01:54 kochane życie.mp3 Felieton Elżbiety Nowak "Kochane życie"
W dniach 20-23 października trwała w Rzymie: Pielgrzymka Narodowa będąca dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Do Rzymu przybyło z Polski: prawie 50 biskupów, ponad 250 księży i ok. 7 tys. pielgrzymów, którzy chcieli - w tym wyjątkowym dla Polski i całego Kościoła roku - znaleźć się u źródeł swojej wiary.
- W momencie chrztu niebo otwarło się nad Królestwem Polski, pisał Gall Anonim. To nawiązanie do chrztu Jezusa w Jordanie - powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski - metropolita łódzki. - Pomimo trudu pielgrzymowania wśród uczestników panowała radości i pokój, ponieważ uczestniczyli w wydarzeniu prawdziwie historycznym.
- Tu możemy głębiej przeżyć słowa, które zostawił nam papież Franciszek będąc w Polsce. Pokazał nam, że jedność jest fundamentem budowania dobra wspólnego całej naszej ojczyzny. Poza tym nie wystarczy tylko wspominać historię, ale przechodzić od tego co było "przed" - do tego co jest "po" - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Na kilka dni, Rzym stał się polskim miastem. W tym szczególnym miejscu uczestnicy prosili o wiele łask. Jak podkreślił abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w jego opinii najważniejsze, żeby młodzież polska zachowała wiarę. - Młodzież w Polsce jest jakby porzucona i wystawiona na wiele pokus jakich poprzednie pokolenia nie doświadczyły i trzeba im pomóc - dodał metropolita.
04:25 rozważania.mp3 Rozważania do czytań - ks. Dariusz Kowalczyk
Pielgrzymka nie jest wycieczką krajoznawczą, lecz przeżyciem duchowym. Według św. Hieronima to jedna z form ascezy. Jak podkreślił jednak ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika „Idziemy”, dziś pielgrzymowanie przypomina nam, że w danym miejscu i sytuacji życiowej jesteśmy na chwilę. - To była pielgrzymka, gdzie można było dotknąć np. grobu św. Piotra, któremu Chrystus powiedział, że na nim zbuduje swój Kościół, jak również spotykać się z papieżem, który jest następcą św. Piotra. Dotykamy więc w ten sposób fundamentów naszej wiary – dodał gość audycji.
- Narodowe pielgrzymki Polaków do Rzymu trwają już od wielu set lat. Ostatnia miała miejsce w roku 2003 i wiązało się to z 25-leciem pontyfikatu papieża Jana Pawła II. W przypadku tej pielgrzymki szczególna była intencja 1050-lecia chrztu Polski, do której doszły i inne - zauważył ks. Henryk Zieliński.
Zgodnie z tradycją przybywający do Rzymu modlili się w czterech bazylikach patriarchalnych: św. Piotra z udziałem Episkopatu Polski, Santa Maria Maggiore, Jana na Lateranie oraz Pawła za Murami. Pielgrzymi przekroczyli tam Bramy Miłosierdzia. Następnie Polacy uczestniczyli w audiencji z ojcem świętym Franciszkiem w auli Pawła VI, wzięli udział w niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” oraz zwiedzali starożytne miasto i jego okolice.
Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego, już widać jest wiele efektów Roku Miłosierdzia zarówno na płaszczyźnie indywidualnej, narodowej, jak i społecznej. Powstało wiele inicjatyw w parafiach miast i wsi np.: okna życia, domy samotnej matki, jadłodajnie dla ubogich czy choćby pielgrzymka bezdomnych do wiecznego miasta.
27:55 ważne.mp3 Ważne sprawy
Oprócz tego w audycji rozmowa na temat: dlaczego papież Franciszek odwiedza teraz kraj protestancki, jakim jest Szwecja.
Powiemy o sesji popularnonaukowej z okazji 60. Rocznicy uwolnienia z internowania Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Przedstawimy najnowszą instrukcję Kongregacji Nauki Wiary: „Ad resurgendum cum Christo”, dotyczącej pochówku zmarłych oraz przechowywania prochów po śmierci.
Opowiemy także o „Warszwskim Asyżu” czyli inicjatywie międzyreligijnej modlitwy oraz koncertów z okazji 30. Rocznicy zainicjowanego przez Jana Pawła II spotkania międzyreligijnego w Asyżu.
Będzie też o pierwszym z cyklu spotkań: „ŚDM. Jesteśmy razem”, które odbędzie się w piątek 28 października w Tauron Arenie w Krakowie.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 30.10.2016 r.
Godzina emisji: 06.00