Redakcja Programów Katolickich

Na straży życia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 14:00
Narodowy Dzień Życia to religijny i społeczny wyraz troski o budowanie cywilizacji przyjaznej życiu. To okazja, aby porozmawiać o służbie i staniu na straży człowiekowi od poczęcia do śmierci. Czy jest to nasze prawo, a może obowiązek i kogo ono dotyczy?
Audio
Na straży życia
Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Z inicjatywy Jana Pawła II dzień ten jest przeżywany jako Dzień Świętości Życia. Ale zdaniem Małgorzaty Bartas-Witan to nie religia, a humanizm powinien stać na straży każdego życia, szczególnie tego bezbronnego i słabego.

- Przypomina o tym podwójny wymiar świętowania, ponieważ dzień wcześniej, czyli 24 marca od kilku lat obchodzone jest święto państwowe Narodowy Dzień Życia – dodała prowadząca.

Z tej okazji miało miejsce wiele ważnych wydarzeń m.in. Narodowy Kongres Rodziny 2017, który odbył się w tym roku na Stadionie Narodowym.

Uczestniczyła w nim Katarzyna Pazdan - autorka aplikacji mobilnej PowerBankforLife. - Chciałam zaproponować rodzinom i opowiedzieć o moim doświadczeniu podejmowaniu duchowej adopcji dziecka poczętego. Dotyczy to małych dzieci i młodzieży, którzy prosili o pomoc w podejmowaniu zobowiązania modlitwy – tłumaczyła gość audycji.

Są do tego bardzo konkretne narzędzia m.in.: książka p.t. „Mali pomocnicy Boga. Przewodnik dla dzieci po duchowej adopcji”, który zawiera ponad 270 rozważań w intencji dzieci. - Kiedy dzieci do których pisałam dorosły, przyszedł czas na napisanie rozważań dla młodzieży. Tym razem w projekcie wzięło udział 40 autorów, którzy napisali kolejne teksty. Aby były one bardziej dostępne i nowocześniejsze, zostały wydany w formie aplikacji mobilnej na smartphony– tłumaczyła Katarzyna Pazdan. - Aplikacja została stworzona przed Światowymi Dniami Młodzieży i poszła jak iskra w świat, dlatego nazwaliśmy ją PowerBank dla życia, czyli bateria, którą jedni będą ładować, a inni odbiorą dzięki temu prawdziwą moc życia - dodała.

W kongresie uczestniczył też Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia. Jego zdaniem w Polsce funkcjonowanie rodziny jest wciąż niedoceniane tak jak powinno, jednak jest lepiej niż było i jest nadzieja, że sytuacja się będzie poprawiać. - Chcemy przypomnieć rolę rodziny, jako fundamentu życia społecznego – dodał prezes.

Zawsze jest czas, by dawać dobre świadectwo o życiu. Jak zauważył o. Mariusz Tabulski paulin, Definitor Generalny klasztoru na Jasnej Górze, w każdym pokoleniu trzeba walczyć po stronie życia i trzeba o tym przypominać sobie i innym. Cieszę się że obecnie mogę znajdować różnorodne formy troski o życie.

Paweł Kwas teolog, pedagog, specjalista ds. rodziny w UKSW uważa, że technika, która powinna wspierać ludzi w budowaniu łączności, powoduje wyalienowanie człowieka i jego funkcjonowanie, głównie w świecie wirtualnym. - Należy zwrócić uwagę, że kształtowanie i budowanie więzi jest bardzo istotne. Najlepszym miejscem, gdzie te nauki i postawy mogą być przekazywane jest zaś rodzina – dodał gość audycji.

Zdaniem Małgorzaty Bartas-Witan, dobrze jednak, jeśli doświadczenie spełnionego obowiązku rodzicielskiego zweryfikowane jest przez czas i dzieci. Rodzina jest najważniejszą przestrzenią do ochraniania życia – dodała prowadząca. -To, że jesteśmy tu i teraz to owoc szacunku dla życia naszych rodziców. To stawia nam zobowiązanie, do tego samego wobec innych. Jego przejawem jest odpowiedzialność za życie. Każde życie, które mu się należy.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 26.03.2017 r.

Godzina emisji: 06.00