Redakcja Programów Katolickich

Symbolika drzwi, czy jest wspólna dla różnych kultur i wyznań?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 08:00
Drzwi zawsze znajdują się na granicy, ich znaczenie ujawnia przede wszystkim moment przekraczania progu. Drzwi są symbolem przejścia między dwoma światami: między światłem a ciemnością, życiem a śmiercią, światem ziemskim a światem sakralnym, biedą i bogactwem, wyobrażają początek i koniec, zmianę, ochronę przed niebezpieczeństwem zewnętrznym, obronę tajemnicy, a także gościnność; są przeciwieństwem ściany, muru, bariery, podziałuˮ.
Audio
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie
Bazylika Świętego Piotra w WatykanieFoto: Shutterstock/Mitzo

W świątyni pełnego znaczenia nabiera sakralny charakter przejść i drzwi. Oddzielają one przestrzeń „zewnętrzną” i obszar mający znaczenie „wewnętrzne”. To ważne duchowe znaczenie jest również potwierdzone przez tak zwane Święte Drzwi. W Rzymie, oprócz bazyliki św. Piotra, Drzwi Święte znajdują się w bazylikach św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore.
O symbolice drzwi. O Jubileuszu 2025 roku i o Drzwiach Świętych opowiedzą o. Dariusz Mazurek, Franciszkanin Konwentualny Sekretarz Generalnym ds. animacji misyjnej i o. Stanisław Tasiemski, Dominikanin z KAI.


Posłuchaj
18:50 [ PR1]PR1 (mp3) 7 luty 2025 23_36_07.mp3 ślady na piasku

 


***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Godzina emisji: 23:30


Czytaj także

Wielkie odliczanie z o. Janem Górą OP

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 08:00
Nie święty, ani błogosławiony. Zmarł 21 grudnia 2015 roku. Pięknie i poetycko opowiadał o adwencie, czekaniu i tajemnicy Narodzenia. Właśnie powstaje instytut Jego imienia aby rozpocząć rok spotkań z myślami o. Jana Góry- który zakończy się w 10 rocznicę śmierci. Warto przypomnieć sobie jego rozumienie oczekiwania, prostowania dróg, wartości tradycji i słowa, które owocują w wychowanych przez niego kolejnych pokoleniach
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od nowa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 08:00
Mieć więcej pieniędzy? Znaleźć dobrą pracę? Wyjechać w podróż w nieznane? A może schudnąć? Każdy z nas podejmuje jakieś postanowienia/wyzwania na Nowy Rok. I ma nadzieję na ich realizację. W końcu możemy zacząć wszystko od nowa! Dlaczego postanowienia noworoczne mają większa moc sprawczą? I czy niedopuszczanie możliwości porażki pomaga? O tym wszystkim z psychologiem z SWPS Mateuszem Banaszkiewiczem. Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zostawił nam BenedyktXVI?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2025 08:00
Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. W odosobnieniu, jako emerytowany papież, przeżył 9 lat. Jako powód swojej decyzji w 2013 roku podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat. Jego pontyfikat, a wcześniej praca z JP II była imponującym zbiorem wydanych myśli nie tylko z dziedziny teologii, ale również kultury, sztuki a w szczególności muzyki. Na początku 2025 roku, dwa lata od śmierci Benedykta XVI, jaki obraz pozostawił po sobie papież – intelektualista opowie jezuita, prof. nauk teologicznych Dariusz  Kowalczyk- wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.  
rozwiń zwiń