JP II

1986

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 15:00
13 kwietnia, to wyjątkowa data w relacjach katolików i wyznawcami judaizmu – po raz pierwszy od czasów apostolskich następca św. Piotra wszedł do żydowskiego domu modlitwy.
Audio
  • - Był to krok niesłychanie odważny i było to napiętnowanie antysemityzmu - komentował Jan Lichten, prawnik. (RWE, 1986)
Papież Jan Paweł II i rabin Elio Toaff, 1986
Papież Jan Paweł II i rabin Elio Toaff, 1986Foto: EPA/PAP

Tradycyjnie w pierwszym dniu nowego roku papież wystosował orędzie na Światowy Dzień Pokoju – już po raz 19. "Pokój jest wartością, która nie zna podziałów na Północ-Południe, Wschód-Zachód: jest tylko jeden pokój" - napisał Ojciec Święty.

Pielgrzymka apostolska do Indii

Początek lutego to 29. zagraniczna pielgrzymka apostolska. Tym razem Jan Paweł II udał się do Indii. Na lotnisku w New Delhi powiedział: "Przybywam, by słuchać i uczyć się od tego narodu". W czasie podróży papież spotkał się m.in. z Matką Teresą i Dalajlamą. W większości mszy odprawionych w Indiach przez Ojca św. uczestniczyli wyznawcy innych religii. Powrót do Rzymu utrudniły opady śniegu – papieski samolot wylądował 10 lutego w Neapolu.

13 kwietnia, to wyjątkowa data w relacjach katolików i wyznawcami judaizmu – po raz pierwszy od czasów apostolskich następca św. Piotra wszedł do żydowskiego domu modlitwy. W rzymskiej synagodze papież modlił się z Żydami i wygłosił przemówienie "Odnalezione braterstwo".

18 maja 1986 papież ogłosił piąta encyklikę - "Dominum et vivificantem" - Pana i Ożywiciela, o Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata.

Twarde stanowisko Watykanu w sprawie kapłaństwa kobiet znajduje swój wyraz w opublikowanej 30 czerwca korespondencji między Janem Pawłem II, Robertem Runcie, arcybiskupem Canterbury i kard. Johannesem Willebrandsem. Wymiana opinii wskazuje na poważne trudności w kontynuacji dialogu katolicko-anglikańskiego.

Msza dla miliona Kolumbijczyków

Kolumbia i Saint Lucia to cele 30. zagranicznej podróży apostolskiej Jana Pawła II. Tygodniowa pielgrzymka rozpoczęła się 1 lipca. Ciekawym akcentem było orędzie, skierowane 3 czerwca w czasie mszy na stadionie w Bogocie do mieszkańców USA z okazji stulecia Statuy Wolności. W mszy wziął udział 1 mln Kolumbijczyków.

Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w Castel Gandolfo

26 sierpnia w czasie mszy św. w Castel Gandolfo odbyła się uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Papież powiedział w homilii do ponad 700 polskich pielgrzymów: "Chodzi o urzeczywistnienie tego, co się wyraziło w umowach społecznych w 1980 roku… W umowach tych wyraził się duch Narodu, milenijnego Narodu, który dąży do rozwiązywania problemów społecznych i moralnych  na drodze dialogu z przedstawicielami władzy. Dialog taki jest dowodem poszanowania społeczeństwa ze strony władzy, jest dowodem uzyskania jego autentycznej podmiotowości".

6 i 7 września Jan Paweł II przebywał u podnóża Mont Blanc z okazji 200. rocznicy zdobycia szczytu. Ojciec Św. z góry Mont Chetif w masywie Mont Blanc skierował "Apel o pokój i jedność – do mieszkańców Europy".

31. pielgrzymka apostolska do Francji

4 października Ojciec Św. udał się w 31. zagraniczną podróż. Celem była Francja. Na drodze pielgrzymki znalazły się m.in. Ars i Taizé. W czasie spotkania z młodzieżą na stadionie Gerland w Lyonie papież odpowiadał na pytania dotyczące wiary, Kościoła i świata. Najważniejsze tezy spotkania: By dawać świadectwo trzeba być pewnym swojej wiary; Twierdzenie, że bez Kościoła można zachować wiarę w Chrystusa jest złudzeniem; Nie gódźcie się na żadne ustępstwa tam, gdzie chodzi o prawdę i poszanowanie godności człowieka.

16 października rozpoczął się dziewiąty rok pontyfikatu.

27 października miało miejsce spotkanie przedstawicieli 47 Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich oraz 13 religii niechrześcijańskich w Asyżu na Światowym Dniu Modlitw o Pokój. Jan Paweł II powiedział w czasie tego bezprecedensowego spotkania: "To, że przybyliśmy tutaj, nie znaczy, że zamierzamy szukać religijnego porozumienia lub dyskutować na temat naszych przekonań. Nie znaczy też, że religie mogą pojednać się z sobą na płaszczyźnie wspólnego zaangażowania w realizację ziemskiego planu, który stałby się ważniejszy niż one same. Nie jest też ustępstwem na rzecz relatywizmu religijnego, bo przecież każda ludzka istota winna kierować się szczerością i głosem własnego sumienia w poszukiwaniu prawdy i w zgodnym z nią postępowaniu. Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem - i na tym właśnie polega jego prawdziwe znaczenie dla współczesnych ludzi - że ludzkość, w całym jej zróżnicowaniu, angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł, tam, gdzie się kształtuje świadomość i znajduje swe oparcie moralne działanie ludzi".

32. podróż - najdłuższa pielgrzymka zagraniczna

Najdłuższa papieska pielgrzymka rozpoczęła się 18 listopada. W podróży papież spędził 13 dni, 6 godz. i 15 minut, odwiedzając Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele. Była to 32. papieska podróż zagraniczna.

24 grudnia po raz pierwszy do Polski transmitowana była msza św. pasterska w Bazylice św. Piotra. Wśród chórów uczestniczących w liturgii był Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"