Polski geniusz twórczy spełnia się nie tylko w dziedzinie działalności artystycznej, równolegle dochodzi do głosu jako techne – umiejętność budowania, konstruowania, wiedza praktycznych zastosowań.
Polska Niepodległa nigdy nie jest stanem już osiągniętym; to proces, ciągły trud formotwórczy – zwracał uwagę Stefan Żeromski w swoich pismach teoretycznych. Autor „Przedwiośnia” miał tu na myśli także pokolenia inżynierów i architektów pracujących dla polskiej niepodległości – również w czasach, kiedy Polska była krajem zniewolonym.
Historię tworzą powtórzenia. Kilkadziesiąt lat temu komunistyczna propaganda zawłaszczyła dokonania polskich inżynierów i architektów (chociażby twórców Centralnego Ośrodka Przemysłowego), aby tworzyć mit – żywotny niekiedy nawet do dziś – rozwoju i osiągnięć „ludowej” ojczyzny.
Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonały moment, aby wskazać osobowości i dzieła polskiej myśli technicznej. Często zadziwiające jest, w jak wielu miejscach świata można znaleźć wyraźne znaki polskiego techne. Liczne archiwalne nagrania radiowe niech staną się podróżą inżynierów i architektów Polski Niepodległej.