Urodziła się w Warszawie, w rodzinie zasłużonej dla polskiej nauki i kultury oraz pielęgniarstwa polskiego. Jej ojciec, Ignacy Chrzanowski, znany profesor literatury polskiej pochodził z katolickiej rodziny podlaskich ziemian. Matka Wanda, z domu Szlenkier, pochodziła z ewangelickiej rodziny zamożnych warszawskich przemysłowców. Siostra matki, Zofia Szlenkierówna, była zaś fundatorką szpitala dziecięcego w Warszawie.
„Rysopis: gęba - niegdyś piękna, włosy – niegdyś blond. Wykształcenie – niższe. Zawód – posługaczka oraz pośredniczka do wszystkiego. Zainteresowania – czwartkowy teatr telewizji oraz synod krakowski” – tak pisała o sobie ta, która już wkrótce zostanie ogłoszona błogosławioną. Hanna Chrzanowska – pierwsza świecka pielęgniarka wyniesiona na ołtarze, która powtarzała, że na pierwszym planie powinno być przede wszystkim łóżko z cierpiącym człowiekiem.
- Zapytałam kiedyś osoby, która ją znała: co było takiego wyjątkowego w Hannie Chrzanowskiej i powiedziała mi, że właściwie nic. Była normalna, niczym szczególnym się nie wyróżniała, a jednak była inna: w tym wszystkim jak myślała, co robiła i widziała to, co my dopiero teraz odkrywamy – opowiadała Izabela Ćwiertnia prezes krakowskiego oddziału katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich. - Mówiła np. że potrzebne jest aby chory człowiek odpoczął od rodziny i aby ona też mogła się od niego na chwilę oddzielić. Hanna Chrzanowska wyprowadziła więc ludzi chorych na zewnątrz i organizowała im wczasorekolekcje, czyli odpoczynek na świeżym powietrzu połączony z modlitwą – dodała gość audycji.
Gościem Familijnej Jedynki był także Paweł Zuchniewicz, dziennikarz, publicysta, autor książki „Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej”. – Pisanie tej książki to było fascynujące doświadczenie i odkrywanie zupełnie nieznanej osoby. To historia człowieka z krwi i kości, który miał niezwykłe życie – powiedział.
Niezwykłą pielęgniarkę wspominała również w audycji Marzena Florkowska dziennikarka Radia Kraków i autorka książki: „Radość dawania. Hanna Chrzanowska we wspomnieniach listach i anegdotach”. – To dla nas nadzieja – powiedziała gość audycji odnosząc się do tego, iż Hanna Chrzanowska nie została pielęgniarką z pobudek religijnych. – Nigdy nie była do niczego zmuszana, ale sama dochodziła do wielu postaw życiowych. Wspominała w pamiętniku, że od rozmów zasadniczych dostawała gęsiej skórki - tłumaczyła Marzena Florkowska.
Wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej zaproponowało środowisko krakowskich pielęgniarek. Uroczystość beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00.
03:35 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 06_51_00.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
13:10 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 08_32_45.mp3 Magazyn z Życia Kościoła 22 kwietnia 2018 r.
11:05 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 08_18_30.mp3 Ważne sprawy 22 kwietnia 2018 r.
02:03 [ PR1]PR1 (mp3) 22 kwiecień 2018 06_17_25.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak 22 kwietnia 2018 r.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza:
Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadził: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 22.04.2018 r.
Godzina emisji: 06.00