- Jesteśmy pokoleniem obrazkowym. Możemy opowiadać godzinami, ale jeden obraz potrafi czasem powiedzieć więcej niż setki słów – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ten sposób argumentował on potrzebę obecności fotografa relacjonującego pobyt w Aleppo za pomocą zdjęć. W albumie chcieliśmy pokazać kontrast pomiędzy światem wojny, a zwykłym życiem, które toczy się w Aleppo. – Szkoda starożytnych zabytków, jednak największymi ofiarami wojny są ludzie – powiedział przewodnik po Aleppo.
Jak podkreślił Adam Bujak, nie czuł strachu, ale chciał zrobić jak najlepsze zdjęcia, które pokażą tragedię tego miejsca. - W swojej pamięci mamy obrazy niemal całkowitego zniszczenia Warszawy, teraz przychodzi nam zmierzyć się z okrucieństwem XXI wieku na Bliskim Wschodzie - powiedział fotograf.
Ks. Rafał Cyfka, autor tekst do albumu, zaznaczył zaś, że za każdym razem kiedy jedziemy do Syrii, chcemy przede wszystkim towarzyszyć tamtym ludziom. - Niezależnie od tego, co robimy tam zawodowo, zawsze mamy jeden cel, aby pokazać, że chrześcijanie z Polski i całego świata są z Syryjczykami w tym trudnym okresie - powiedział gość audycji.
Działania wojenne zakończyły się w Aleppo rok temu i chociaż Syria objęta jest jeszcze wojną, to jest już jednak względnie bezpieczna. - Wraca tu normalne życie - stwierdził ks. Rafał Cyfka. - Kiedy byłem tam najpierw w marcu minionego roku, a potem w listopadzie, widoczne są już duże zmiany na ulicach, a ludzie powoli wracają do miasta. Aleppo zaczyna być porządkowane z gruzów, mieszkańcy zaczynają zaś uruchamiać pierwsze sklepy i naprawiać swoje domy. Jest już bieżąca woda i prąd - relacjonował ks. Cyfka.
W niedzielę 7 stycznia o godz. 20.00 odbył się charytatywny koncert kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” w wykonaniu Polskiej Orkiestry Królewskiej. Koncert transmitowany był przez TVP 2, a w czasie jego trwania prowadzona była zbiórka SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii.
Za tydzień, 14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest to dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów muszą poszukiwać nowego miejsca do budowania bezpiecznej przyszłości. Wielu duchownych w Polsce odprawi w tym dniu Msze Święte według specjalnego, mało znanego i używanego formularza Mszy za uchodźców i wygnańców (dostępny w mszale, pozycja 40). W akcję zainicjowaną przez Janinę Ochojską włączył się portal Deon oraz dominikanie. Przedsięwzięciu patronują: Abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Oprócz tego w audycji powiemy:
- o badaniach nt. religijności Polaków.
- podsumujemy Polski Orszaki Trzech Króli odbywający się ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami.
- o obchodach Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej,
- o spotkaniu młodych inaugurującym ostatni rok przygotowań do ŚDM w Panamie (22-27 stycznia 2019), które odbędzie się 7 stycznia o godz. 15.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie.
01:26 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 06_16_32.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak
03:24 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 06_51_02.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
14:18 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 08_17_48.mp3 Ważne sprawy
12:11 [ PR1]PR1 (mp3) 7 styczeń 2018 08_36_01.mp3 Magazyn z życia Kościoła
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy
Data emisji: 7.01.2017 r.
Godzina emisji: 06.00