Redakcja Programów Katolickich

Gorzkie Żale

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 12:00
W ciągu wieków, powstało wiele różnych form pobożności związanej z przeżywaniem Męki i Śmierci Chrystusa. Gorzkie żale to obok Drogi Krzyżowej jedno z dwóch najważniejszych nabożeństw Wielkiego Postu. Dla Polaków ma ono szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie u nas odprawiono je po raz pierwszy 13 marca 1707 roku w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie. „Gorzkie Żale” są tradycją wyłącznie polską – to prawdziwe arcydzieło polskiej poezji mistycznej i wyraz typowo polskiej pobożności.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Gorzkie Żale to nabożeństwa pasyjne odprawiane w okresie Wielkiego Postu, złożone z trzech części - hymnu oraz dwóch pieśni. Nazwa mszy nawiązuje do pierwszego zdania pieśni "Gorzkie Żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie". Nawiązują do tradycji pieśni pasyjnych, a ich schemat opiera się na konstrukcji Jutrzni z modlitwy brewiarzowej. Tekst nabożeństwa, które charakteryzuje się uroczystą oprawą liturgiczną, opowiada o męce Jezusa Chrystusa aż do ukrzyżowania. W kolejne niedziele wielkopostne odprawia się ich kolejne części, a Pobudka pozostaje zawsze ta sama. Podczas odprawiania Gorzkich Żali, w kościele wystawiony jest Najświętszy Sakrament.

O Gorzkich Żalach opowiedzą Księża Misjonarze św. Wincentego a Paolo i osoby związane z kościołem św. Krzyża w Warszawie. W audycji będziemy mogli wysłuchać też fragmentów nabożeństwa.


***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Godzina emisji: 23:30