Redakcja Programów Katolickich

Strażniczka Skarbca Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 11:00
Boże Miłosierdzie kojarzone jest dziś z obrazem z Łagiewnik ukazującym Chrystusa, tymczasem od XII wieku idea ta była personifikowana przez Matkę Bożą i jej różnorodne wizerunki.
Audio
Wystawa Maria. Mater Misericordiae
Wystawa „Maria. Mater Misericordiae”

Matka Boża jest czasem określana jako Strażniczka Skarbca Bożego Miłosierdzia na ziemi i w niebiosach. Od dawna przedstawiciele zakonów członkowie bractw miłosierdzia oraz prywatni zleceniodawcy zamawiali obrazy ołtarzowe, rzeźby i chorągwie procesyjne przedstawiające Maryję Miłosierną.

Aby zobrazować tę myśl od wieków angażowano do pracy artystów najwyższej klasy. Obecnie dzieła takich twórców jak: Donatello, Mantegna, Vasari, Rubens czy Memmling można podziwiać od 24 czerwca do 9 października na niezwykłej wystawie p.t.: „Maria Matka Miłosierdzia” zorganizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia. Na wystawie zgromadzono dzieła artystów tworzących od XIV do XVIII w. To ponad 90 dzieł sztuki największych malarzy i rzeźbiarzy, którzy od najdawniejszych czasów podejmowali temat Matki Miłosierdzia. Polskie Radio objęło patronatem to wydarzenie.

– Podstawowym wyzwaniem sztuki chrześcijańskiej jest pokazywanie niewidzialnego Boga, duszy ludzkiej i tego co się w niej dzieje. Napięcie pomiędzy niewidzialną treścią duchową i materialnym nośnikiem od zawsze napędza sztukę chrześcijańską - powiedział prof. dr hab. Piotr Krasny, z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kurator wystawy.

Zdaniem ks. dr Roberta Tyrała jednego z koordynatorów Światowych Dni Młodzieży, wystawa ta, to możliwość dotknięcia prawdziwego piękna. Została ona przygotowana z wielką pieczołowitością. Wybitni specjaliści z Polski i Włoch dopracowywali tu najmniejsze szczegóły. Teraz kiedy widzimy efekt ich pracy to poprzez piękno sztuki mamy możliwość dotknąć samego Boga – dodał ks. dr Roberta Tyrała. - Nie da się wszystkiego wypowiedzieć słowami w tej wystawie zostało ukryte wiele symboli. To kolejne Brama Miłosierdzia w Roku Miłosierdzia. W kulturze i historii polskiej, mocno zakorzeniona jest obecność Matki Najświętszej, tu mamy możliwość przeżyć prawdziwą katechezę piękna, bo poprzez piękno przemawia do nas Bóg.

Zofia Gołubiew, historyk sztuki, muzealnik była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, która rozpoczynała prace nad wystawą, wystawiła jej ocenę celującą. - To największe wydarzenie malarskie w Polsce. Mamy tu całą Europę w jednym miejscu, ponieważ aby zobaczyć wszystkie te dzieła, nie musimy podróżować po całym kontynencie – określiła Zofia Gołubiew. - Może dzięki temu publiczność doceni prace muzealników, ale poza tym to jest chyba najlepsza wystawa, która została przygotowana na Światowe Dni Młodzieży.

Dla niektórych odwiedzenie tej wystawy to może być modlitwa a także kontemplacja: nastrojowa muzyka, przyćmione światło i wnętrza, które mają przypominać wnętrza kościoła.

- Istotną rolę odgrywa tutaj scenografia, na którą w krakowskim Muzeum mamy na szczęście dość duże możliwości. Przestrzeń i wątki ikonograficzne zostały zaaranżowane na kształt wielkiej bazyliki, z nawą główną, nawami bocznymi i kaplicami. Widz będzie mógł więc odbierać wystawę jako całość, ale także kontemplować w wydzielonych miejscach – opowiadał Andrzej Betlej - obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, gospodarz wystawy. - Obserwując reakcje zwiedzających widziałem zachwyt i szeptanie słów takich jak: „niewiarygodne” czy „niesamowite”… - to najlepsza recenzja.

Krakowska wystawa jest kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań. Tym samym „Maria Mater Misercicordiae” stała się czwartą katechezą ŚDM.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 17.07.2016 r.

Godzina emisji: 06.00