Redakcja Programów Katolickich

Z-martwych-powstania

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 14:00
Święta Wielkanocne to tajemnica uczestnictwa w paschalnym przejściu Jezusa ze świata śmierci do życia. To fundamentalna prawda wszystkich chrześcijan.
Audio
Zmartwychwstanie Pańskie
Zmartwychwstanie PańskieFoto: wikipedia.org

W radosny poranek Wielkanocny znów zabrzmi radosna nowina, że Chrystus Zmartwychwstał. Całe chrześcijaństwo: wschodnie i zachodnie świętuje w tym roku wspólnie. Jak podkreślił ks. Krzysztof Ołdakowski, zmartwychwstanie jest bardzo głęboko wpisane w nasze życie, bo bez tego nie miałoby ono sensu.

Szczególne podejście do tajemnicy zmartwychwstania, ma papież senior Benedykt XVI. Zdaniem prof. Marzeny Góreckiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zmartwychwstanie Jezusa jest najważniejszym, kluczowym wydarzeniem dla wszystkich chrześcijan. - W życiu Benedykta, było ono wyjątkowe również dlatego, że urodził się Wielką Sobotę, zaś w Niedzielę Wielkanocną został ochrzczony. Jak powiedział został narodzony i jakby na nowo odrodzony, w tak krótkim czasie - powiedziała gość audycji.

Swoje refleksje przedstawił w audycji także znawca i badacz teologii Benedykta XVI, ks. prof. Jerzy Szymik, który jednocześnie oprowadził słuchaczy po ścieżkach myśli papieża seniora. – Decydująca jest "kościelność" jego prawdy - powiedział gość audycji. - Benedykt rozumuje według następującego klucza pytań i odpowiedzi: co w życiu człowieka jest najważniejsze? – Bóg. Skąd wiemy, że jest On prawdziwy? Ponieważ powiedział nam o tym Jezus Chrystus. A skąd wiadomo, że sam Chrystus nie jest projekcją własnego umysłu? Bo Kościół jest ostatecznym weryfikatorem prawdy dotyczącej Boga, we wszystkich wymiarach. Ta odpowiedź jest znacznie głębsza niż się z pozoru wydaje – tłumaczył ks. Szymik.

- Puls serca Zmartwychwstałego Chrystusa daje nam siebie jako dar, jako prezent, jako perspektywę. Puls serca Zmartwychwstałego jest tym, co zostało nam dane i co mamy z kolei dawać innym jako przemieniającą moc, jako zaczyn nowej ludzkości – powiedział papież Franciszek podczas homilii w Wigilię Paschalną. - Poprzez zmartwychwstanie Chrystus nie tylko odwalił kamień z grobu, ale chce także rozbić wszystkie przeszkody zamykające nas w naszych jałowych pesymizmach, w naszych wyrachowanych światach koncepcji, które oddalają nas od życia, w naszych obsesyjnych poszukiwaniach bezpieczeństwa i bezgranicznych ambicjach, zdolnych do igrania godnością innych osób – dodał Ojciec Święty.

Zmartwychwstanie każdy musi odkryć po swojemu. W audycji opowiedzieliśmy także historię zamordowanej na początku roku w Boliwii, wolontariuszki misyjnej - Heleny Kmieć. Jej życie i dokonania przedstawili siostra Teresa oraz bp. Jan Zając.

- Taki jest sens każdego chrześcijanina. Spotyka się z Jezusem, który oddał życie za nasze zbawienie i każdy, kto chce uczestniczyć w owocach tej tajemnicy, przechodzi tę drogę. Powinien być gotów oddać swoje ziemskie życie, aby odzyskać te wieczne. Helenka została powołana by ostateczne świadectwo złożyć, oddając życie za Bożą sprawę – tłumaczył biskup.

- Była człowiekiem, który wstawał z kanapy – jak zachęcał kiedyś papież Franciszek. Całe jej życie było prowadzeniem ludzi do Chrystusa. Nie mogę jednak zamknąć oczu i powiedzieć, że z tej śmierci nic dobrego nie wyniknęło i że został po niej tylko smutek i nieszczęście – wspominała siostra młodej misjonarki.

Tajemnice paschalne to także doświadczenie z powstania martwych w konkretnych sytuacjach życiowych: z rozpaczy śmierci, z piekła nałogu do życia w wolności oraz z lękliwego milczenia do odważnego głoszenia Mocy Zmartwychwstałego.

W audycji pojawiła się też nowa publikacja: „Byłem w piekle. Nie polecam.” – to tytuł książki autorstwa Macieja Sikorskiego. To historia nawołują do innego spojrzenia na śmierć wołającą o zmartwychwstanie. – Byłem w takiej rzeczywistości, która można nazwać piekłem. Książka wynikała z potrzeby zrzucenia pewnego balastu i opowiedzenia o rzeczach trudnych – powiedział Maciej Sikorski. – Żyjemy w świecie, w którym nie chcemy mówić o trudnych rzeczach. Nawet w kościele, mamy takiego „Jezusa – Przytulankę” i Boga miłosiernego. To oczywiście jest historia również o tym, ale książka opowiada o miejscach duchowych, które prowadzą do otchłani - wspominał Maciej Sikorski.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Krzysztof Ołdakowski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 16.04.2017 r.

Godzina emisji: 06.00