Kościół św. Krzyża jest jednym z najbardziej znanych warszawskich świątyń, a jednocześnie historyczną siedziba zgromadzenia Księży Misjonarzy. Górujące wieże nad zabytkowymi budowlami na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie były świadkami wielu doniosłych chwil. Choć kościół Świętego Krzyża nie był nigdy katedrą, to działy się w nim i dzieją wydarzenia przerastające swoją doniosłością niejedną katedrę. „Bóg i Ojczyzna” to hasło rozbrzmiewające w jego murach od wieków, zdają się witać każdego przekraczającego gościnne progi świątyni.
Jak podkreślił ks. Zygmunt Berdychowski, proboszcz kościoła Św. Krzyża to wyjątkowe miejsce, do którego Księża Misjonarze przybyli w 1651 r. za sprawą św. Wincentego a Paulo. Ich zadaniem było dawanie misji ludowych, prowadzenia seminariów duchownych i wychowanie kleru. - Cały 2017 rok jest jubileuszem charyzmatu św. Wincentego a Paulo. To pole do tego, aby angażować się w działania właściwe dla danego miejsca i odczytywać znaki czasu – dodał proboszcz.
Każdemu miesiącowi Roku Jubileuszowego patronuje jeden „konfrater” polskiej prowincji, który w sposób szczególny zasłużył się dla Zgromadzenia i dla ojczyzny. W marcu jest to ks. Kazimierz Siemaszko. Aby go poznać udaliśmy się do podkrakowskich Piekar, gdzie działa, uznana Fundacja im. ks. Kazimierza Siemaszki i Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000".
- Na pewno ważne było dla ks. Kazimierza Siemaszko, żeby było to dzieło misjonarskie. To była baza, ale jednocześnie chodziło o zaspokajanie nie tylko podstawowych potrzeb, pokazywać ludziom, że trzeba wciąż dążyć do czegoś, nie tylko zadowalać się najprostszymi rzeczami, a jednocześnie wyprzedzać swoje czasy – tłumaczyła Urszula Sieńczak, kierownik Biura Wymian Międzynarodowych.
Młodzież wraz ze swoimi wychowawcami tworzy wspólnotę, która nie tylko uczy, ale i wychowuje. Mariusz Czech nauczyciel języka polskiego powiedział, że do szkoły uczęszcza młodzież spoza dużych ośrodków miejskich, która szuka szansy rozwoju. - To dobra młodzież, ciekawa życia, ma dużą potencjał i energię. To pierwszy moment, kiedy spotykają się ze światem zewnętrznym.
Jak podkreślił dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000" w Piekarach - ks. Paweł Rycyk, nie jest to jednak szkoła dla wszystkich. – Do wielu rzeczy trzeba się tu dostosować. Tworzymy jedną wielką rodzinę. Jesteśmy ze sobą od rana do wieczora przez cały tydzień. Trzeba umieć uszanować drugiego człowieka i nauczyć się czegoś od niego. Trzeba się również nauczyć żyć razem poza zajęciami lekcyjnymi – dodał duszpasterz, a także absolwent szkoły.
- To jest pomysł założyciela i budowniczego tego centrum ks. Bronisława Sieńczaka. Taką miał wizję żeby pomagać zdolnej młodzieży pochodzącej z małych miast i wiosek. Wszystko czerpane jest zaś z charyzmatu św. Wincentego - dodał gość audycji.
Zgromadzenie Księży Misjonarzy dziękuje za 400 lat charyzmatu wincentyńskiego, oficjalne obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiana w stołecznej bazylice św. Krzyża. Jak podkreślił ks. Luigi Mezzadri misjonarz św. Wincentego, historyk i prof. Papieskiego Uniwersytetu wspólnota wincentyjska realizowała swój charyzmat poprzez ewangelizację najbiedniejszych w różnych częściach świata. - Realizujemy też misję formacyjną wśród duchowieństwa. To wszystko św. Wincenty ujmował w sentencji: nie może mi wystarczyć, że kocham Boga. Trzeba, aby mój bliźni też go kochał – dodał zakonnik.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 19.03.2017 r.
Godzina emisji: 06.00