Redakcja Programów Katolickich

Świętowanie wiary

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, spotkania Młodych w Lednicy, Rok Miłosierdzia. Czy są to okazje do radosnego świętowania?
Audio

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia to czas, kiedy mówimy o miłosierdziu. To doświadczenie jest nam - Polakom bardzo bliskie, dzięki posłannictwu siostry Faustyny i Jana Pawła II. Są oni patronami tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Wszystko to jest zaś oparte na fundamencie chrztu. Wiara towarzyszy naszemu narodowi od samego początku. Chrzest umocnił polską państwowość sprawił, że możemy istnieć. Obchody jubileuszu chrztu Polski są także ważnym elementem w wymiarze ekumenicznym.

– Chrzest jest pierwszym i najważniejszym z sakramentów. Włącza nas w społeczność ludzi wierzących – podkreślił ks. Paweł Minajet, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Poznaniu.

Jak twierdzi ks. Semko Koroza z parafii ewangelicko - reformowanej w Łodzi, jest to sakrament, który daje nam możliwość, nie tylko wejścia w przestrzeń zbawienia, ale jest to wciągnięcie w tę przestrzeń. - To nie jest bilet do nieba, za który możemy zapłacić, ponieważ możemy radować się tym darmowym uczestnictwem, które Bóg nam daje – dodał ks. Semko Koroza.

Z tym stwierdzeniem nie do końca zgadza się o. Marek Pieńkowski dominikanin, którego zdaniem, chrzest daje nam jedynie możliwość wejścia w przestrzeń zbawienia, ponieważ wciągnięciem sugerowałoby, że nie mamy już nic do zrobienia. - Zbawienie pochodzi całkowicie od Boga, my jesteśmy wezwani, aby je przyjąć i czynić dobro, bo to jest to, co człowieka tworzy – dodał dominikanin.

- Chrzest jest nowym narodzeniem, jest początkiem drogi i relacji z Bogiem w Chrystusie, my - ewangelicy widzimy to, jako początek relacji z Bogiem - powiedział bp. ewangelicki Marcin Hintz.

Zaś bp. Grzegorz Ryś dodał, że chociaż chrześcijaństwo ma swoje słabości, istnienie żywej wiary na tej Ziemi jest oczywiste. Dowodem tego jest choćby fakt, że Polska wytrwała w wierze do dziś, a jest to łańcuch około 40 pokoleń – dodał biskup Ryś.

Zdaniem Doroty Stolpe z Duszpasterstwa Akademickiego Jordan, obecnej podczas Jubileuszu Chrztu Polski w Poznaniu, ale także zaangażowanej w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, zbieżność tych wydarzeń w jednym roku to znak opatrznościowy. To także impuls dla młodych ludzi, aby zacząć pogłębiać swoją wiarę i być w tym autentycznym – dodała Dorota.

Jak zauważył Aleksander Konieczny, również z duszpasterstwa Jodran, mieliśmy okazje przypomnieć sobie akt wyboru Jezusa Chrystusa poczas chrztu. Jest to na tyle istotne, iż pamiętając o tym, na Światowych Dniach Młodzieży będziemy mogli się Nim wspólnie cieszyć.

Źródłem, z którego płynie tradycja chrześcijaństwa w Polsce jest Lednica. Prawdopodobnie w tamtych okolicach miał miejsce chrzest naszego narodu. Od dwóch dekad to także miejsce, które gromadzi tysiące młodych ludzi, a przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia i Pola Lednickie, przeszło już w sumie półtora miliona osób. W tym roku spotkanie to odbędzie się 4 czerwca.

– W tym roku po raz 20-ty spotykamy się na Polach Lednickich, aby wybrać Chrystusa i odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Spotkanie wpisuje się w rytm Jubileuszu Chrztu Polski, jest także akcentem przed Światowymi Dniami Młodzieży. W świetle tych wydarzeń warto się zastanowić, jak ma wyglądać przyszłość wiary w Polsce i na świecie – zauważył Bartosz Dobrzyński, rzecznik Spotkania Młodych w Lednicy.

Jak zauważył ks. Przemysław Góra przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej, wspólnym elementem tych wszystkich tegorocznych wydarzeń jest pytanie: czy ja będę kiedyś świętym, czy będę w niebie z tymi, z którymi będę przeżywać Światowe Dni Młodzieży i inne tego typu uroczystości. Z kolei Łukasz Charuba prezes diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podkreślił, że przy każdym jubileuszu, kluczem do świętowanie jest wspólnota. Najpiękniejsze w tych wszystkich wydarzeniach religijnych jest to, że oprócz tego iż jesteśmy razem, jest jeszcze głębia. W tym przypadku oprócz poczucia wspólnoty, jest to do czego dążymy: wspólne dobro – powiedział Łukasz Charuba.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas - Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 24.04.2016 r.

Godzina emisji: 06.00