Lourdes jest 15-tysięcznym miasteczkiem u stóp Pirenejów, które w trwającym od kwietnia do października sezonie pielgrzymkowym przyjmuje niekończące się rzesze wiernych.
Co roku przez sanktuarium Lourdes, słynne na całym świecie miejsce maryjnych objawień i cudownych uzdrowień, przewija się około 6 mln pielgrzymów z ponad stu krajów świata.
Kompleks sanktuaryjny w Lourdes zajmuje obszar 50 hektarów, na których znajdują się 22 miejsca kultu i dwa domy dla chorych pielgrzymów. Pierwotnym sanktuarium jest zbudowana w 1866 roku krypta Bazyliki Niepokalanego Poczęcia.
Wokół Groty Objawień Massabielle, w której w 1858 roku Matka Boża ukazała się Bernadetcie Soubirous (1844-79), zbudowano trzy bazyliki: Niepokalanego Poczęcia (1871), Matki Boskiej Różańcowej (1901) i Św. Piusa X (1958), a także liczne kościoły i kaplice.
Inne symboliczne miejsca w Lourdes to wznosząca się serpentyną esplanada, którą kroczą codzienne procesje, baseny, w których kąpią się chorzy, oraz fontanny, z których spływa woda ze źródła Groty Objawień. Co roku w basenach, zasilanych wodą z cudownego źródła, rejestruje się około 400 tys. kąpieli.
Struktury hotelowe Lourdes, hospicja oraz punkty przyjęć Notre-Dame (900 łóżek) i Saint-Frai (400 łóżek), przyjmują od 40 tys. do 60 tys. chorych pielgrzymów odwiedzających co roku sanktuarium. Z 275 hotelami Lourdes jest drugim miastem we Francji z największą liczbą tych placówek po Paryżu, a przed Niceą.
Cały kompleks jest zarządzany przez diecezję Tarbes i Lourdes.
Pod kierownictwem dyrektora generalnego sankturaium pracuje, obok rektora i około 30 księży i zakonników, także 400 osób świeckich - 300 przez cały rok i 100 w sezonie od kwietnia do października. Co roku w Lourdes wierni palą 700 ton świec.
Naszymi przewodnikami po sanktuarium będą: Elżbieta i Grzegorz Wiśniewscy, ks. Jan Chyłek i ks. Stanisław Michalski.
Prowadzenie: Sylwia Sułkowska