Teatr Polskiego Radia

"Eryk XIV" Augusta Strindberga w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 06:30
Historia zdolnego i ambitnego króla Szwecji, Eryka XIV, który popada w chorobę psychiczną, ale wciąż szuka miłości i szczęścia. W roli tytułowej Krzysztof Gosztyła. 
Krzysztof Gosztyła i Przemysław Bluszcz w słuchowisku Eryk XIV
Krzysztof Gosztyła i Przemysław Bluszcz w słuchowisku "Eryk XIV"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Eryk XIV, król Szwecji w latach 1560-1568, był inteligentnym i ambitnym władcą. Pod koniec swojego panowania popadł jednak w obłęd. Walczył ze szlachtą i wprowadził represje polityczne wobec przeciwników, skazując na śmierć między innymi rodzinę Sture. Został usunięty z tronu i uwięziony przez swojego przyrodniego brata, późniejszego króla Jana III, który przejął władzę. Zmarł w więzieniu, prawdopodobnie otruty arszenikiem.


Wybitny szwedzki pisarz August Strindberg (1849-1912) napisał dramat "Eryk XIV", ponieważ postać tytułowego bohatera jest fascynująca nie tylko z historycznego punktu widzenia.

Krzysztof Gosztyła jako Eryk XIV Krzysztof Gosztyła jako Eryk XIV/fot. Krzysztof Świeżak/PR

August Strindberg "Eryk XIV"

Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski

Muzyka: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński



Obsada:

Krzysztof Gosztyła, Anna Cieślak, Ewa Kania, Przemysław Bluszcz, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz oraz Łukasz Węgrzynowski

obsada słuchowiska "Eryk XIV" Obsada słuchowiska "Eryk XIV"/ fot. Krzysztof Świeżak/PR

Na słuchowisko "Eryk XIV" Augusta Strindberga w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły zapraszamy w sobotę (9 listopada 2024) po godz. 21.00 na antenę Programu 1. 



POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA



Czytaj także:


Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.


***

Teatr Polskiego Radia/mt