Redakcja Programów Katolickich

Święto dobrej książki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 15:00
W ciągu czterech dni 178 wydawców z Polski i zagranicy, m.in. z Białorusi, zaprezentowało w warszawskich Arkadach Kubickiego blisko 10 tys. najciekawszych tytułów. Towarzyszyły im spotkania autorskie, dyskusje warsztaty, projekcje filmów dokumentalnych.
Audio
Nagroda Małego Feniksa
Nagroda Małego FeniksaFoto: Magdalena Matasek

Jak co roku, na wiosnę w Warszawie odbywają się XXII Targi Wydawców Katolickich, cieszące się wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród wydawców, jak i czytelników. W tym roku odbywały się one w dniach od 7 do 10 kwietnia. Targi włączyły się m.in. w realizację Roku Duszpasterskiego pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”. Przez wiarę i chrzest do świadectwa". Aktywnie promowały także: Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, a także w Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży oraz w Rok Henryka Sienkiewicza.

Zdaniem ks. Romana Szpakowskiego, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, najważniejszą sprawą jest misja, czyli to żeby poprzez te książki działo się dobro w rodzinach, a jeśli w rodzinach to i w Polsce. - Nie możemy zaprzepaścić tego, co dzieje się w Polsce od 1050 lat – zaapelował organizator do Słuchaczy programu "Familijna Jedynka".

- Książka jest takim elementem kultury, który wymaga aktywnej postawy w poszukiwaniu prawdy i piękna, dużo większej niż w przypadku mediów wizualnych, czy głosowych. Buduje osobowość czytelnika, jako aktywnego poszukiwacza tego, co ważne. Targi Książki Katolickiej prezentują publikacje o wysokim charakterze merytorycznym oraz pokazują kunszt edytorski, który powoduje, że chętnie bierze się je do ręki. Targi są stymulantem, jeśli chodzi o odnowę kultury czytania – powiedział abp. Henryk Hoser, zwierzchnik archidiecezji warszawsko – praskiej.

Jak zauważył zaś Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, od lat toczy się dyskusja: co to jest literatura katolicka. - Najprostszym kryterium jest sprawdzanie tego poprzez inspirację pochodzącą z Pisma Świętego i tradycję Kościoła - wyjaśnił metropolita.

Podczas uroczystości otwarcia Targów, odczytano także list prezydenta RP Andrzeja Dudy: "Kolejne targi to wymowny znak silnej i trwałej obecności chrześcijańskiej kultury w Polsce i na świecie". Prezydent życzył uczestnikom, aby „spotkania z chrześcijańską kulturą pozostawiły niezatarte wrażenia, by cieszyły najmłodszych i umacniały tradycję czytania w rodzinach”. Dodał również, że Targi będą pięknym świętem wspólnoty wydawców, autorów i czytelników, których łączy gotowość do refleksji nad nowym życiem, zachwyt nad piękną książką i szacunek do słowa.

Tradycyjnie podczas Targów zostały wręczone nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2016, a także Małe Feniksy. Wręczenie nagród i Uroczysty Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej odbyły się 9 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. - Wyróżnienia przyznawane są osobom i instytucjom zasłużonym dla promocji książek, kultury i wartości chrześcijańskiej – przypomniała Mariola Orłowska.

Feniksa Specjalnego za książkę "966. Chrzest Polski", wyd. Biały Kruk, otrzymał prof. Krzysztof Ożóg, natomiast za "ukazywanie wiary w obiektywie" nagrody otrzymali: Arturo Mari - osobisty fotograf papieża Jana Pawła II, Adam Bujak - fotograf i autor kilkudziesięciu publikacji książkowych oraz Janusz Rosikoń - fotograf i współwłaściciel wydawnictwa Rosikoń Press. Do swoich odbiorców przemawiają oni jednak nie słowem, a obrazem i od lat za pomocą fotografii, dokumentują losy Kościoła i tajemnice sacrum.

- To wyróżnienie, które daje nam skrzydeł, dzięki którym możemy lepiej i szybciej latać, mimo podeszłego wieku – powiedział Adam Bujak. Jak podkreślił laureat nagrody Feniksa, ten ptak ognisty wzlatujący w powietrze, mobilizuje człowieka i jest bardzo ważny dla każdego twórcy, ponieważ pokazuje, że człowiek i jego dzieła są wartościowe dla innych.

Nagrodę Główną Feniks 2016 otrzymał prof. Leszek Mądzik. Laureat Krzyża Zasługi "Pro Ecclesia et Pontifice" od lat 60. związany jest ze środowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Feniksa Diamentowego otrzymał kard. Gerhard Ludwig Muller za książkę "Dogmatyka katolicka", Wydawnictwo WAM.

Dodatkowo Zarząd Stowarzyszenia przyznał w 2016 roku specjalną nagrodę "Księga Życia", którą honorowane są osoby za szczególne osiągnięcia dla życia społecznego. Nagrodzeni nią zostali Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda - rodzice Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 10.04.2016 r.

Godzina emisji: 06.00