Intelektualista, dyplomata, mediator, kapłan wprowadzający klimat pogody ducha i radości, serdecznie dobry człowiek - jedna z najwybitniejszych postaci w powojennym Kościele. Jako długoletni Sekretarz Episkopatu Polski i przewodniczący delegacji EP ds. stosunków z rządem PRL, uczestniczył w ważnych wydarzeniach mających miejsce w trudnych dla Kościoła czasach.
Zdaniem prof. Jana Żaryna należał do czołówki Episkopatu Polski w okresie komunizmu. - Chociaż chciał być misjonarzem i wybierał się do Chile, to spotkanie z ks. Alojzym Orione spowodowało, że został w kraju i tu pełnił swoją misję – podkreślił gość audycji.
Arcybiskup Bronisław Dąbrowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a po wojnie jako młody kapłan opiekunem osieroconych chłopców w warszawskim domu Księży Orionistów przy ul. Barskiej. Jego życie to opowieść przepleciona pracą z osieroconymi chłopcami i działalnością na rzecz Kościoła w najtrudniejszych czasach. - Chociaż kapłaństwo abp. Bronisława Dąbrowskiego przypadało na okres dwudziestolecia międzywojennego, to znany stał się przede wszystkim ze swojej działalności w okresie PRL-u - zaznaczył prof. Jan Żaryn.
Podkreślał, że jego osobowość ukształtowała matka i zakon księży orionistów. Mawiał, że widzi się bardziej zło niż dobro, którego w Polsce nie brak. - Jestem przekonany, że dobra jest więcej, ale zło jest krzykliwe i manifestuje się. Dobro ma czas – podkreślał abp. Dąbrowski.
Życie kapłana prześledziła dokładnie dr Katarzyna Grabska, autorka rozprawy doktorskiej o abp. Dąbrowskim. - Kiedy śledzimy jego trudną drogę od dzieciństwa, przez pobyt więzieniu i w obozie koncentracyjnym, a także walkę z dyktaturą komunistyczną, to widzimy że był wielkim człowiekiem charakteru – zaznaczyła Grabska.
Bronisław Wacław Dąbrowski urodził się 2 listopada 1917 r. w Grodźcu koło Konina (obecnie diec. włocławska). Wychowywany przez matkę (ojciec zginął podczas wojny z bolszewikami w roku 1920) z domu rodzinnego wyniósł wielkie nabożeństwo do Matki Bożej. W latach 1939-43 był wychowawcą chłopców w oriońskim kolegium przy ul. Barskiej w Warszawie. Jednocześnie studiował teologię w tajnym seminarium (Clandestinum Seminarium) w Warszawie. 8 grudnia 1943 roku złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Orionistów w Zduńskiej Woli.
W 1944 roku wraz z grupą innych kleryków został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Bittinheim koło Dachau. Na wolność wyszedł po zakończeniu wojny. 10 czerwca 1945 roku otrzymał z rąk abp. Antoniego Szlagowskiego święcenia kapłańskie. Pracował w parafii we Włocławku, następnie zajął się zorganizowaniem w Izbicy Kujawskiej domu opieki dla sierot wojennych. Po powrocie do Warszawy kierował bursą dla chłopców.
15 maja 1950 roku został mianowany dyrektorem Biura Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz tego powierzono mu funkcję dyrektora Wydziału Spraw Zakonnych przy Sekretariacie Prymasa, otrzymał także upoważnienie do prowadzenia rozmów z władzami państwowymi.
23 listopada 1961 roku papież Jan XXIII mianował ks. Dąbrowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. W 1982 roku papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa. Zmarł 25 grudnia 1997 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach, w grobie biskupów pomocniczych warszawskich.
Oprócz tego w audycji:
- papieska pielgrzymkę do Mjanmy i Bangladeszu (26.11-2.12),
- przedświąteczne działania charytatywne: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Choinki Jedynki” oraz akcje organizowane przez Caritas Polska,
- IV Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Bierzmowanie-matura czy inicjacja chrześcijańska",
– wspomnienie ks. Andrzeja Szpaka, salezjanina, duszpasterza młodzieży „różnych dróg”.
04:41 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 06_50_50.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
02:42 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 06_16_30.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
11:33 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 08_23_38.mp3 Ważne sprawy
14:24 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 08_36_16.mp3 Magazyn z życia Kościoła
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 26.11.2017 r.
Godzina emisji: 06.00