Światowe Dni Młodzież były zdaniem niemal połowy Polaków najważniejszym wydarzeniem 2016 r. Atmosfera tamtych dni nie poszła jednak w zapomnienie. Rok po wizycie papieża Franciszka w Polsce, w archidiecezji krakowskiej podjęto się organizacji obchodów pierwszej rocznicy ŚDM w Polsce.
- Przyjechałem z 30 młodymi osobami z Egiptu, żeby spotkać młodych ze Światowych Dni Młodzieży, żeby przeżyć doświadczenie wolności. Myślę, że młodzi mają ogień Kościoła i mogą przemienić cały świat – powiedział jeden z uczestników tego potkania w Krakowie.
Wszyscy zaangażowani w życie Kościoła i zainteresowani pogłębieniem swoje wiary spotkali się ponownie w Krakowie, aby jeszcze raz przemyśleć i przypomnieć sobie ważne słowa, które papież Franciszek głosił do młodych.
„Mogą was osądzać, że jesteście marzycielami, bo wierzycie w nową ludzkość, która nie godzi się na nienawiść między narodami, nie postrzega granic krajów jako przeszkody i zachowuje swoje tradycje bez egoizmu i resentymentów. Nie zniechęcajcie się: z waszym uśmiechem i z otwartymi ramionami wy głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jedynej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie!” te słowa wypowiedział 31 lipca 2016 r. papież Franciszek w swojej homilii podczas Mszy św. posłania w Brzegach.
Jak zaznaczył bp. Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Światowe Dni Młodzieży to tylko pewien przystanek na całej drodze życia Kościoła i człowieka, który chociaż się starzej ważne, aby pozostał młody duchem. – Był Kraków, były Dni w Diecezjach i wiele ważnych momentów, które przyniosły kontynuacje i wciąż rodzą owoce – powiedział gość audycji.
Jak podkreśliła Dorota Abdelmoula, rzecznik ŚDM, słowa raz usłyszane nie zawsze pozostają w nas przez całe życie, ale papieskie teksty, które słyszeliśmy rok temu można odkrywać cały czas na nowo. – Dla mnie najważniejsze okazały się te wypowiedziane w Brzegach. Papież mówił wówczas, że życie spędzone w pesymizmie, narzekaniu i niezadowoleniu jest brakiem zgody na to, że Pan Bóg na mnie patrzy. Były to słowa zachęty, abyśmy rok po Światowych Dniach Młodzieży nie ulegali zniechęceniu i nie tracili radości jaką przeżywaliśmy wspólnie. To było najlepsze doświadczenie Bożej obecności – podkreśliła rzeczniczka ŚDM.
Chociaż w sercach wielu młodych ludzi wydarzenia w Krakowie pozostawią niezatarte wspomnienie, to wielu z nich myśli także o kolejnym spotkaniu z papieżem w 2019 r. – Obecnie w diecezjach rozpoczynają się już bardzo zaawansowane przygotowania na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, mamy nadzieję, że spotkamy się tam w dużym gronie – powiedział bp. Marek Solarczyk.
Na osobistą prośbę papieża Franciszka, Polacy wspólnie z Panamczykami pokierują przygotowaniami Światowych Dni Młodzieży Panama 2019.
Komitet organizacyjny kierowany przez przedstawicieli dwóch krajów to precedens w ponad 30-letniej historii spotkań młodych. Decyzja o ponownym przyznaniu Polsce statusu współorganizatora ŚDM motywowana jest pozytywnymi opiniami dotyczącymi organizacji Dni w Diecezjach i tygodnia Wydarzeń Centralnych ŚDM w Krakowie.
01:42 kż.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
02:55 abyś.mp3 Rozważania do czytań
12:33 ważne.mp3 Ważne sprawy
Oprócz tego w audycji powiemy o:
- warsztatach liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym
- rocznicy śmierci męczeńskiej ojca Jacquesa Hamela, zamordowanego podczas ataku terrorystycznego w Kościele św. Szczepana w Saint-Etienne- du-Rouvray
- Miasteczku Modlitewnym 2017: „Nieugięci Niedotknięci” w Zabawie koło Tranowa
- Ogólnopolskim Spotkaniu Trzeźwościowym w Licheniu.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 30.07.2017 r.
Godzina emisji: 06.00