Teatr Polskiego Radia

"Akcja pod Arsenałem". Słuchowisko według powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec” w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 08:00
 "W jednej z dzielnic warszawskich było środowisko młodzieży harcerskiej, które umiało stworzyć atmosferę i warunki, w jakich młodzież czuła się dobrze, pragnęła sama kształcić swe charaktery, sama sobie stawiała cele i sama czyniła wszystko, co w jej mocy by te cele osiągać.”
Twórcy słuchowiska Akcja pod Arsenałem
Twórcy słuchowiska "Akcja pod Arsenałem"Foto: W. Kusiński

Grupa przyjaciół z liceum im. S. Batorego i wiosną 1939 zdaje maturę, a ich przyszłość zapowiada się ekscytująco. Dla wszystkich zakończenie szkoły oznacza rozpoczęcie najważniejszego etapu w życiu, w którym dojrzałość, niezależność i siła charakteru pozwolą spełnić ich ambicje i zrealizować wszystkie życiowe plany. Te wszystkie wyobrażenie w jednej chwili rujnuje wybuch II Wojny Światowej. Wszyscy należą do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W tej nieoczywistej sytuacji żaden z nich nie ma wątpliwości, gdzie jest jego miejsce i jakie należą do nich obowiązki. Wśród nich znaleźli się Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar i Aleksy Dawidowski. To oni wraz ze swoimi kolegami z drużyny prowadzą walkę konspiracyjną w ramach Małego Sabotażu, a później również w Grupach Szturmowych. W okupowanej przez Niemców Warszawie ich życie zmienia się całkowicie, a oni sami jako żołnierze podziemia przyjmują pseudonimy: Zośka (Tadeusz Zawadzki), Rudy (Jan Bytnar), Alek (Aleksy Dawidowski).

Powieść jest wstrząsającym dokumentem poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków w okolicznościach II Wojny Światowej. Rudy, Alek i Zośka oraz wielu ich przyjaciół ginie w obronie niepodległej Polski. Ostatecznie oddają życie ofiarnie i bez protestów, nie mają wątpliwości, że trzeba walczyć. Stanowią przykład wzajemnego oddania i przyjaźni - organizują Akcję pod Arsenałem, by odbić Rudego z rąk Gestapo, a on sam, mimo nieludzkich tortur, nie wydaje nazwisk kolegów. Trzej główni bohaterowie giną: Rudy zamęczony przez Gestapo umiera niemal na rękach swoich kolegów, którzy odbili go w Akcji pod Arsenałem. Alek - ranny w czasie tej akcji umiera tego samego dnia. Po śmierci przyjaciół Zośka pisze pamiętnik, który staje się dokumentem historii, na podstawie którego Aleksander Kamiński pisze swoją powieść. Kilka miesięcy później Zośka dowodzi Akcją pod Sieczychami i jako jedyny członek swojego oddziału zostaje śmiertelnie postrzelony, ale to już inna historia.

Słuchowisko powstało z okazji 120 rocznicy urodzin Aleksandra Kamińskiego, jak również 80 –lecia pierwszego wydania (1943) książki "Kamienie na szaniec”.


"Akcja pod Arsenałem” słuchowisko na podstawie powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec”

Adaptacja: Przemysław Wyszyński

Reżyseria: Przemysław Wyszyński

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Przemysław Wyszyński 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska   

Obsada:

Kamil Pruban, Bartosz Wesołowski, Otar Saralidze, Angelika Kurowska, Dorota Landowska, Mateusz Weber, Mateusz Kwiecień, Tomasz Marzecki, Paweł Ciołkosz, Jakub Kordas

 

Słuchowisko "Akcja pod Arsenałem" emitowane było 29 stycznia 2023 po godz. 21.00 na antenie Programu 1. 

POSŁUCHAJ INNYCH SLUCHOWISKA TEATRU POLSKIEGO RADIA


***

Teatr Polskiego Radia/jw/mt