Fundacja Chaber zorganizowała akcję społeczną p.t.: „W różańcu róża ukryta rozkwita”. To konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie i opis historii kapliczki, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Adresowany jest do młodzieży i seniorów.
Do pierwszej edycji zgłosiło się około 700 osób juniorów i seniorów. W drugiej edycji organizatorzy chcą ożywić młodszą część uczestników, zainteresować szkoły i katechetów. Jak podkreślił ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum archidiecezjalnego w Warszawie, jeden z organizatorów konkursu, to pomysł na to, aby skierować nasze myśli i troskę o to dziedzictwo.
Każdy krzyż czy przydrożna kapliczka opowiada jakąś historię, przypomina o ważnych wydarzeniach czy losach fundatorów. – Wśród zgłoszeń pojawiają się zarówno nowe kapliczki i krzyże, jak i te historyczne, zapomniane jak choćby krzyż św. Andrzeja, do którego przyzwyczailiśmy się jako do znaku drogowego, ma on jednak przecież odniesienie ku niebu – powiedział duszpasterz.
W czwartek 2 listopada w kuluarach muzeum archidiecezjalnego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Jak wspominał Marcin Pyzik, jeden z laureatów wszyscy w naszej miejscowości liczyliśmy po cichu, że to właśnie naszej kapliczce uda się zwyciężyć.
Konkurs fotograficzny ma na celu wyeksponowanie miejsc związanych z polską tradycją, kulturą i historią, a także przybliżyć historyczne i artystyczne wartości polskich przydrożnych kapliczek oraz krzyży. Zaprezentowanie tych, niejednokrotnie unikatowych na skalę międzynarodową, elementów małej architektury, stanowi bezcenny dorobek historyczno-artystyczny i dziedzictwo kulturowe Polaków.
Jak podkreśliła Jadwiga Migdał z kurator Muzeum Etnograficznego w Warszawie, tradycja stawiania krzyży i kapliczek jest bardzo odległa. - Takie symbole zaczęły powstawać już w średniowieczu, do naszych czasów zachowały się np. krzyże pokutne – zaznaczyła gość audycji i dodała, że ich największa popularność przypada na czasy kontrreformacji, czyli XVII w. – Stawiając dawniej krzyże czy kapliczki, dawano świadectwo swojej wierze i pokazywano, że w danej wsi nie mieszkają heretycy – tłumaczyła etnograf.
Adam Bujak sfotografował nie jedną kapliczkę. Jak wspominał, aby je odnaleźć trzeba jeździć od jednej wioski do drugiej, od jednego pola do drugiego. Stoją często przysypane śniegiem czy liśćmi. Trzeba wówczas wydobyć z nich to, co porusza ducha. - Coraz więcej tych ludowych cudowności jest obecnie pięknie odnawialnych – powiedział w audycji Familijna Jedynka.
Gość audycji zwrócił uwagę, że fotografia wielu z nich sprawia czasem niemałe kłopoty. – Kiedy w tle zabytkowej kapliczki stoi np. brzydki, nowy dom, trzeba kombinować aby ująć ją z boku, albo rozmyć tło i wydobyć to co się chce utrwalić – tłumaczył fotograf.
Oprócz tego w audycji:
- ks. Waldemar Cisło ze Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” o obchodach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który przypada 12 listopada.
- sylwetka abp. Bronisława Dąbrowskiego, długoletniego Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski, emisariusza Prymasa Tysiąclecia.
- Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej: „Śpiewam mojej Ojczyźnie” organizowany przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
- Konferencja w Watykanie pod hasłem: „Perspektywy świata wolnego od broni nuklearnej i integralnego rozbrojenia”.
03:34 [ PR1]PR1 (mp3) 12 listopad 2017 06_51_20.mp3 Abyś dzień święty święcił
02:00 [ PR1]PR1 (mp3) 12 listopad 2017 06_17_22.mp3 Felieton Elżbiety Nowak
12:26 [ PR1]PR1 (mp3) 12 listopad 2017 08_24_34.mp3 Ważne sprawy
11:49 [ PR1]PR1 (mp3) 12 listopad 2017 08_41_45.mp3 Magazyn z życia Kościoła
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Mariola i Maciej Orłowscy
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadziła: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 12.11.2017 r.
Godzina emisji: 06.00