Redakcja Programów Katolickich

Po moc dla biednych

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 15:00
Rośnie liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. W Polsce to już co 10 dziecko. Trzecia niedziela Wielkiego Postu to okazja do zatrzymania się przy współczesnych stacjach drogi krzyżowej, której jedną z nich jest bieda.
Audio
Po moc dla biednych
Foto: Glow Images/East News

Co czwarty Europejczyk żyje na granicy ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Według danych Caritas Europa, w 2013 r. prawie 123 mln obywateli Unii znalazło się w takiej sytuacji. W tym samym czasie paradoksalnie wzrosła także liczba ludzi najbogatszych. Według danych UNICEF-u ponad 30 mln dzieci w najbogatszych krajach świata żyje w ubóstwie, w Unii Europejskiej ponad 13 mln.

- W Polsce żyje około 1,5 mln biednych dzieci i choć liczba ta zmniejszyła się w ostatnich latach, to odsetek dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie wciąż rośnie. W 2010 r. było to około 600 tys. teraz jest ich o 100 tys. więcej. Wynika to z niesprzyjającej sytuacji gospodarczej i źle prowadzonej polityki społecznej – stwierdziła Ewa Falkowska z UNICEF-u w audycji „Familijna Jedynka”, w radiowej Jedynce.

Największy odsetek pomocy biednym to pomoc pieniężna. Jednak nie jest to jedyne i wystarczające rozwiązanie. Bieda może być bowiem nie tylko materialna, ale również duchowa, psychiczna i emocjonalna i dla każdej trzeba szukać jakiegoś rozwiązania.

Zdaniem ks. dr Grzegorza Kudlaka, psychologa, terapeuty, pracownika naukowego Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, do wewnętrznego ubóstwa prowadzą najczęściej życiowe tragedie. - Wówczas zadajemy sobie pytanie czy można im było temu zapobiec albo pomóc wcześniej. Jednak wraz z biedą rodzi się często poczucie wstydu. Dla wielu prośba o pomoc jest bowiem wyrazem słabości - tłumaczył ks. dr Grzegorz Kudlak. - Wielki Post jest wiec czasem, kiedy Kościół zachęca do zatrzymania się w celu odrodzenia sfery duchowej i psychicznej. By spojrzeć nie tylko na siebie ale i innych.

Bieda często wywodzi się z bezradności, a ta z kolei z braku pomocy drugiego człowieka. Pomoc ubogim i samotnym świadczą już od wielu lat siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, które prowadzą Stowarzyszenie PoMoc dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. - Nasze zgromadzenie powstało dla kobiet w kryzysie, a kryzys to jest brak pracy, problemy domowe, przemoc współuzależnienia, depresje, utrata dziecka, problemy macierzyństwa – wylicza s. Anna Bałchan, prezes Stowarzyszenia.

Jak stwierdziła s. Anna, w tworzeniu ról i więzi emocjonalnych chodzi o to by wspierać, towarzyszyć i pomagać, bo kiedy tego zabraknie pojawiają się różne problemy, kryzysy i trudności - Kiedy w XIX powstało nasze zgromadzenie, problemy były zupełnie inne niż współcześnie. Dziś oprócz codziennej posługi mamy też Stowarzyszenie, a w nim psychologów, terapeutów, prawników, którzy non stop mają co robić – dodała.

W związku z Dniem Kobiet w audycji „Ważne sprawy”, Jan Pniewski spotkał się z dr Marią Jankowską, prezeską Polskiego Związku Kobiet Katolickich, z którą rozmawiał na temat Manifestu Społecznego Kobiet Świat, który został niedawno zaprezentowany w Watykanie, gdzie przed kilku laty została zapoczątkowana inicjatywa jego sporządzenia.  - Przygotowały go kobiety z całego świata z różnych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych – powiedziała  dr Maria Jankowska. - Zawarto w nim deklaracje światopoglądowe. Zwrócono uwagę na poczucie własnej płci i konieczność wzajemnych ustosunkowań między mężczyznami i kobietami. Dokument ten daje początek prac nad dążeniem do równouprawnienia kobiet – tłumaczyła dr Jankowska.

I choć międzynarodowy Dzień Kobiet pierwszy raz obchodzono w Watykanie 8 marca 2014 r. godność kobiet ich wielkość i geniusz zawsze podkreślał Jan Paweł II, jak choćby w 1997r. w Zakopanem. – Ten geniusz urzeczywistnia się bez rozgłosu a przez to bywa niedoceniany. Jakże potrzeba jest tej kobiecej wrażliwości na sprawy Boże, aby dzisiejszy świat docenił wartość ludzkiego życia i ludzkiej godności. Takie miejsce wyznaczył Bóg kobiecie w swoim odwiecznym zamyśle – powiedział Jan Paweł II.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski.

 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 08.03.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

Czytaj także

Kościół podwaja pomoc dla biednych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 10:52
Arcybiskupstwo Barcelony od początku roku podwoiło pomoc dla najbardziej potrzebujących.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caritas: rozpoczynamy kampanię "Jałmużna Wielkopostna"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:35
Zebrane w tym roku fundusze będą przeznaczone na leczenie i rehabilitację chorych oraz na wsparcie hospicjów. Hasło akcji to "Wiara działająca w miłości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen rodzącego się życia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:00
Każde życie jest zaproszeniem do dobra i piękna, trzeba tylko dać mu szansę. Nadchodzące święta: Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia to okazja do refleksji
rozwiń zwiń