Postaci Prymasa seniora poświęcona była audycja Familijna Jedynka, na antenie Programu I w niedzielę, w godz. 6:00 - 9:00.
Prymas na trudne czasy, który musiał zmagać się z wolnością i jej wyzwaniami, uosobienie współczesnej historii Polski - tak zmarłego w środę kardynała Józefa Glempa wspominają ludzie Kościoła, byli prezydenci, politycy, urzędnicy i działacze społeczni. W audycji mówiliśmy o znaczeniu Kardynała Józefa Glempa dla Kościoła, dla Polski.
Ur. 18 grudnia 1929 w Inowrocławiu, zm. 23 stycznia 2013 w Warszawie. Polski biskup rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup diecezjalny warmiński w latach 1979–1981, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1981–1992, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981–2006, prymas Polski w latach 1981–2009, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1981–2004, kardynał prezbiter w latach 1983–2013, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej w latach 2006–2013. Kawaler Orderu Orła Białego.
Gośćmi audycji byli:
Marcin Przeciszewski – KAI, Leszek Rysak – historyk IPN
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w sobotę mszą świętą w warszawskim kościele ss .wizytek, gdzie miało miejsce czuwanie modlitewne wiernych.
W niedzielę o godz. 9.00 w bazylice św. Krzyża sprawowana była msza święta przy trumnie Prymasa Seniora. Przewodniczył jej będzie kardynał Kazimierz Nycz. O godz. 16.00 mszę św. żałobną koncelebrować będą kapłani Archidiecezji Warszawskiej, pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore. Homlię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Po mszy św. kondukt żałobny z ciałem zmarłego przejdzie Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie wierni będą mogli modlić się do godz 22.00.
W poniedziałek o godz 11 rozpoczną się główne uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Ciało kard. Glempa spocznie w krypcie archikatedry, obok sarkofagu Prymasa Augusta Hlonda.
„Caritati in iustitia – Dla miłości przez sprawiedliwość – to biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działania. (..) miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu; zgody, a nie konfrontacji; wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu o przeszłe, podniosłe i bolesne doświadczenia Kościoła i Narodu. Kontynuując dzieło Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w stałej łączności i duchowej więzi z Papieżem Janem Pawłem II, z wielką rozwagą podchodził do rozwiązywania wielu spraw i problemów w życiu politycznym, społecznym i religijnym Polaków.” – napisał o zmarłym w telegramie kondolencyjnym, skierowanym na ręce kard. Kazimierza Nycza, papież Benedykt XVI.