Wystąpienie Marcina Lutra miało miejsce w 1517 roku i dało początek Reformacji w Kościele chrześcijańskim. Podczas gdy jedni widzą w nim przejaw ludzkiej pychy i przyczynę podziału chrześcijaństwa na Zachodzie, inni dostrzegają w nim żywość wiary, która wciąż na nowo domaga się wierności Ewangelii. Stąd przypadająca w tym roku 500 rocznica ogłoszenia przez Lutra jego słynnych 95 tez, dla pierwszych jest przyczyną smutku dla drugich powodem do świętowania. Jednak dla wszystkich chrześcijan niezależnie, po której stronie się znajdują, powinna stać się motywem do głębokiego namysłu nad ówczesnymi wydarzeniami i konsekwencjami, jakie one za sobą pociągnęły.
03:12 abyś.mp3 Abyś dzień święty, święcił...
Z takiego założenia wyszli organizatorzy sympozjum naukowego zorganizowanego pod hasłem „Reformacja przemyślana na nowo”, które odbyło się w Warszawie na Papieskim Wydziale Teologicznym.
Zdaniem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, organizatora sesji, jeśli rana, która powstała na ciele mistycznym Kościoła, nie zabliźniła się w ciągu 500 lat, to znaczy, że jest dość głęboka. - Ta rocznica jest okazją, aby spojrzeć na tę ranę jeszcze raz, bo być może wewnątrz niej znajduje się coś, co nie pozwala jej się zagoić. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ten podział w Kościele jest, ale czy musi on być dalej? – zastanawiał się gość audycji. - Ten jubileusz i ta data jest okazją do pomyślenia o jedności chrześcijan – dodał duszpasterz.
Goście w studiu Familijnej Jedynki zastanawiali się zaś, czy skoro doszło do rozłamu w Kościele, to jest co świętować. Zdaniem dr Sebastiana Dudy teologa i publicysty „Więzi”, chociaż wcześniej również zdarzały się takie konflikty w chrześcijaństwie łacińskim, to jednak ten rozłam wydaje się najbardziej doniosły. Przypominanie tej rocznicy wielu boli – dodał teolog.
Jak podkreślił ks. dr Dariusz Chwastek z kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, to wydarzenie zmieniło losy świata. - Wyodrębnienie nowego nurtu religijnego, sprawiło, że od tamtej pory nie mówimy już o jednym Kościele Zachodnim, ale dwóch. Próbujemy jednak patrzeć na to w sposób pozytywny, ponieważ doszło do czegoś, co przyniosło dobre owoce – tłumaczył ks. dr Dariusz Chwastek.
Dialog katolicko-luterański w ostatnich latach sprawił, że pewne rzeczy zostały powiedziane na nowo. - Lepiej rozumiemy inspiracje Lutra i to, jak stawiał problemy. Jego ruch nie był antykościelny. Motywy, które mu przyświecały — miały charakter teologiczny i wynikały z doświadczenia wiary – tłumaczył dr Sebastian Duda.
08:02 ważne.mp3 Ważne sprawy
Jubileusz 500-lecia to dla Kościołów wywodzących się reformacji bardzo znacząca data. Warto w tym czasie przypomnieć, że intencją Marcina Lutra nie było rozbijanie Kościoła, ale jego reforma. Zdaniem bp. Andrzeja Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Luter sam poszukiwał łaskawego Boga, próbował zaspokoić Jego oczekiwania i za każdym razem zdawał sobie sprawę, że nie będzie nigdy w stanie zasłużyć na Jego łaskę i zbawienie. Studiując jednak Nowy Testament w językach oryginalnych, odkrył apostoła Pawła i jego twierdzenie, że „zbawionymi jesteśmy wszyscy, z łaski przez wiarę”, to bardzo mocno kłóciło się z ówczesnym zwyczajem handlu odpustami, które miały gwarantować zbawienie.
Jak podkreślił bp. Andrzej Samiec, dziś nie powinniśmy się już zastanawiać, kto był bardziej winny i odpowiedzialny za podział ówczesnego chrześcijaństwa. Powinniśmy raczej patrzeć do przodu i zastanawiać się, co jesteśmy w stanie zrobić wspólnie. Mimo wszystkich różnic pomiędzy nami więcej nas przecież łączy niż dzieli.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadził: Jan Pniewski
Data emisji: 21.05.2017 r.
Godzina emisji: 06.00