Redakcja Programów Katolickich

Czy jesteśmy coś winni naturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 14:00
Niezmiennie zachwycamy się pięknem przyrody, czy obecnie przychodzi nam to jednak coraz trudniej? Czy możemy mieć znaczący wpływ na środowisko, w którym żyjemy?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/tpsdave

Posłuchaj
01:57 kż.mp3 Kochane życie

 


„Laudato Si” – „Pochwalony bądź” – to druga encyklika Papieża Franciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015 w Watykanie. Określana jest przez media „zieloną encykliką”. Stanowi wyraz nadziei Franciszka na rozpoznanie wielkości i piękna wyzwania, wobec którego stoi ludzkość w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.

„Jaki świat chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom?”. Ta kwestia stoi w sercu „Laudato si”, encykliki Papieża Franciszka na temat troski o wspólny dom.

„Laudato Si” jest pierwszą w historii encykliką w całości poświęconą zagadnieniom ekologii, uznawanej za jedną z najpilniejszych kwestii współczesności. W tekście Papież wskazuje, że niezbędne jest podjęcie solidarnych działań ukierunkowanych na ochronę planety. Poruszając kwestię „ekologii ludzkiej”, dla której podstawą jest ochrona moralnych warunków ludzkiego życia, ponawia wezwanie św. Jana Pawła II, który również odnosił się do ekologii w encyklice „Cantesimus annus” wydanej w 1991 roku.

- Od kiedy ukazał się polski tekst tej encykliki zabraliśmy się za czytanie i promowanie tego dokumentu - przyznał o. Stanisław Jaromi, franciszkanin konwentualny, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. - Zorganizowaliśmy międzynarodową akcję podczas Światowych Dni Młodzieży. Powstała wówczas ekowioskę, gdzie przedstawialiśmy problemy i potrzeby w dziedzinie ekologii.

Ponadto, jak wymieniał gość audycji, został wydany przewodnik do młodych ludzi popularyzujący treści naukowe papieskiej publikacji. - Napisany on został prostym językiem wraz ze wskazówkami, jak zastosować encyklikę w praktyce. Stworzyliśmy także Credo Chrześcijańskiego Ekologa, czyli 10 zasad postępowania a także ulotkę na temat zagrożeń konsumpcji w kontekście ekologii - dodał franciszkanin.

Wcześniejsi papieże wielokrotnie mówili o ochronie środowiska i że należy zadbać o ziemie, ale po raz pierwszy jest to watykański dokument w randze encykliki. – Widać jak wielką wagę przywiązuje Ojciec Święty i Kościół katolicki do ochrony stworzenia. Tekst jest bowiem skierowany nie tylko do katolików, ale wszystkich ludzi dobrej woli – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski. - Cała encyklika jest zaś o nawróceniu ekologicznym.

Jak dodał rzecznik, sam Ojciec Święty korzysta z kartek zapisanych z dwóch stron. - To drobny znak, który pokazuje nam, że każdy powinien się zatroszczyć o środowisko.



Posłuchaj
04:37 roz.mp3 Rozważania do czytań

 


Słowa papieża, tak bardzo wrażliwego na sprawy ekologii, są obecnie inspiracją dla działania leśników, myśliwych i tym wszystkim, którym na sercu leży dobro całego środowiska naturalnego.

Jak zaznaczył dr Inż. Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, my - leśnicy w pełni wpisujemy się w przeslanie encykliki Ojca Świętego Franciszka „Laudato Si”, w trosce o wspólny dom. - Wszyscy leśnicy z istoty rzeczy muszą się czuć strażnikami lasów, które są naszym dobrem wspólnym. Nie należy w sposób dyktatorski czynić sobie ziemi poddanej, ale bardzo odpowiedzialnie, aby nie szkodzić przyrodzie - powiedział dyrektor.

Zdaniem ks. Tomasza Duszkiewicza, Generalnego Duszpasterza Leśników, myśliwi od najdawniejszych czasów zabiegali o wsparcie patronów. - Dowodem kultu oddawanego św. Hubertowi są kapliczki, które znajdują się w każdym nadleśnictwie. Dzięki postaci świętego społeczeństwo zaczęło inaczej postrzegać myśliwych, którzy do dziś organizują polowania zachowując tradycję. Oddawanie kult św. Hubertowi jest zaś ściśle związane z przestrzeganiem etyki łowieckiej - dodał duszpasterz.

Jak podkreślił ks. Stanisław Ormanty – Chrystusowiec, biblista, Bóg powierzył człowiekowi przyrodę. - Każdy musi się więc czuć odpowiedzialny za swój lokalny ekosystem - podkreślił gość audycji.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 29.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00