Tam właśnie - do tych mniej znanych Sanktuariów Maryjnych zapraszamy. Odwiedzimy m.in. Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej, Królowej Rodzin, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie, Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Przywołamy historię tych miejsc, ich związek z regionem i wpływ na kulturę lokalną, współczesne oblicze tych miejsc, w których historia zespoliła się z teraźniejszością. Poszukamy odpowiedzi dlaczego wciąż Sanktuaria te przyciągają pielgrzymów i co sprawia, że były i nadal są tak istotne dla kolejnych pokoleń Polaków?
Na początek cyklu POLSKIE SANKTUARIA MARYJNE odwiedzimy Wambierzyce – Sanktuarium Królowej Rodzin, Patronki Ziemi Kłodzkiej
Gospodarzami tego miejsca są ojcowie Franciszkanie, którzy prowadzą tu Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin. O najciekawszych specyficznym charakterze tego miejsca, najciekawszych jego zakątkach opowiadać będzie goszczący w studiu przewodnik Wambierzycki.
Gość w studiu: Lucyna Drożdż - przewodnik, historyk sztuki
Ważne sprawy
Rozmowa Małgorzaty Glabisz-Pniewskiej z ks. Henrykiem Zielińskim – redaktorem naczelnym tygodnika „Idziemy” o najnowszych, niedawno publikowanych badaniach przeprowadzonych przez Instytut Statystki Kościoła Katolickiego
Według nich 40 proc. polskich katolików uczestniczyło w ubiegłym roku w niedzielnych mszach św. To o 1 punkt procentowy mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie wzrasta liczba osób, przyjmujących komunię św., a więc ludzi uczestniczących w tym sakramencie pełniej. Po raz pierwszy zbadano także liczbę apostazji. Okazało, że w 2011 r. dokonano ich w Polsce prawie 500. Co badania te mówią o religijności Polaków i czy dane te są oznaką sekularyzacji polskiego społeczeństwa, czy wręcz przeciwnie?