Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata to uroczystość, którą wprowadził do liturgii Kościoła katolickiego papież Pius XI, na zakończenie roku jubileuszowego dnia 11 grudnia 1925, encykliką Quas Primas. Był to środek zaradczy przeciw laicyzacji, która niszczyła wówczas życie duchowe chrześcijan.
01:55 felieton.mp3 Felieton Elżbiety Nowak: "Kochane życie"
19 listopada br. w Łagiewnikach została odprawiona Msza Św. z udziałem Kościoła i władz państwowych, podczas której został ogłoszony i przyjęty Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Następnego dnia, w niedzielę wierni we wszystkich kościołach w Polsce dokonali zaś przyjęcia tego Aktu przed Najświętszym Sakramentem. Jest to uznanie panowania Jezusa Chrystusa nad całym światem i poddanie się Jego prawu, nie w sensie politycznym, lecz duchowym.
O znaczeniu tego aktu w wymiarze duchowym i osobistym opowiedział w Familijnej Jedynce bp. Andrzej Czaja przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. – W samym akcie chodzi o uznanie panowania Jezusa we wszelkich sferach naszego życia oraz jego panowania we wszechświecie – poddaniu się Jego prawu, woli, władzy. Zawierzenie mu życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego oraz oddanie się w Jego ręce. Poddanie się Jezusowi, to poddanie się Ewangelii, umożliwienie Jezusowi porządkowania naszego życia, aby mógł w nas działać. To otwarcie się na Zbawiciela i zaproszenie go do naszego życia – dodał bp. Andrzej Czaja.
Myśl o potrzebie aktu intronizacyjnego została zapoczątkowana w związku z wszczęciem w archidiecezji krakowskiej w 1996 roku procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Rozalii Celakówny, krakowskiej pielęgniarki i mistyczki, zmarłej w czasie II wojny światowej, której objawiał się Pan Jezus. Wówczas światło dzienne ujrzały jej zapiski i można było poznać treść udzielonych jej objawień prywatnych, w których Jezus domagał się m.in. aktu intronizacyjnego od Narodu Polskiego. Od tamtego czasu pojawiło sie wiele oddolnych inicjatyw świeckich, których celem było przyjęcie Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Jednym z jego promotorów był ówczesny marszałek Sejmu, dziś europoseł Marek Jurek. – Nie można żyć tak, jakby Boga nie było. To jest powrót do źródeł cywilizacji chrześcijańskiej. To jest Akt historyczny, ponieważ najlepiej zamyka on Rok Jubileuszowy Miłosierdzia, pokazuje że był ważny i przeżyliśmy go głęboko. To wydarzenie będziemy stawiać obok Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. i Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza 1656 r. To wyraz najważniejszego nurtu naszej kultury, tego który konstytuuje jego tożsamość - podsumował polityk.
Jednym ze szczególnych znaków łaski Jubileuszowego Roku Miłosierdzia były bramy, otwarte w wielu sanktuariach i wybranych kościołach na całym świecie. Przejście przez taką Bramę połączone z wyznaniem wiary, przystąpieniem do sakramentu pojednania i przyjęciem Chrystusa Eucharystycznego, było okazją do zyskania specjalnego odpustu.
W audycji cofnęliśmy się do czasu kiedy został otwarta pierwsza Brama - jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem Roku Miłosierdzia. Ojciec Święty otworzył ją w Republice Środkowej Afryki, w listopadzie ubiegłego roku, podczas swojej pielgrzymki do Afryki.
„Rok Święty Miłosierdzia zaczyna się wcześniej na tej ziemi, która cierpi od lat z powodu wojny, nienawiści, braku porozumienia i braku pokoju - mówił Ojciec Święty podczas swojej ubiegłorocznej pielgrzymki w Bangi (RŚA).
O tym jak przesłanie papieża wybrzmiewa na tym kontynencie - miejscu szczególnie wołającym o Miłosierdzie i pokój opowiedział ks. Zbigniew Pawłowski pallotyn - rektor Sanktuarium Kibeho - miejsca objawień Matki Bożej – jedynego uznanego na kontyngencie Afrykańskim przez Kościół.
- Afryka jest wciąż dotknięta przez różne dramaty i wojny. W głębi serca każdy człowiek potrzebuje jednak pociechy, potrzebuje być wysłuchany zrozumianym i otrzymać wybaczenia. Obserwowaliśmy to niemal każdego dnia, kiedy grypy z wielką wiarą i nadzieją przekraczały tę Bramę, gdzie były witane przez Boga Ojca Wszechmogącego. Było to tysiące ludzi z całego świata – dodał ks. Zbigniew Pawłowski.
20 listopada w Bazylice Św. Piotra w Watykanie papież Franciszek zamknął ostatnią Bramę Miłosierdzia i symbolicznie zakończył tym samym rok liturgiczny.
10:37 wa.mp3 WAŻNE SPRAWY: rozmowa z kapelanem więziennym Ks. Pawłem Wojtasem nawiązująca do obchodów Jubileuszu osób wykluczonych.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 20.11.2016 r.
Godzina emisji: 06.00