Redakcja Programów Katolickich

Znaczenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:00
„Prawica Twoja wsławiła się mocą” to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpoczął się w czwartek 18 stycznia. Doroczny Tydzień to dobra okazja, aby porozmawiać o wieloaspektowej współpracy międzywyznaniowej, jaka jest i jaka może być podejmowana  w obliczu problemów współczesnego świata, a także o dialogu mającym prowadzić ku jedności między chrześcijanami.
Audio
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Tydzień Modlitw o Jedność ChrześcijanFoto: pixabay.com

Tygodnie Ekumeniczne są obchodzone w Kościele od ponad 100 lat. To pokazuje, jak bardzo zmieniło się chrześcijaństwo od ponad wieku. Jak przypomniał dr Sebastian Duda - teolog Kościoła katolickiego, dawniej nie organizowano żadnych spotkań ekumenicznych, ponieważ uniemożliwiały to toczone konflikty międzywyznaniowe. - W XX wieku wśród wielu wyznawców różnych religii dojrzała jednak myśl, że warto się nie tylko spierać, ale spotykać i rozmawiać – powiedział gość audycji i dodał, że chociaż kilka dekad temu byłoby to powodem zgorszenia dla wielu ludzi, dziś Tydzień Ekumeniczny nikogo już nie dziwi.

Dr Jerzy Sojka – teolog Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zwrócił zaś uwagę, że organizowanie Tygodnia Ekumenicznego ma bardzo ciekawą historię. - Inicjatywę rozpoczęły środowiska anglikańskie już w XIX w., co przejął po jakimś czasie Kościół katolicki. – W pierwotnym etapie polegało to na modlitwie o powrót wszystkich wyznawców do Rzymu. Dopiero o. Paul Couturier, pionier ekumenizmu, wpadł na tę formułę, która jest fundamentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego zdaniem wszyscy wierni powinni się modlić nie o to jak widzimy ekumenizm i cel jedności, ale o to aby to Bóg przywrócił jedność swoimi metodami – tłumaczył gość audycji i dodał, że to podejście stało się przełomem dla większości chrześcijan.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. - Tu chodzi o spotkanie i wspólną modlitwę, która tworzy jedność na zupełnie innym poziomie – podkreślił dr Sebastian Duda. – Budujemy jedność na innych podstawach i szukamy jej jednocześnie.

Jak zauważył dr Jerzy Sojka jest takie poczucie, że miesiąc styczeń to czas ekumenicznych spotkań. - Ekumenia zaczyna się od personaliów. To nie tylko kwestia otwartości osób, ale także uwrażliwianie na bardzo różne konteksty chrześcijaństwa światowego – wyjaśnił teolog Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan służy temu, aby się spotkać, wymienić różne poglądy i pobożne życzenia – powiedział ks. dr Doroteusz Sawicki z sekcji teologii prawosławnej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. - Chodzi o to aby, cały ten rok, który rozpoczynamy wprowadzili zagadnienie dążenia do jedności na co dzień.  To realizacja obowiązku, który nakłada na nas Pan Bóg, abyśmy kochali bliźniego i to zadanie powinno być kontynuowane przez cały rok – tłumaczył gość audycji.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018 odbyło się w tym roku 21 stycznia w prawosławnej cerkwi Św. Trójcy w Siedlcach. Kazanie wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz z Kościoła Rzymskokatolickiego, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. - Temat tegorocznego Tygodnia akcentują Bożą moc i siłę, która zajaśniała swoją potęgą wyzwalając naród Izraela z niewoli egipskiej. Ta prawica Boża ciągle jaśnieje swoją mocą, musimy się w nią wpatrywać i znajdować nadzieje, bo sami jesteśmy za słabi, aby przeciwstawić się złu, które jest wokół nas – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz i dodał, że jeśli złączymy nasze dłonie, będziemy silni mocą samego Boga.

 

W „Ważnych sprawach” rozmawialiśmy o XVIII Dniu Islamu, który jest obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom”. Gościem był ks. dr hab. Janusz Balicki, prof. UKSW z Międzyinstytutowego Zakładu Badań Nad Migracją UKSW.

Posłuchaj
03:23 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 06_50_56.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
09:47 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 08_26_59.mp3 Ważne sprawy


Posłuchaj
13:35 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 08_40_40.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

Posłuchaj
01:57 [ PR1]PR1 (mp3) 28 styczeń 2018 06_19_32.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

 

Oprócz tego w audycji mówiliśmy o:

- 5. rocznicy śmierci Kard. Józefa Glempa,

- orędziu Ojca Świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Komunikowania: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32), „Fake news a dziennikarstwo pokoju”,

- obchodach 100-lecia otrzymania stygmatów przez Św. Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca,

- pierwszej rocznicy śmierci wolontariuszki Heleny Kmieć,

- 65. Światowym Dniu Trędowatych

- nagrodzie im. bł. Ks. Emiliana Kowcza, przyznawanej przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki. 

     

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza Jan Pniewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 28.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00