Redakcja Programów Katolickich

Grodno i Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 15:00
Grodno to jedno z najważniejszych miast kresowych dawnej Rzeczpospolitej. Leży nad Niemnem, 20 kilometrów od obecnej granicy polsko-białoruskiej. Dziś żyje tu ponad 300 tysięcy mieszkańców, w tym 60 tysięcy Polaków, co stanowi 20 procent mieszkańców miasta.
Audio

Grodno, tak jak inne białoruskie miejscowości, w 1945 r. stało się częścią ZSRR i pozostało nią aż do jego rozpadu w 1991 r. Dziś znajduje się w granicach Republiki Białorusi. W latach 1945-47 z terenów Białorusi wyjechało ponad 270 tysięcy osób, w większości Polaków. Z powodu licznych utrudnień stosowanych przez władze białoruskie była to zaledwie połowa zarejestrowanych do repatriacji. W okręgu grodzieńskim zarejestrowały się 143 tysiące osób, z tej liczby wyjechało około 30 tysięcy.

Co było dla nich oparciem, punktem odniesienia w próbie budowania życia w nowej rzeczywistości? Co dla ich tożsamości było ratunkiem – poczucie bycia Polakiem, upór, wiara? Wybór życiowy, konieczność – czym owocują w tych ludziach - wyobcowaniem, poczuciem bezradności, osamotnienia?

O sytuacji polskich mieszkańców ziem, których domy i codzienne życie po wrześniu 1939 r. po wojnie znalazły się poza Polską, o tych, którzy pozostając u siebie, utracili swoją ojczyznę, o trudnych życiowych decyzjach, dziś już nieodwracalnych, a także o niespełnionej tęsknocie za Polską będziemy rozmawiać z gościem: Marią Stopą – rejestrującą spotkania z Polakami na Białorusi w ramach programu „Polacy na Wschodzie” realizowanego dla Domu Spotkań z Historią.

Ponadto w audycji:

Kalendarz

Kochane życie - Elżbieta Nowak

Felieton - o. Grzegorz Dobroczyński

Abyś dzień święty święcił - o. Jerzy Seremak

Słuchowisko - opowiadanie o św. Stanisławie Kostce

Ważne sprawy - rozmowa Joanny Ładzińskiej-Molak z ks. Józefem Klochem, rzecznikiem Episkopatu Polski na temat Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

Magazyn „Z życia Kościoła

Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Marcin Witan

Wydawca: Sylwia Sułkowska