Redakcja Programów Katolickich

Chwalebna Droga Krzyżowa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 22:00
W małym kościółku w Zalesiu Górnym namalowana została niespotykana Droga Krzyżowa autorstwa Leszka Zadrąga – pełna spokoju, optymizmu i ciepła. Nazwano ją Chwalebną ponieważ zainspirowała kompozytora Stanisława Szczecińskiego do stworzenia pięknego muzycznego dzieła, o takim właśnie tytule. W audycji spotkanie z autorami obu dzieł oraz historykiem sztuki ks. bp. Michałem Janochą.
Audio

Drogę Krzyżową w kościele pw. św. Huberta stanowi 15 obrazów. W Kościele prawosławnym Męka Pańska postrzegana jest jako chwalebne wydarzenie niosące i zapewniające Zbawienie, dlatego też ta Droga Krzyżowa jest niezwykle unikalna. Zalesiański artysta, Leszek Zadrąg posiadający korzenie wschodnie ubogacił swoje obrazy o elementy kultury wschodu, w tym także o elementy kultury prawosławnej. 

- Od samego początku, odkąd wziąłem pędzel do ręki chciałem oddawać chwałę Bogu – powiedział Leszek Zadrąg. - Zajmuję się ikonami od kilkudziesięciu lat i kiedy poprzedni proboszcz odchodził, poprosił mnie o wykonanie obrazów. To było wielkie przeżycie. Chciałem tam zawrzeć całą myśl wschodnią – ikoniczną – dodał artysta.

Już od samej inauguracji Drogi Krzyżowej towarzyszy jej kompozycja oratoryjnej autorstwa Stanisława Szczycińskiego, także Zalesianina. Była ona muzycznym komentarzem, zainspirowanym obrazami stacji Drogi Krzyżowej. – Namalowanie 15 stacji to ogromne zadanie, Leszek potrzebował wsparcia, stało się nim więc równoległe pisanie drogi krzyżowej w formie muzycznej – tłumaczył w audycji Stanisław Szczeciński.

 

***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji: 10.03.2018 r.

Godzina emisji: 6:10