Zgodnie z opisami ewangelicznymi to kobiety, które rankiem wyruszyły do grobu, odkrywają, iż jest on pusty. A anioł, który im się ukazał posyła je do apostołów, aby przekazały wieść o zmartwychwstaniu. Niekiedy podkreśla się, jak bardzo doniosła rola w tym kluczowym momencie przypadła właśnie kobietom, a nie mężczyznom.
Jak zwróciła uwagę dr Dominika Żukowska-Gardzińska, w Kościele kobiety i mężczyźni mają pełnić inne role. - Ten poranek wielkanocny pokazuje, że kobiety, które przychodzą do grobu kontynuują tradycję Starego Testamentu. Pokazuje to również, że funkcja społeczna kobiet jest bardzo ważna, ponieważ mogą być one świadkami Chrystusa – podkreśliła gość audycji.
- Z drugiej strony ciekawe wydaje się, że najważniejszą nowinę w chrześcijaństwie czyli odkrycie pustego grobu przekazują światu właśnie kobiety, a nie choćby apostołowie – zastanawiał się dr Sebastian Duda.- Istotne jest również to, że kobiety towarzyszyły Jezusowi w jego drodze. Pytanie więc na ile świat w ówczesnej Palestyny był dla nich zamknięty – zaznaczył publicysta.
Innego zdania była dr. Monika Waluś, która przypomniała, że w Izraelu mamy do czynienia z kobietami które przewodziły, nauczały, rozsądzały i miały inne role. - Mamy w Starym Testamencie mnóstwo kobiet które były wielkimi autorytetami. Mamy Deborę, która rozsądza spory i wszyscy szanują jej autorytet, Judytę i wiele innych ciekawych kobiet – dodała teolog. Dr Sebastian Duda zaznaczył jednak, że przekazy na temat kobiet są raczej sporadyczne, stąd teza o kulturze patriarchalnej dowodzi, że kobiety miały wówczas dużo mniej do powiedzenia.
- Jeżeli chcemy zestawić miejsce objawienia i zmartwychwstania Jezusa z innymi kulturami sąsiadującymi, to nie jestem przekonana czy Izrael to było takie najgorsze miejsce na objawienie Bożej miłości i relacji Boga z kobietami – powiedziała dr Monika Waluś.
W audycji mówiliśmy także o 13 rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada w tym roku w poniedziałek wielkanocny. Papieża Polaka wspominali w audycji: kard. Stanisław Nagy, o. prof. Witold Kawecki i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa oraz 27 i pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie.
Jak co roku, 2 kwietnia Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wieczorne skupienie i modlitwę na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadził: Jan Pniewski
Data emisji: 2.04.2018 r.
Godzina emisji: 06.00