Jesusa.

21.13 - Spore zamieszanie w polu karnym Belgii.  Gabriel Jesus najpierw poradził sobie z Janem Vertonghenem, a potem padł w starciu z Vincentem Kompany'm. Arbiter najpierw wskazał na jedenasty metr, by potem skonsultować się z sędziami VAR, w składzie których znajduje się Pawel Gil.

Po sprawdzeniu... Mazić zdecydował o braku rzutu karnego.

21.12 - Kolejna wrzutka Marcelo z lewego skrzydła, ale piłka trafia pod nogi Chadliego, który bez wahania wybija. Po chwili świetną szansę miał Paulinho, ale piłkarz Barcelony przegrał pojedynek z Courtouis. Bramkarz Chelsea, jak dotąd, broni dzisiaj fenomenalnie.

21.10 - Neymar upadł w polu karnym, a pan Mazić chciał sprawdzić w systemie VAR, czy Brazylii należy się rzut karny. Najwyraźniej szybko otrzymał jednak odpowiedź negatywną, gdyż po kilkudziesięciu sekundach nakazał grać dalej.

21.09 - Marcelo na boku pola karnego poradził sobie z Meunierem, ale jego wstrzelenie w pole karne nie zostało zamknięte przez żadnego z kolegów.

21.06 - Znowu dobra kontra Belgów. Podanie do Lukaku, ale tym razem Miranda poradził sobie z napastnikiem rywali.

21.03 - Zaczynamy drugą połowę! W zespole Brazylii jedna zmiana. Roberto Firmino zmienia Williana.

20.55 - Garść statystyk z pierwszej połowy.

20.47 - Koniec pierwszej połowy! Wielkie emocje i niespodziewany wynik. Liczymy, że następne 45 minut będzie równie ciekawe.

20.45 - Znakomita prostopadła piłka do Neymara, ale gwiazdor Brazylii na spalonym. Ponadto i tak przegrał pojedynek z Alderweireldem.

20.41 - Świetna szansa Belgów. De Bruyne kąsliwie uderzył z rzutu wolnego z odległości ponad 20 metrów, ale Alisson zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką.

Po chwili dośrodkowanie Chadliego z rożnego, ale strzał Kompany'ego z ekwilibrystycznej pozycji ląduje w rękach bramkarza.

20.37 - Dwukrotnie kapitalnie broni Courtouis! Najpierw bramkarz Belgów odbił strzał Marcelo, a potem fenomenalnie obronił uderzenie z dystansu Philippe Coutinho!

20.35 - Bylo blisko gola kontaktowego. Gabriel Jesus źle uderzył jednak głową po dośrodkowaniu Marcelo.

20:32 - 2:0 DLA BELGII!!! Świetna kontra: Romelu Lukaku przebiegł kilkadziesiąt metrów, znakomicie wypatrzył Kevina de Bruyne, a ten perfekcyjnym strzałem z linii pola karnego nie dał szans Alissonowi.

Czy Brazylia podniesie się po tych dwóch ciosach?

20.30 - Po rzucie rożnym Williana piłka trafiła do Fernandinho, który mógł się zrehabilitować. Jego strzał zza pola karnego został jednak zablokowany.

Pół godziny gry za nami.

20.26 - Bardzo dobry strzał Marcelo. Piłkę odbija jednak Courtouis, a po chwili sytuację wyjaśnia wybiciem Toby Alderweireld.

20.25 - Samobójcza bramka Fernandinho to już trzynasty gol Belgów na trwającym mundialu. Żadna z pozostałych drużyn nie jest tak skuteczna podczas rosyjskiego turnieju.

20.23 - Lukaku poradził sobie z Mirandą, ale wypuścił piłkę zbyt daleko i Vincent Kompany wybił na korner.

20.22 - Bardzo groźne są kontry Belgów. Teraz Hazard zagrał do Meuniera, jednak dośrodkowanie prawego obrońcy PSG przejęte przez Marcelo. Chwilę potem Meunier znowu wrzucał do Lukaku, ale znowu poradzili sobie Brazylijczycy.

20.19 - Świetnie ogląda się ten mecz. Brazylijczycy częściej atakują i są nieco groźniejsi. Teraz nieźle uderzał prawą nogą Philippe Coutinho, ale na posterunku był Courtouis, który pewnie złapał piłkę.

