Szczebrzeszyn jest małym miastem w województwie lubelskim. Być może nie byłby znany gdyby nie wierszyk Jana Brzechwy. Pierwszy pomnik chrząszcza – czy też świerszcza, jak twierdzi wielu – stanął w Szczebrzeszynie w 2002 roku. Od tamtej pory pomników przybywało. Znaleźć je można na Rynku, koło starego zamku, w Miejskim Domu Kultury i wewnątrz jego budynku. Niektóre mają nawet dwa metry wysokości. – Wydaje mi się, że chrząszcz pod zamkiem jest bardziej naturalny niż ten na Rynku i bardziej pasuje do trzciny. Ten, stojący u stóp zamku, powstał jako pierwszy – powiedziała przewodniczka Maria Formal.
W audycji powiedzieliśmy też o festiwalu Stolica Języka Polskiego. Ponadto odwiedziliśmy również Muzeum Starych Zegarów, Zagrodę w Guciowie i Roztoczański Park Narodowy. A Koło Gospodyń Wiejskich, na czele z Elżbietą Ordyniec, zaprosiło nas na lokalny poczęstunek.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzi: Roman Czejarek
Goście: Piotr Duda (pomysłodawca festiwalu Stolica Języka Polskiego), Janusz Kapecki (przewodnik miejski), Maria Formal (przewodniczka), Stanisław Jachymek (właściciel zagrody w Guciowie), Tadeusz Grabowski (dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego), Leszek Marek Duda (Muzeum Starych Zegarów), Katarzyna Karpowicz (przedstawicielka rodziny malarzy), Joanna Król (Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie), Elżbieta Odyniec (Koło Gospodyń Wiejskich)
Data emisji: 11.08.2018
Godzina emisji: 9.00-12.00
abi