Redakcja Programów Katolickich

Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 15:00
Rok Miłosierdzia to czas łaski i wielkiej amnestii, aby doświadczyć przebaczenia i otrzymać odpust. W audycji Familijna Jedynka, zastanowimy się, jakie jest źródło kultu miłosierdzia, a także czy dzisiejszy świat, potrzebuje go bardziej niż kiedyś?
Audio
Uroczystym otwarciem Drzwi Świętych, papież Franciszek zainaugurował  Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.
Uroczystym otwarciem Drzwi Świętych, papież Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Foto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

8 grudnia w Bazylice św. Piotra w Watykanie, uroczystym otwarciem Drzwi Świętych, papież Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. W całym świecie chrześcijańskim, poza Rzymem, uroczysta inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia, nastąpiła zaś w niedzielę, 13 grudnia. Następnie Drzwi Święte zostały także otwarte w 3 pozostałych bazylikach większych: św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami oraz św. Matki Bożej Większej. Jednak jak dodaje ks, Krzysztof Ołdakowski, jezuita, tego dnia otworzyły się Drzwi Święte, we wszystkich kościołach katedralnych i świątyniach, wyznaczonych przez biskupów diecezjalnych na całym świecie. - Przed rokiem 2000, otwierano symbolicznie tylko cztery rzymskie bazyliki, po tym czasie rozszerzono tę tradycję. Teraz Drzwi Święte można przekroczyć właściwie wszędzie: w szpitalach, więzieniach, i wszędzie tam gdzie wierni nie mogą pielgrzymować. Obrzęd ten oznacza czas otwarcia Bożego Miłosierdzia dla wszystkich wierzących i możliwość przejścia w stronę zbawienia – dodał jezuita.

Aby zrozumieć ten znak, trzeba popatrzeć na człowieka oczami Boga, bo człowiek to coś więcej niż tylko jego czyny. Jest to więc czas łaski i amnestii dla grzeszników. - Papież Franciszek używa takiego terminu, że miłosierdzie jest odpowiedzialnością Boga za nas. Bóg nie chce dopuścić byśmy zmarnowali swoje życie, chce żebyśmy żyli w szczęściu pokoju i radości. Można powiedzieć, że ten najbliższy rok, będzie dla nas czasem zbawienia – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski.

Rok nadzywczajny, to bardzo stara tradycja sięgająca roku 1300 i pontyfikatu papieża Bonifacego VIII, ale korzenie ma jeszcze w Biblii. U Hebrajczyków, w czasach biblijnych, darowanie win następowało co 50 lat. Był to czas przywracania równości dla wszystkich synów Izraela, zarówno bogatych, jak i biednych. Kościół katolicki nadał hebrajskiemu jubileuszowi charakter bardziej duchowy. Ma on polegać na przebaczeniu, odpuszczeniu grzechów i na odnowieniu więzi z Bogiem i bliźnimi.

- Od czasów biblijnych zmienił się człowiek każde pokolenie musi na nowo odnaleźć jakiś rodzaj poznania Boga. To nie jest tak, że jest gorzej, niż kiedyś. Owszem warto paść na kolana i prosić o miłosierdzie, ale to jest prawdziwe w każdych czasach - powiedział o. dr Tomasz Zamorski z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi. Obecnie nagromadziło się: win, lęku, konfliktów, problemów, a miłosierdzie, jest takim wyzerowaniem. Wszystko można zacząć jeszcze raz.

W tradycji Kościoła stało się normą, że papież, ze szczególnych okazji, może ogłosić Jubileusz nadzwyczajny. Do dziś, w Kościele, Rok Święty został ogłoszony 26 razy. Ostatnim był Jubileusz 2000 roku. Natomiast wcześniejsze nadzwyczajne Lata Święte miały miejsce w: 1933 rok, ogłoszony przez Piusa XI z okazji 1900. rocznicy Odkupienia; 1983 rok, ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1950 lat od Odkupienia. – W Księdze Kapłańskiej czytamy, że musi być czas, aby odpoczął cały świat, stworzony przez Boga, kiedy objawi się Boża dobroć. Tak jak podczas uprawy ziemi, kiedy po kilku latach ziemia musi odpocząć, tak też w Kościele, co 50 lat następuje, szanse na nowy początek.

Wraz z nowym rokiem, Kościół przygotowuje się też, do nowej inicjatywy o nazwie: „Misjonarze Miłosierdzia”. W Środę Popielcową, na cały świat rozesłani będą szczególni apostołowie, wyposażeni w możliwość odpuszczenia bardzo poważnych grzechów, które zazwyczaj są zarezerwowane tylko dla Stolicy Apostolskiej. - Chodzi o pokazanie zasięgu, w jakim to miłosierdzie ma się rozlać na cały świat. Nie ma takiego grzechu, które by wstrzymało pochód Bożego Miłosierdzia – podkreślił o. Krzysztof Ołdakowski.

Jak napisała pani Anna, słuchacz Familijnej Jedynki: „Człowiek Miłosierdzia to taki, który potrafi wznieść się ponad wyrządzone mu zło i odpłacić za to dobrem. Przebaczenie często jest trudne, ale jaka ulga i wtedy człowiek czuje się lepszy. Przebaczenie to radość potrójna dla: Boga, Bliźniego i siebie samego”.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Mariola i Maciej Orłowscy. 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 13.12.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

kawa

Czytaj także

Papież Franciszek otworzył w Bangi Drzwi Święte Roku Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 06:59
- Rok Święty Miłosierdzia zaczyna się wcześniej na tej ziemi, która cierpi od lat z powodu wojny, nienawiści, braku porozumienia i braku pokoju - powiedział Franciszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja Roku Świętego we wtorek. Weźmie w niej udział Benedykt XVI

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 16:45
- Emerytowany papież będzie w przedsionku bazyliki świętego Piotra w chwili otwarcia Drzwi Świętych - poinformował watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi.
rozwiń zwiń