20.15 - Była szansa na szybką odpowiedź ze strony Brazylijczyków. Mocny strzał Williana jednak odbity przez Courtouis, a później uderzenie Neymara zablokowane przez obrońców.

20.14 - GOOOOOOL DLA BELGII! Rzut rożny wykonywany przez Chadliego i... bramka samobójcza Fernandinho. Brazylijski pomocnik kieruje futbolówkę do własnej siatki. Piłka odbiła się od pleców pomocnika Manchesteru City.

20.13 - Znakomite podanie de Bruyne do Fellainiego, ale nieczysto uderzył piłkę. Jego strzał blokowany przez Joan Mirandę wychodzi na rzut rożny.

20.10 - Kolejny korner dla "Canarinhos". Po wrzutce Williana z prawej strony do piłki doszedł niepilnowany Paulinho, ale nie trafił czysto w piłkę, którą wybili Belgowie. Znakomite tempo meczu w Kazaniu.

20.08 - Blisko objęcia prowadzenia byli Brazylijczycy. Meunier wybija dośrodkowanie Marcelo na rzut rożny. Po chwili dośrodkowanie Neymara z rzutu rożnego i świetną szansę miał Thiago Silva, który źle trafił jednak w piłkę i ta zatrzymała się na słupku.

W odpowiedzi szybka kontra Belgów zakończona strzałem Nacera Chadliego z dystansu. Wciąż jednak bez goli.

20.06 - Belgowie próbują przejąć inicjatywę, lecz "Czerwonym Diabłom" brakuje konkretów. Teraz dogranie Thomasa Meuniera do Romelu Lukaku przejęte przez brazylijskich obrońców.

20.04 - W odpowiedzi szybką akcję rozegrali Neymar z Gabrielem Jesusem, ale dośrodkowanie z lewego skrzydła gwiazdora PSG wylądowało w rękach Thibaut Courtouis.

20.02 - Pierwsza niezła okazja dla Belgów. Kevin de Bruyne poradził sobie z Mirandą, uderzył zza pola karnego, ale strzał był zbyt słaby i wylądował obok bramki.

20.00 - Pierwszy gwizdek serbskiego sędziego Milorada Mazicia za nami! Zaczęli Brazylijczycy.

19.52 - Piłkarze Brazylii i Belgii wychodzą na murawę stadionu w Kazaniu!

19.45 - Prezydent Francji Emmanuel Macron poleci we wtorek do Sankt Petersburga, aby obejrzeć półfinał piłkarskich mistrzostw świata i jeszcze tego samego dnia wróci do kraju - poinformował Pałac Elizejski, dodając, że nie są planowane żadne spotkania polityczne.

19.37 - Francuskie media spokojnie przyjęły dzisiejszą wygraną nad Urugwajem. "Ocena bardzo dobra" - tak zatytułowała gazeta "L'Equipe" relację z meczu w Niżnym Nowogrodzie, który dał awans piłkarzom Francji do półfinału mistrzostw świata w Rosji. "Trójkolorowi" pewnie pokonali drużynę Urugwaju 2:0.

19.15 - Dla niektórych zawodników mistrzostwa są szczęśliwe nie tylko dzięki świetnej postawie na boisku. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Szwecji Andreas Granqvist w piątek rano, dzień przed ćwierćfinałowym meczem z Anglią w mistrzostwach świata, został ojcem.

- Próbuję się tym cieszyć, ale jednocześnie nie uciekać myślami do żony i córeczki - przyznał.

19.05 - W porównaniu z meczami 1/8 finału, mamy kilka zmian. W drużynie "Canarinhos" do podstawowego składu wraca Marcelo, natomiast zawieszonego za żółte kartki Casemiro zastąpi Fernandinho. Z kolei w składzie Belgów znaleźli się bohaterowie meczu z Japonią: Marouane Fellaini i Nacer Chedli, którzy starcie z Azjatami zaczynali na ławce rezerwowych.

19.00 - Do meczu Brazylii z Belgią jeszcze godzina, ale znamy już składy. Oto piłkarze, na jakich zdecydowali się postawić Tite i Roberto Martinez.

18. 30 - Urugwajskie media po porażce swoich piłkarzy w ćwierćfinale mundialu twierdzą, że pokonanie Francji nie było możliwe bez kontuzjowanego Edinsona Cavaniego. Zgodnie potwierdzają wyższość “Trójkolorowych” nad ekipą “Błękitnych”, która w piątek przegrała 0:2 i odpadła z turnieju.

