Redakcja Programów Katolickich

Jubileusz 500-lecia reformacji dla chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 09:00
31 października 1517 roku, augustianin ks. dr Marcin Luter przybił do drzwi Kościoła w Wittenberdze 95 tez, które miały stać się przedmiotem akademickiej dyskusji, a które dały początek reformacji i doprowadziły do podziału zachodniego chrześcijaństwa. Jakie przemiany wniosło to wydarzenie w kulturę religijną Zachodu?
Audio
Pomnik Marcina Lutra w Dreźnie
Pomnik Marcina Lutra w DreźnieFoto: Pixabay.com/domena publiczna

Centralne obchody jubileuszu 500 lat od reformacji zakończyły się w Warszawie 29 października. W ramach tego wydarzenia zorganizowano dwudniową, międzynarodową sesję naukową pod hasłem "500 lat Reformacji - tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość". - Reformacja to wiele kościołów wywodzących się z tradycji XVI w. Są one w dużej mierze nastawione ekumenicznie, do innych religii i świata. To wielki potencjał reformacyjny - podkreślił ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. - Wydarzenie, które zapoczątkował Marcin Luter dowartościowało ludzką subiektywność, wiarę i podmiotowość. Sprawiło również, że działanie człowieka w innych obszarach życia powinno być podyktowane wiarą i rozsądkiem – powiedział rektor. Gość audycji dodał również, że reformacja stworzyła pewne obszary wolności dla ludzkiego działania, myślenia, nauki i kultury.

Po raz pierwszy w tym roku, katolicy i protestanci wspólnie obchodzili jubileusz reformacji. Stało się to dzięki trwającemu od 50 lat dialogowi ekumenicznemu. O stereotypie protestanta ukształtowanego na przestrzeni wieków, mówił w audycji historyk, prof. Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego. – Było to związane z wyznaniem, poziomem kultury, osiągnięciami cywilizacyjnymi i narodowością. Za protestantów byli uznawani głównie Niemcy, co było dość krzywdzące, ponieważ dużą cześć ewangelików stanowili także Polacy. W sferze kulturowej protestanci byli kojarzeni z ludźmi lepiej zorganizowanymi i pracowitymi - dodał ekspert.

Jak tłumaczył bp. Krzysztof Nitkiewicz przewodniczący Radu Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Chrystus chce abyśmy dążyli do jedności. - Powinno się to realizować nie tylko na płaszczyźnie dialogu doktrynalnego i wyjaśnienia kwestii spornych, ale przede wszystkim w byciu razem. Przykład na to dał sam papież Franciszek, który pojechał do luterańskiej katedry w Lund, gdzie 31 października 2017 roku zainaugurowane zostały światowe obchody 500-lecia reformacji. Dlatego uczestniczymy w święcie naszych braci - podkreślił biskup i dodał, że Kościół katolicki wiele się nauczył ramach dialogu ekumenicznego.  

„Dziękujemy za duchowe i teologiczne dary otrzymane za pośrednictwem reformacji” - głosiła wspólna deklaracja Światowej Federacji Luterańskiej i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na zakończenie roku wspólnego upamiętnienia reformacji. Dokument wydany został 31 października, w ostatnim dniu obchodów 500 lat reformacji.

Na zakończenie komunikatu przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowej Federacji Luterańskiej zadeklarowali chęć dalszego rozeznawania spraw dotyczących tematu Kościoła, Eucharystii i kapłaństwa tak, aby przezwyciężyć różnice, które są źródłem istniejącego jeszcze podziału.


Posłuchaj
01:57 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 06_17_40.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
03:27 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 06_47_54.mp3 Rozważania do czytań

 

W Ważnych sprawach temat: „Handel w niedzielę, a katolicka nauka społeczna. Świętowanie niedzieli” - ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem rozmawiała Małgorzata Glabisz-Pniewska.


Posłuchaj
11:43 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 08_24_24.mp3 Ważne sprawy

 

Posłuchaj
12:43 [ PR1]PR1 (mp3) 5 listopad 2017 08_39_37.mp3 Magazyn z życia Kościoła

 


Oprócz tego w audycji:

- gra miejska organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 99. rocznicy niepodległości

- IV Kongres Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w dniach 23 - 26 listopada na Jasnej Górze pod hasłem: „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska”.

- postać prof. Jacka Hilszczańskiego, laureata Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego.


 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Jan Pniewskii

Data emisji: 5.11.2017 r.

Godzina emisji: 06.00