Redakcja Programów Katolickich

"Jestem" - Lednica 2018

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 09:00
Przejście przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa zwieńczyło w nocy z soboty na niedzielę XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Jestem", a gościem Lednicy był prezydent Andrzej Duda. O znaczeniu słowa "Jestem" w życiu każdego chrześcijanina i najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na polach lednickich mówiliśmy w Familijnej Jedynce.
Audio
Brama Ryba na Polach Lednickich
Brama Ryba na Polach LednickichFoto: Przemysław Goławski

W tegorocznym spotkaniu na Polach Lednickich wzięło udział 85 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przejście przez Bramę-Rybę to ostatni, rozpoczęty około północy element spotkania. Poprzedziła je adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa – wybór Chrystusa. W modlitwie uczestniczyły delegacje pielgrzymów m.in. z Niemiec, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Kenii, Włoch, Libanu i Kanady.

- To było trzecie spotkanie, które współprowadziłem i jest najbardziej lubię ten moment kiedy zapadają ciemności, a młodzi ludzie zapalają świece lub wyświetlacze w komórkach. W tym roku sięgały widać je było tak daleko, jak jeszcze nigdy do tej pory - wspominał Wojciech Prus dominikanin, jeden z duszpasterzy tegorocznego spotkania.

Zdaniem Anny Wysockiej ze scholi Lednickiej, najpiękniejsze w naszych spotkaniach jest to, że wszyscy stajemy się tam pieśnią. - Stojąc na scenie można się poczuć nie tylko członkiem 100-osobowego chóru, ale wspólnotą wszystkich zgromadzonych na polu. Cudowne jest to, że śpiewając modlimy się jednocześnie - mówiła gość audycji.

Znaczenie słowa "Jestem", tegorocznego hasła podkreślał też abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który przyjechał po to, aby spotkać się z młodymi uczestnikami spotkania. Przypomniał, że Jan Paweł II „uczył, że wolność jest darem i zadaniem, stawia przed człowiekiem wyzwania”. Dodał, że "takie wyjątkowe wydarzenia jak Lednica pokazują, że ciągle jest dużo młodzieży, która ma kręgosłup". - "Jestem" to hasło bardzo ambitne, bo to jest przecież imię Pana Boga ze Starego Testamentu. Mówi nam o tym, że Bóg istnieje, podczas gdy inni bogowie nie istnieją - wyjaśnił arcybiskup.

- "Jestem" to jest zaproszenie do tego co jest trudne, to znaczy żeby zrozumieć, że jesteśmy ludźmi wartościowymi i obdarzeni jedynym prawdziwym spojrzeniem, jakim jest spojrzenie Jezusa. Dlatego też na polach lednickich pojawiły się tak mocne gesty jak umywanie sobie nóg czy ucałowanie ziemi - tłumaczyła Dominika Chylewska z Biura Prasowego Lednica 2000

Podczas spotkania pielgrzymi obmywali wiec sobie wzajemnie nogi w geście bezinteresownej miłości bliźniego. Całowali też ziemię, naśladując gest Jana Pawła II. W trakcie tegorocznej Lednicy wspominany był jego wkład w polską wolność i jego nauka, by umieć być za tę wolność wdzięcznym.  

Istotnym elementem tegorocznego spotkania były wątki patriotyczne; z okazji rocznicy 100-lecia polskiej niepodległości uczestnicy Lednicy otrzymali w prezencie od prezydenta biało-czerwone flagi. "Zabierzcie je ze sobą do domu, miejcie je, szanujcie, o to proszę. Ale proszę też, żebyście ich używali. Żebyście te nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii, dla naszej tożsamości. Także w tych momentach, w których się modlimy" – mówił prezydent do zgromadzonych.

Każdy pielgrzym wchodzący na Pola Lednickie otrzymywał, poza flagą od prezydenta, także "zwierciadło prawdziwego spojrzenia" służące do spotkania ze spojrzeniem Boga oraz świecę - symbol światła i pokoju.

Zgromadzonych na Polach Lednickich pozdrowił też papież Franciszek. -Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej ojczyny, gestem jaki zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię – powiedział w wyemitowanym na telebimach nagraniu.


Oprócz tego w audycji mówiliśmy także o wdzięczności z okazji XI Święta Dziękczynienia, którego centralne obchody odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Gościem audycji był Paweł Kwaśniak z Fundacji Centrum Życia i Rodziny.


15:55 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 08_20_04.mp3 Ważne sprawy

02:06 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 06_16_04.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
12:16 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 08_38_25.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

04:28 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 06_50_37.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan.

Data emisji: 3.06.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

km/pap