Komentatorzy “Radia Universal” z Montevideo wskazują, że zwycięski dla Urugwaju pojedynek z Portugalią (2:1), w którym Cavani zdobył dwie bramki oraz nabawił się kontuzji, był niejako początkiem pożegnania “Celestes” z mundialem.

Rozgłośnia wskazała, że w piątek Cristhian Stuani próbował zastąpić Cavaniego w atakach pod francuską bramką, ale zastrzegła, że zadanie to było od początku skazane na niepowodzenie.

- W drużynie Oscara Tabareza jest trzech piłkarzy, których nie da się zastąpić: Diego Godin, Luis Suarez oraz Edinson Cavani. Nie można więc winić Stuaniego, który wprawdzie nie spisał się dzisiaj, że nie udało mu się wypełnić luki po Cavanim. Nie mógł tego zrobić - podsumowali reporterzy “Radia Universal”.

18.10 - Statystyki z pierwszego ćwierćfinału nie wskazują dominacji Francuzów. Trzeba przyznać, że w tym wypadku, nie oddają jednak obrazu gry.

18.00 - A my teraz już odliczamy czas do kolejnego półfinału. Piłkarze Brazylii oraz Belgii wyjdą na murawę stadionu w Kazaniu o godzinie 20.

URUGWAJ - FRANCJA 0:2 MECZ ZAKOŃCZONY

17.52 - I KONIEC! Francuzi wygrywają 2:0 i po 12 latach znowu są w najlepszej czwórce świata. Urugwajczycy kończą swą przygodę z mistrzostwami. O wyniku mecz na pewno zaważyła absencja Cavaniego i błąd Muslery, ale nie ulega wątpliwości, że "Trójkolorowi" byli dzisiaj lepsi od "Los Charruas". Zasłużony awans podopiecznych Didiera Deschampsa!

Teraz Francuzi czekają na półfinałowego rywala. O 20 Brazylia zagra z Belgią w meczu, który wyłoni drużynę, która będzie przeciwnikiem Griezmanna i spółki w kolejnej fazie.

17.50 - Jeszcze zmiana u Francuzów. Griezmann schodzi z boiska, a w jego miejsce Nabil Fekir.

17.48 - Aż pięć doliczonych minut. Czy Urugwajczyków stać będzie na strzelenie choćby honorowej bramki?

17.46 - Francuzi mieli okazję na podwyższenie wyniku. Po faulu na Pogbie mieli rzut wolny z około 25 metrów, ale uderzenie Griezmanna wylądowało nad bramką.

17.44 - Kolejna zmiana w drużynie Francji. Kyliana Mbappe zmienia inna wschodząca gwiazda "Tricolores" - Ousmane Dembele.

17.38 - Już tylko dziesięć minut do końca regulaminego czasu gry. Niestety dla Urugwajczyków, niewiele wskazuje na to, że będą w stanie powalczyć o awans.

17.35 - Groźne dośrodkowanie Caceresa w pole karne, ale piłkę wybija Samuel Umtitti. Chwilę potem pierwsza zmiana w drużynie z Europie. W miejsce Corentina Tolisso wchodzi Steven N'Zonzi.

17.33 - W polu karnym dryblował Mbappe, piłka trafiła do Oliviera Giroud, ale strzał napastnika Chelsea lepiej przemilczeć...

17.30 - Trzecia zmiana w zespole Urugwaju na 17 minut przed końcem meczu. Jonathan Urretaviscaya zmienia Nahitona Nandeza. Trener Tabarez stawia wszystko na jedną kartę. Kluczem wydaje się być jednak uruchomienie Luisa Suareza. Gwiazdor Barcelony jest, jak dotąd, bezproduktywny na boisku.

17.29 - Francuzi są bliżsi zdobycia trzeciej bramki, niż Urugwajczycy pierwszej. Dobry strzał Corentina Tolisso ląduje jednak obok bramki.

17.24 - Zrobiło się dosyć nerwowo na boisku, a między piłkarzami doszło do przepychanek po starciu Mbappe z Diego Godinem. Sędzia nie zauważył zachowania Pogby, który szarpnął rywala. Kartki otrzymali natomiast Mbappe i najmocniej się awanturujący Rodriguez.

