W Niedzielę Wielkanocną zapraszamy Państwa serdecznie na audycję pt.
"TRZECIEGO DNIA ZMARTWYCHWSTAŁ"
w Programie I Polskiego Radia w godzinach 6.00 – 9.00
Prowadzenie – Jan Pniewski
Wydawca – Małgorzata Glabisz-Pniewska
W audycji:
Wielkanocne kalendarium historyczne
„Podróże ze św. Pawłem”
Jak co tydzień zapraszamy do wysłuchaniu cyklu Sylwii Sułkowskiej. W niedzielę wielkanocną, o nauce św. Pawła poświęconej zmartwychwstaniu, opowiadać będą: abp Kazimierz Nycz i abp Edward Ozorowski.
Przegląd wielkanocnej prasy katolickiej
„Abyś dzień święty święcił” – wielkanocna refleksja ewangeliczna - ks. Andrzej Danilewicz - werbista
Rezurekcja – msza św. wielkanocna połączona z procesją.
O historii i szczególnym charakterze rezurekcji opowie ks. Bernard Kozłowski.
Na świecie Zmartwychwstanie Chrystusa postrzegane jest prze różne kultury w bardzo rozmaity sposób. W Ameryce Południowej, na przykład, gdzie Indianie mają ogromną wyobraźnię, Jezus jest oczywiście Indianinem. A jak postrzegany jest sam moment zmartwychwstania? O tym z O. Tomaszem Szyszką – misjonarzem, rozmawia Agnieszka Kozłowska-Łysko.
Obrzędy Triduum Paschalnego na Ziemi Łużyckiej
Zmartwychwstanie w sztuce
Informacje o zmartwychwstaniu Chrystusa znajdujemy w każdej z czterech Ewangelii. Praktycznie każda z nich kończy się opisem zmartwychwstania i tego, co działo się po nim. Na przełomie wieków stało się to inspiracją dla artystów malarzy czy rzeźbiarzy. O wyobrażeniach zmartwychwstania w sztuce opowiada Jarosław Zawadzki – historyk sztuki.
Teologiczne wizje zmartwychwstania
Wielu teologów, ale nie tylko, do dziś zadaje sobie pytanie: co Chrystus robił bezpośrednio po zmartwychwstaniu? Dlaczego uczniowie nie poznali Go? Jak wyglądał sam moment zmartwychwstania i dlaczego kobiety ujrzały tylko pusty grób? Na przestrzeni wieków teologowie, w różny – czasami dramatyczny, a czasem wręcz śmieszny dla nas współczesnych sposób, opisywali powstanie Chrystusa z grobu. O różnych wizjach zmartwychwstania i o tym, która z nich może być najbliższa prawdy - rozmowa Jana Pniewskiego z O. prof. Witoldem Kaweckim – teologiem kultury.
Jan Paweł II o Zmartwychwstaniu