W niedzielę odbędzie się XIII edycja Dnia Papieskiego. Najważniejsze uroczystości zaplanowano w Warszawie, jednak Dzień będzie świętowany w całej Polsce. Prezes organizującej obchody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Jan Drob powiedział, że towarzyszyć będą im msze święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe.
Jednym z kolejnych zaplanowanych wydarzeń jest wręczenie nagród Totus. Są one przyznawane przez fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II. W tym roku nominowani do wyróżnienia są m.in. pisarka i autorka scenariuszy filmowych Zofia Posmysz-Piasecka, dziennikarz Maciej Iłowiecki, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku, dominikański teolog o. Maciej Zięba. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Zamku Królewskim w sobotę.
Przed kościołami zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która finansuje stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin małych miast i wsi. W niedzielę obchody rozpoczną się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Przewidziano też atrakcje o nazwie „wioska afrykańska” pod kościołem Św. Anny – również w Warszawie. Zaplanowano atrakcje dla dzieci i młodzieży.
Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i są organizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych - zaznaczył ks. Drob.
Ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu fundacji wyjaśnia, że tegoroczne hasło całego wydarzenia nawiązuje do pogłębiania papieskiego nauczania w dziedzinie dialogu, "może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary". Jana Pawła II cechował bowiem "niezwykły wręcz szacunek dla każdego człowieka, z którym się spotykał, budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności".
Fundacja powstała w 2000 r., mając na celu upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.
cł
Więcej na temat Jana Pawła II czytaj w serwisie specjalnym >>>