17.20 - Mocno uderzał Rodriguez, ale urugwajskiemu pomocnikowi zabrakło trochę precyzji. Wciąż dwubramkowe prowadzenie Francji.

17.18 - 2:0 DLA FRANCJI! Fatalny błąd Muslery, który właściwie sam wrzucił sobie piłkę do siatki. Uderzenie zza pola karnego Griezmanna było mocne, ale futbolówka przełamała ręce urugwajskiego golkipera! Urugwajczycy w bardzo trudnej sytuacji na pół godziny przed końcem regulaminowego czasu gry.

17.16 - Kompletnie nieudane uderzenie Martina Caceresa, a po chwili podwójna zmiana w zespole Urugwaju. Na boisko wchodzą Cristian Rodriguez i Maxi Gomez, którzy zastępują Rodrigo Bentancura i Cristiana Stuaniego.

17.13 - Urugwajczycy szybciej pograli prawą stroną, piłka trafiła w końcu do Rodrigo Bentancura, ale strzał pomocnika Juventusu kompletnie nieudany.

17.07 - Dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego Kyliana Mbappe, ale Muslera uprzedził Pogbę i wypiąstkował piłkę na aut. Swoją drogą, to jeden z nielicznych momentów, kiedy mogliśmy zauważyć, że francuski pomocnik jest na boisku.

17.05 - Blisko drugiej bramki był Antoine Griezmann. W bezsensowny drybling we własnym polu karnym wdał się Muslera, jednak piłka szczęśliwie dla urugwajskiego bramkarza opuściła boisko.

17.02 - Czas na drugą połowę! Francuzi rozpoczynają od środka.

16.47 - Koniec pierwszej połowy! Argentyński arbiter Nestor Pitana zaprasza piłkarzy na przerwę. Pierwsze 45 minut na korzyść Francji, choć Urugwajczycy pokazali, że są w stanie wyrównać. Czeka nas bardzo ciekawa druga połowa!

16.43 - Ależ szansa Urugwajczyków! Hugo Lloris kapitalnie odbił jednak strzał Martina Caceresa, który uderzał po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

16.42 - Była szansa na wyrównanie, ale kopnięcie z dystansu Nahitona Nandeza trafia w ręce Llorisa.

16.39 - GOOOOOOOOOL DLA FRANCJI! Świetne dośrodkowanie Griezmanna z rzutu wolnego i bramka Raphaela Varane'a, który skoczył wyżej od urugwajskich defensorów. W tej sytuacji spóźniony był zwłaszcza Vecino.  "Tricolores" na prowadzeniu!

16.36 - Coraz groźniejsi są natomiast Urugwajczycy. Strzał Lucasa Torreiry ląduje jednak w rękach Llorisa.

16.34 - Dobra akcja Kyliana Mbappe, ale nikt nie zamknął jego dośrodkowania w pole karne.

16.30 - Wciąż bez goli. Francuzi są częściej przy piłce, ale niewiele z tego wynika.

16.24 - Brakuje ofensywnych akcji na stadionie w Niżnym Nowogrodzie. Urugwaj pokazuje świetną grę w obronie, natomiast Francuzi nie mają zbyt wielu pomysłów na sforsowanie defensywy przeciwników.

16.21 - Francuzi znowu w ofensywie, ale dobrze zorganizowana obrona Urugwaju nie pozwala im na wiele. Benjamin Pavard zablokowany przez Matiasa Vecino i tylko rzut rożny dla "Trójkolorowych". Dośrodkowanie z kornera wybite jednak przez Luisa Suareza.

16.18 - Strzał z dystansu Paula Pogby, ale piłkarz Manchesteru United kopnął wysoko nad poprzeczkę bramki strzeżonej przez Fernando Muslerę.

16.15 - To powinien być gol dla Francji! Niepilnowany Kylian Mbappe otrzymał świetne dośrodkowanie z lewej strony, jednak jego strzał głową był kompletnie nieudany.

16.13 - Po rzucie rożnym zakotłowało się pod francuską bramką, ale dobre wyjście Hugo Llorisa wyjaśniło sytuację.

16.10 - Ostry faul Nahitana Nandeza na Lucasie Hernandezie i Francuzi mieli rzut wolny z lewej strony boiska. Dośrodkowanie Antoine'a Griezmanna w pole karne zostało jednak wybite.

