Mija 200 lat od ustanowienia Archidiecezji Warszawskiej, której gospodarzem od 2007 r. jest ks. kard. Kazimierz Nycz. W opinii kardynała, to wielkie wydarzenie także w skali ogólnopolskiej, jako że jest to jubileusz stołecznej diecezji. - Czuję, że jest w tym okresie wielki potencjał chrześcijaństwa i katolicyzmu, ale również ogrom zasług Kościoła warszawskiego w przetrwaniu okresu rozbiorów, odzyskania niepodległości, czy pokazania siły wiary w czasie wojennym i okresu komunizmu – podkreślił ks. kard. Kazimierz Nycz.
Sercem archidiecezji jest zaś bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Jej największym skarbem jest krucyfiks baryczkowski, który znajduje się w specjalnej kaplicy usytuowanej na końcu lewej nawy katedry. Figura Chrystusa, którą można zaliczyć do najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej plastyki na terenie Warszawy wyrzeźbiona jest w gruszkowym drewnie, obciągnięta płótnem i polichromowana. – Przed nią modlili się królowie, dowódcy powstań a także warszawiacy od wielu pokoleń – powiedział ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i przypomniał, że rzeźba została cudownie uratowana podczas Powstania Warszawskiego, dzięki czemu zachowała się do dziś.
Do jednych z jej najcenniejszych ozdób archikatedry należą także witraże autorstwa słynnego polskiego twórcy Wacława Taranczewskiego. Opowiedział o nich prof. Paweł Taranczewski, syn artysty. – To są dzieje świata spięte klamrą Genesis i Apokalipsy, które znajdują się od strony ul. Świętojańskiej. Witraże zostały zrobione w taki sposób, aby akcentowały 1000-lecie chrztu Polski. To barwna kompozycja inspirowana francuskimi witrażami – wyjaśnił gość audycji.
- Taka jest logika witraży w gotyckim wnętrzu – to ma być wnętrze prześwietlone Bożym światłem, mówiącym o misterium obecności Boga w swoim Kościele poprzez dzieje zbawienia - powiedział ks. Mirosław Nowak.
Jak przypomniał ks. Piotr Staniewicz, historyk kościoła, katedra to również miejsce związane ze współczesną historią, np. pielgrzymkami papieskimi. - Aż pięciokrotnie katedrę odwiedził Jan Paweł II, a raz Benedykt XVI. Do dziś odbywają się tutaj także uroczystości dziękczynne związane z najważniejszymi świętami państwowymi.
Ks. Mirosław Nowak zaprosił wszystkich Słuchaczy na uroczystości związane z jubileuszem archidiecezji warszawskiej, które rozpoczną się 3 marca sesją historyczną o godz. 10, a następnie o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta dziękczynna.
03:59 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 06_48_17.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań
11:21 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 08_39_30.mp3 Magazyn z Życia Kościoła
01:36 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 06_16_12.mp3 Kochane Życie - Felieton Elżbiety Nowak
11:13 [ PR1]PR1 (mp3) 25 luty 2018 08_25_04.mp3 Ważne sprawy
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 18.02.2017 r.
Godzina emisji: 06.00