Międzynarodowe Targi Wydawców Katolickich, to spotkanie ze słowem w każdym jego przejawie: mówionym, pisanym, ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Hasło tegorocznego roku duszpasterskiego: „idźcie i głoście”, realizowało się także i podczas tego wydarzenia.
Jak zaznaczył ks. Roman Szpakowski, dyrektor Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, adrenalina związana z tym wydarzeniem działa do momentu wręczania nagród Feniksa, dodał także, że chciałby aby były to są Targi nas wszystkich. - To dni dobrych wiadomości, dobrych słów, dobrych mediów, w tym także katolickich. To nie tylko sprzedaż publikacji ale debaty, spotkania, zabawy, gry, filmy i wiele ciekawych wydarzeń.
Laureatami tegorocznej nagrody FENIKS przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zostali m.in.: emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz Ludmiła i prof. Stanisław Grygielowie. Gala wręczenia nagród miała miejsce w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.
Jak wspominał w rozmowie z Agnieszką Trzeciakiewicz kard. Zenon Grocholewski – książka jest dla mnie wszystkim: ubogaceniem, radością, nośnikiem szukania prawdy i sposobem wyrażenia siebie. - To oddech serca, który towarzyszy nam każdego dnia. Dobra publikacja to dobry człowiek, zła może oznaczać, że w sercu nie jest najlepiej. Każdy z nas ma takie książki, które czyta kilkakrotnie - dodał kardynał.
Wyróżnienie przyznawane jest w szesnastu kategoriach. W nowoutworzonej kategorii Sztuka, nagrodzona została książka p.t. „Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Analiza sztuki sakralnej w perspektywie Jubileuszu 1050. rocznicy” pod redakcją ks. prof. Witolda Kaweckiego.
- Nie jest tajemnicą, że pomiędzy światem sztuki a Kościołem, od dłuższego czasu istnieje poważne napięcie. Już Paweł VI mówił o przepaści, jaka istnieje między nimi. Padają bardzo mocne słowa, które niestety wciąż są aktualne. Jak szukać inspiracji w wierze dzisiaj? - zastanawiał się ks. Witold Kawecki.
Zdaniem autora książki, sztukę i wiarę łączy jedno: nie ma wiary bez transcendencji, tajemnicy i nadprzyrodzoności. - Dokładnie tak samo jest ze sztuką. Problem polega w interpretacji i ujęciu rzeczywistości, którą z jednej strony dokonuje kościół a z drugiej artyści - dodał duszpasterz.
Zdaniem uczestników i gości Targów, poziom sztuki wydawniczej był tradycyjnie bardzo wysoki, jak zaznaczył jednak żartobliwie Leszek Sosnowski prezes Wydawnictwa Biały Kruk, dziennikarz fotograf i laureat tegorocznego Feniksa specjalnego, każda książka będzie dobra jeśli nie będzie nudna. Targi Wydawców Katolickich, to niezwykle ważne wydarzenie, które odbywa się tylko w Polsce. - Powinno być więc podtrzymywane i hołubione nie tylko przez Kościół, ale i władze.
Wśród publikacji Wydawnictwa Biały Kruk jak podkreślił Leszek Sosnowski, wydanych zostało około 130 pozycji związanych z Janem Pawłem II. - Odpowiadał listem na każdą książkę. To było motywujące i potwierdzające nasza działalność. Pierwszym sukcesem było wydanie "Renesansowego psałterza", to było prawie 20 lat temu. Był to zbiór poezji młodzieńczej Karola Wojtyły, nigdy niepublikowanych. To było olbrzymie wydarzenie i sensacja literacka w skali światowej - wspominał gość audycji.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 02.04.2017 r.
Godzina emisji: 06.00