Redakcja Programów Katolickich

Ziarna na zasiew wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 09:00
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

„Odrodzenie polityczne naszej Ojczyzny, którego się od Boga a nie od ludzi spodziewamy ma iść w parze z odrodzeniem duchowym, a przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego kto szczerze kocha Ojczyznę”  pisał abp Józef Sebastian Pelczar w wydanym po raz pierwszy w 1915 roku „Wezwaniu do pracy nad duchowym odrodzeniem się narodu Polskiego”

Odpowiedzialność tę na swój sposób podejmowali ludzie, którzy swoje życie poświęcili zachowaniu tożsamości narodowej i religijnej Polaków - Swoiste ziarna na zasiew wolności - rozrzucone i znaczące polskie drogi do niepodległości - a zapisane w pamięci i …. w kalendarzach

 

Kalendarz  Postaci Niepodległości

- o. Rafał Kalinowski i br. Adam Chmielowski - powstańcy styczniowi, późniejsi zakonnicy.

- bp. Zygmunt Szczęsny Feliński - uczestnik powstania poznańskiego, ranny w bitwie pod  Miłosławiem. Później - jako abp Warszawy za odważne upominanie się o prawa Polaków do wolności zesłany na wschód bez możliwości powrotu do stolicy.

- bp Józef Sebastian Pelczar bp Przemyski

Ci i wielu, wielu innych ukrytych bohaterów zmagania o wolność, która zanim mogła zaowocować niepodległością rozpalała serca dzielące się jej pragnieniem z innymi.


Posłuchaj
06:56 00EC6100 (online-audio-converter.com).mp3 Kalendarz Postaci Niepodległości

 

Świadkowie wiary, ale i aktywnie oddziałujący na swoje środowiska patrioci, ludzie Kościoła, których świętość później Kościół potwierdził oficjalnie. W zależności od miejsca gdzie przeżywali los zniewolonej Ojczyzny, na swój sposób podejmowali konkretne działania nad pracą umacniającą tożsamość religijną i narodową Polaków. Nie mniej niż o dążenia niepodległościowe troszcząc się  o odnowę duchową Narodu, który aspirował do walki o wolność polityczną. Tę walkę rozumieli rozmaicie - ale wszyscy wiedzieli, że zaczyna się ona tu i teraz bez oglądania się na okoliczności. Czego niezłomnym i znamiennym przykładem był o. Honorat Koźmiński, o którym opowiadają s. Julia Elżbieta Wąsala - Wynagrodzicielka Najświętszego oblicza – zgromadzenia założonego przez błogosławionego kapucyna oraz o. Grzegorz Filipiuk kapucyn, koordynujący obchody przeżywanego Roku o. Honorata Koźmińskiego.

Posłuchaj
12:02 Niepodlagły Honorat (online-audio-converter.com).mp3 Niepodległy Honorat

 

Dążenia niepodległościowe -  to z jednej strony zewnętrze wysiłki – ale także ukryta praca nad podtrzymywaniem tożsamości i odrodzeniem moralnym Polaków. Motywem tych działań była wiara i odpowiedzialność przed Bogiem za losy Kościoła i Narodu. A umocnieniem ducha dla wielu mniej lub bardziej znanych bohaterów tej walki było miejsce, które w intuicji i nadziei wielu Polaków - narodowi rozbitemu i antagonizowanemu przez trzech zaborców przywracało jedność.  Jasna Góra i związany z nią tytuł Maryi Królowej Korony Polskiej. Zapraszamy na spotkanie z o. Grzegorzem  Prusem - przeorem klasztoru na Skałce w Krakowie, wykładowcą historii Kościoła i Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego zakonu oo. Paulinów. 

 

Posłuchaj
15:15 JASNA GORA Niepodległości.mp3 JASNA GÓRA Niepodległości

 


Dziejowy moment  odzyskania Niepodległości stał się progiem weryfikacji wysiłków, zmagań o dobre przygotowanie do wolności podejmowanych także przez ludzi Kościoła.  Zasiane ziarna wolności mogły  wykiełkować.  Na ile i w jakim stopniu? - to już inna historia….


Posłuchaj
00:49 Jan Paweł II 1991 rok - Teatr Narodowy do ludzi kultury.mp3 Jan Paweł II 1991 rok - Teatr Narodowy do ludzi kultury

  

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 11.11.2017 r.

Godzina emisji: 10.25