Redakcja Programów Katolickich

Legenda Gorzkich Żali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 14:00
W Środę Popielcową słowami: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” Kościół katolicki rozpoczął okres Wielkiego Postu, jakie propozycje i inicjatywy czekają wiernych w tym roku?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
02:16 kż.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

 

"Żal duszę ściska, serce boleść czuje, gdy słodki Jezus na śmierć się gotuje". W kalendarzu kościoła katolickiego rozpoczyna się Wielki Post a wraz z nim szereg inicjatyw z dziedzin duchowości i kultury, które mają pomóc w przeżywaniu tego czasu.

40-dniowy post to czas wyciszenia i modlitwy. Wierni biorą udział w nabożeństwach wielkopostnych. Tymczasem w tym roku mija 310 rocznica odprawienia pierwszych Gorzkich Żali, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Jak tłumaczył ks. Piotr Rutkowski, to warszawska tradycja i warto wiedzieć, że pierwsze takie nabożeństwo zostało odprawione po raz pierwszy 13 marca 1707 roku. - Stąd rozeszło się po całej Polsce dzięki misjonarzom, którzy w Warszawie rozpoczynali swoją wędrówkę. To było wyjątkowa modlitwa. Śpiewano ją po polsku wówczas, kiedy liturgia była jeszcze sprawowana po łacinie – dodał gość audycji i powiedział, że nie jest legendą a faktem, że Gorzkie Żale zrodziły się z kłótni bractw nabożnych, które spierały się o to, które z nich jest ważniejsze.

Zdaniem o. dr Marka Kotyńskiego - wykładowcy duchowości i filmoznawcy, podczas Wielkiego Postu ważne jest, aby nawiązać bezpośredni kontakt z Bogiem. - Post jałmużna i modlitwa, to są jedynie narzędzia i środki do osiągnięcia tego celu. Post jest po to, żeby się oczyścić, ale nie dla urody czy samopoczucia. To jest właśnie różnica miedzy dietą a postem: dietę robimy dla siebie, a post ma nas ukierunkować na Boga i drugiego człowieka - tłumaczył gość Familijnej Jedynki.

Jak dodał zaś Redbad Klijnstra - dyrektor artystyczny festiwalu Gorzkie Żale czyli Nowe Epifanie, korzystając z narzędzi odmawiania sobie przyjemności kreujemy pewną czasoprzestrzeń i te 40 dni pozwala usystematyzować sobie najważniejsze sprawy w naszym życiu i znaleźć dla nich czas.


Posłuchaj
03:23 roz.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

 


Jedną z najstarszych tradycji wielkopostnych w Europie jest zwyczaj tworzenia mapy kościołów stacyjnych. Wywodzi się on z Rzymu, a w tym roku takie wyzwanie podjął także Kraków.

Taki sposób na przeżywanie Wielkiego Postu zaproponował nowy metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. - Kluczem wyboru 34 kościół stacyjnych są czytania mszalne, które w kolejnych dniach słyszymy w kościele. Myślę, że ta tradycja się przyjmie, ponieważ jest to dla nas przypomnienie, że jesteśmy wspólnotą w drodze - stąd codziennie spotykamy się w innym kościele. W tym naszym zabieganym życiu potrzebujemy stacji, aby zatrzymać się na chwilę, pomyśleć i pomodlić – tłumaczył ks. Piotr Studnicki, rzecznik krakowskiej Kurii.

 

Oprócz tego w audycji o nowych i oryginalnych inicjatywach wielkopostnych, m.in. o zdrapce wielkopostnej, Jałmużnie Wielkopostnej i Festiwalu Nowe Epifanie.

W audycji można było usłyszeć również:

-  relację z Watykanu, a w niej o początku Wielkiego Postu oraz o rekolekcjach Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej,

- o 30 rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego,

- informację na temat musicalu „Karol” oraz o akcji „Misjonarz na Wielki Post”, która polega na duchowym wsparciu polskich misjonarzy przez modlitwę, dobrowolną formę postu, dobre postanowienia i ofiarowanie swojego cierpienia.

- rozmowę z bp. Wiesławem Lechowiczem o duszpasterstwie polonijnym w Europie Zachodniej.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 5.03.2017 r.

Godzina emisji: 06.00