Teatr Polskiego Radia

"Kolęda warszawska". Słuchowisko Tomasza Zacharewicza w reżyserii autora

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 09:55
Wigilia roku 1939 to nie był czas pełen radości. To właśnie tego dnia w paryskim mieszkaniu Jana Lechonia spotkali się prawie wszyscy skamandryci. Część z nich dotarła do Francji wcześniej, część uciekała mostami w Zaleszczykach i Kutach, z okupowanego kraju.
Andrzej Mastalerz, Grzegorz Wons, Marcin Przybylski, Teresa Kowalik. Marcin Mroziński i Piotr Grabowski w słuchowisku Kolęda warszawska
Andrzej Mastalerz, Grzegorz Wons, Marcin Przybylski, Teresa Kowalik. Marcin Mroziński i Piotr Grabowski w słuchowisku "Kolęda warszawska"Foto: W. Kusiński/PR

To właśnie tego wieczoru Stanisław Baliński napisał wyjątkowy wiersz, który śpiewany jest do dziś, a dedykowany jego miastu - Warszawie. Słuchowisko "Kolęda warszawska" opowiada o tym wieczorze, o tym spotkaniu, o wigilii polskich poetów w Paryżu zaciemnionym przed niemieckimi nalotami.


Tomasz Zacharewicz "Kolęda warszawska"

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz

Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Dariusz Orłowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska



Obsada:

Dariusz Wnuk (Jan Lechoń), Andrzej Mastalerz (Julian Tuwim, Grzegorz Wons (Stanisław Baliński), Piotr Grabowski (Antoni Słonimski), Marcin Przybylski (Kazimierz Wierzyński), Teresa Kowalik (Maria Kuncewiczowa), Martin Fitch/Marcin Mroziński (Witold Małcużyński)

Andrzej Mastalerz, Grzegorz Wons i Piotr Grabowski Andrzej Mastalerz, Grzegorz Wons i Piotr Grabowski/ fot. W.Kusiński/PR

Słuchowisko nagrane w grudniu 2022. Swoją premierę na antenie Programu 1 miało 22 grudnia 2022 roku.


Słuchowisko "Kolęda warszawska" zostało wyemitowane w sobotę (21 grudnia 2024) po godz. 21.00 na antenie Programu 1.



Czytaj także:


Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.


***

Teatr Polskiego Radia/mt