16.05 - Niespodziewanie to Urugwajczycy przejęli inicjatywę. Z prawej strony pola karnego uderzał zastępujący Cavaniego Cristian Stuani, ale jego  strzał z ostrego konta nie trafił w światło bramki.

16.04 - Pierwsze ofensywne wyjście Urusów po ataku lewą stroną Diego Laxalta. Piłkarzom z Ameryki Południowej nie udało się jednak oddać strzału na bramkę.

16.02 - Początek meczu to nieśmiałe ataki "Tricolores". Wygląda na to, że Urugwaj przyjął defensywną taktykę na ćwierćfinałowe spotkanie.

16.00 - Zaczynamy!

15.54 - Obie drużyny już na murawie stadionu w Niżnym Nowogrodzie. Czas na hymny!

15.50 - Do rozpoczęcia meczu już tylko 10 minut. Na takie ustawienia zdecydowali się trenerzy Oscar Tabarez i Didier Deschamps.

15.30 - Niezbyt optymistyczna ciekawostka dla kibiców. W ostatnich dwóch starciach tych dwóch ekip na mistrzostwach świata (w Korei i Japonii oraz w RPA) padły bezbramkowe remisy. Mamy nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Pół godziny do meczu.

15.20 - Trudno ocenić, ile Urugwaj traci bez Cavaniego. Wiemy jednak na pewno, że strata połowy ze świetnie współpracującego duetu na pewno jest stratą dla widowiska. Pocieszamy się tym, że i tak zobaczymy wielu wyjątkowo utalentowanych piłkarzy.

14.55 - Znamy już składy obu ekip na pierwszy ćwierćfinał. Przewidywania mediów okazały się prawdziwe. Edinsona Cavaniego nie ma w wyjściowym składzie Urugwaju.

14.00 - Hitowo zapowiada się drugi z dzisiejszych ćwierćfinałów. Brazylia zmierzy się z Belgią. Obie drużyny prezentują na tych mistrzostwach ofensywny styl gry. Ich dotychczasowe statystyki wskazują, że mecz nie ma jednoznacznego faworyta.

13.30 - Z zasobów internetu takie cudo.

12.55 - Przypominamy. To był wielki dzień dla naszej piłki.

12.35 - Cudzoziemcy goszczący w Moskwie na mundialu chętnie szukają w księgarniach angielskiego przekładu powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata"; ogółem od początku mistrzostw sprzedaż książek tego pisarza wzrosła o 30 procent.

Szefowa sieci księgarni Moskowskij Dom Knigi Nadieżda Michajłowa powiedziała w piątek, że dane handlowe wskazują, iż cudzoziemcy, którzy trafiają do księgarni, sięgają po rosyjską klasykę.

- Najpopularniejszym pisarzem wśród turystów okazał się Michaił Bułhakow. W czerwcu sprzedaż jego utworów wydanych w językach obcych wzrosła o około 30 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Najbardziej popularna jest powieść "Mistrz i Małgorzata", szczególnie w języku angielskim - powiedziała Michajłowa.

12.15 - Nasz kolega Maciej Jastrzębski ma swoje typy.

11.50 - Ciekawostka: bramkarz reprezentacji Brazylii Alisson Becker był skazany na to by strzec bramki. Jego mama stała w bramce w drużynie szczypiornistek, ojciec, starszy brat i dziadek byli bramkarzami tak jak Alisson.

11.20 - Rosyjskie media donoszą: jeśli rosyjscy piłkarze wrócą do formy przed meczem z Chorwacją, to szanse obu reprezentacji na awans do półfinału mundialu są równe, choć wiele zależy od wyboru taktyki - ocenia w piątek w dzienniku "Izwiestija" były piłkarz i trener Anatolij Byszowiec.

Jak zauważają "Izwiestija", na razie reprezentacja Rosji poniosła pewne straty kadrowe. W turnieju najprawdopodobniej nie zagra jużpomocnik Jurij Żyrkow, nie do końca jasna jest sytuacja z kontuzjowanym jeszcze w czerwcu Alanem Dzagojewem. "Istotne znaczenie będzie mieć to, jak nasi piłkarze powrócą do formy. Jeśli wszyscy będą w formie, to szanse Rosji i Chorwacji na zwycięstwo wynoszą 50:50. Wiele będzie zależeć od wybranej taktyki" - powiedział dziennikowi Byszowiec.

