Redakcja Programów Katolickich

Śladami majowych kapliczek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 09:00
Maj najpiękniejszy miesiąc roku jest w Kościele katolickim poświęcony Matce Bożej. Odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach słynne "majówki", czyli majowe nabożeństwa, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Wieczorami szeroko po okolicy niesie się majowa pieśń ku czci Maryi jak przed wiekami, tak i teraz. Skąd tradycja majowych nabożeństw? Czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca? Zapraszamy państwa na wyprawę śladami majowych kapliczek.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Wierni modlą się wieczorami w kościołach, kapliczkach i przydrożnych figurach, gdzie często powtarzane są słowa Litanii Loretańskiej. – Korzenie tej modlitwy tkwią w średniowieczu. Wypowiadanie słów pochwalnych w kierunku Matki Bożej jest bardzo stare. W dokumentach watykańskich pojawiają się na to dowody dopiero w XVI w. ale wiemy, że Litania była odmawiana w Loretto już w XIII w. – tłumaczył o. Marek Kotyński, redemptorysta teolog duchowości. - Litania jest bardzo teologiczna, zawiera dwa wezwania, czyli tytuł Matki Bożej, a w drugiej części jest zawarta modlitwa błagalna. Jest ona nie tylko piękna, ale jest także kontemplacyjna. Powtarzamy te słowo, po aby myśleć o dziełach zbawieniach, których dokonał Jezus. Ta Litania pomaga nam trwać przy Matce Najświętszej, a to w rzeczywistości chodzi - dodał.

Przykładem jednej z wielu figur Matki Bożej, które są rozsiane po całym kraju, może być ta znajdująca się w Ludźmierzu. Maryja nazywana jest tam Gaździną Podhala. Opowiedział o niej bp. pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Janocha, prof. historii sztuki i teolog. - To pełna uroku i bardzo ciekawa rzeźba gotycka Maryi z Dzieciątkiem. Należy ona do szczególnego okresu sztuki gotyckiej z około 1400 wykonana tzw. stylem pięknym. Najłatwiej to rozpoznać po draperiach szat, które nieomal całkowicie zakrywają anatomię postaci i układają się w miękki, falisty sposób – tłumaczył ks. bp. Michał Janocha.

„W różańcu róża ukryta rozkwita” – to tytuł konkursu fotograficznego, który ma na celu wyeksponowanie miejsc związanych z polską tradycją, kulturą i historią, a także przybliżenie historycznych i artystycznych wartości polskich przydrożnych kapliczek oraz krzyży. O konkursie i odkrywaniu unikatowych na skalę międzynarodową, elementów małej architektury, które stanowią bezcenny dorobek historyczno-artystyczny i dziedzictwo kulturowe Polaków mówiła dziennikarka, poetka Marlena Wilbik. – Uwielbiam piesze wycieczki w odludne miejsca. Preferuję na takie wyprawy szczególnie Bieszczady. Znajduje się tam wiele kapliczek zapomnianych i zrujnowanych, które warto przywrócić ludzkiej pamięci – mówiła gość audycji, tłumacząc jednocześnie pomysł na zorganizowanie tego konkursu.

 

Więcej informacji na temat konkursu fotograficznego można znaleźć na stronie internetowej: www.przydroznekapliczki.pl

Posłuchaj
13:55 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 08_37_15.mp3 Magazyna z kraju i ze świat 6 maja 2018 r.
07:05 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 08_26_21.mp3 Ważne sprawy 6 maja 2018 r.
04:21 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 06_49_40.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań 6 maja 2018 r.
Posłuchaj
01:44 [ PR1]PR1 (mp3) 6 maj 2018 06_15_54.mp3 Felieton Elżbiety Nowak 6 maja 2018 r.
       
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 6.05.2018 r.

Godzina emisji: 06.00