34. Europejskie Spotkanie Młodych gromadzi młodzież, która do Nowego Roku będzie się wspólnie modlić, a także dyskutować na tematy związane z wiarą i ekumenizmem. Jedną z najliczniejszych grup narodowych na spotkaniu są Polacy, których do Berlina pojechało około 6 tysięcy. Jeden z nich, Tomasz Rajkowski, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wspólnota Taize uczy młodych praktycznego ekumenizmu.
- Dopiero jadąc na spotkanie mogłem zetknąć się z ludźmi, którzy rzeczywiście są protestantami, są prawosławnymi, porozmawiać z nimi. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć wiele kwestii - podkreślił Rajkowski.
Więź solidarności
Przez kilka dni młodzi ludzie mieszkają u rodzin z Berlina i z okolic, spotykając się na wspólnej modlitwie w kościołach i w berlińskich parafiach. 31 grudnia odbędą się spotkania w grupach narodowych lub regionalnych. Spotkania te, prowadzone przez braci z Taizé, będą okazją do zastanowienia się, jak kontynuować "pielgrzymkę zaufania po powrocie do domu i jak razem odnawiać więzi solidarności".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Ekumeniczna Wspólnota z Taize we francuskiej Burgundii powstała w 1940 roku. Jest jednym z najliczniej odwiedzanych ośrodków życia chrześcijańskiego na świecie. Jej założycielem był Szwajcar Roger Schutz-Marsauche, znany jako brat Roger, który pięć lat temu zginął z rąk niezrównoważonej psychicznie kobiety. Jego następcą został brat Alois.
mr