10.50 - Jak wygląda dzień meczowy "Czerwonych Diabłów"?

10.10 - Co reprezentacja Urugwaju robi w czasie wolnym? ... gra w "karcioszki"

10.00 - Ciekawostka: Francja jeszcze nigdy nie pokonała Urugwaju na mistrzostwach świata. Dwa spotkania skończyły się bezbramkowymi remisami, a jedno wygrał zespół z Ameryki Południowej - 2:1 w 1966 roku.

09.15 - Wieści z obozu Brazylii: z powodu kontuzji kostki brazylijski obrońca Danilo nie zagra do końca mundialu. W komunikacie brazylijskiej federacji piłkarskiej poinformowano, że na treningu Danilo uszkodził więzadła w lewej kostce. 26-letni zawodnik rozpoczął leczenie, pozostanie z reprezentacją Brazylii w Rosji, ale jego dalszy udział w mundialu jest wykluczony. Na prawej stronie defensywy zastępuje go Fagner.

08.45 - Wyliczono - o zgrozo ktoś to liczy - że Neymar spędził na mundialu prawie 14 minut na leżąco

08.30 - Taka ciekawostka z mundialu:

08.00Gwiazda Brazylii Neymar został przedstawiony na muralu, które odsłonięto w piątek w Kazaniu. Jest trzecim wielkim piłkarzem uhonorowanym przez artystów w stolicy Tatarstanu w taki sposób.

07.30 - Brazylia już po raz siódmy z rzędu wystąpi w ćwierćfinale MŚ. Na tym etapie kończyła ostatnio zmagania w 2006 i 2010 roku. W latach 1994 i 2002 sięgnęła po tytuł, w 1998 roku przegrała finał z Francją, a cztery lata temu przed własną publicznością zajęła czwarte miejsce.

Ta lokata to największy sukces Belgów w historii, co miało miejsce w 1986 roku. Są jedyną, obok Urugwaju, drużyną, która wygrała wszystkie dotychczasowe cztery mecze. Zdobyli w nich 12 goli, najwięcej ze wszystkich uczestników MŚ.

Piłkarze obu drużyn świetnie się znają, bo wielu z nich występuje wspólnie w klubach. Kompany jest partnerem w Manchesterze City Danilo, Gabriela Jesusa, Fernandinho i Edersona, a w Chelsea Londyn grają razem Eden Hazard, Thibaut Courtois i Willian.

07.15Szanse Urugwaju na korzystny wynik mogą spaść jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Zależy to od tego, czy Edinson Cavani będzie zdolny do gry. Zdobywca obu bramek w spotkaniu 1/8 finału z Portugalią (2:1) doznał w tym meczu urazu. Piłkarz trenował w ostatnich dniach, ale indywidualnie.

W przypadku jego absencji "Urusi" będą musieli liczyć przede wszystkim na linię obrony z Diego Godinem i Jose Jimenezem na czele. Zadanie powstrzymania Cristiano Ronaldo zakończyło się sukcesem, ale teraz czeka ich być może jeszcze bardziej wymagające wyzwanie. Tym razem ich bramkę atakować będą Antoine Griezmann, klubowy kolega Godina i Jimeneza, Olivier Giroud i przede wszystkim 19-letni Kylian Mbappe, który wywalczył rzut karny i zdobył dwie bramki w 1/8 finału z Argentyną (4:3).

7.00 Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji naszego portalu z kolejnego dnia piłkarskich mistrzostw świata odbywających się na stadionach Rosji. Po dwóch dniach przerwy na murawę ponownie wyjdą piłkarze. W piątek zostaną rozegrane dwa ćwierćfinały. W szlagierowo zapowiadających się spotkaniach Urugwaj zmierzy się z Francją (godz. 16.00), a Brazylia z Belgią (20.00).

Aneta Hołówek, Paweł Majewski PolskieRadio.pl

Choć w czwartek na mundialowych arenach meczów nie zobaczymy, to przygotowania do ćwierćfinałowych bojów trwają w najlepsze.

Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Mohamed Salah czy Robert Lewandowski - żadnego z nich nie oglądamy już na rosyjskim mundialu. Zachwycają inni, choć trzeba przyznać, że na pierwszym miejscu nie są wcale gwiazdy. Największe uznanie budzą drużyny.