Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Wiara na areopagu

Książka „Wiara na areopagu”, której autorem jest arcybiskupem Canterbury i były prymas Wielkiej Brytanii - abp Rowan Williams - mówi o wierze i wierności w przestrzeni publicznej, nieustannym napięciu między akceptowaną postawą obywatelską, a głosem sumienia. W książce mowa jest także o wizji Europy, roli państwa oraz o tym, dlaczego współczesne społeczeństwo nie przetrwa bez Boga, religii i wartości moralnych. Rozmowa z Autorem książki.​
play_arrow

czytaj więcej

O zaangażowaniu polskiego episkopatu w prace soborowe

W tym roku przypada 60.rocznica inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II. O zaangażowaniu polskiego episkopatu w prace soborowe, opowie w audycji prof. Michał Białkowski z UMK w Toruniu, który dotarł do nieznanych dotąd dokumentów.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość pustyni

"Duchowość pustyni. Piętnaście spotkań ze słynnym trapistą" . Jej autor Thomas Merton w piętnastu wykładach dla młodych mnichów z amerykańskiego opactwa Gethsemani udowadnia, że tradycja chrześcijańska zakorzeniona jest w duchowości pustyni. To książka, która pozwala na niespieszną lekturę, choć świetnie napisana, wymaga namysłu. Rozmowa z O. Tomaszem Grabowskim - dyrektorem Wydawnictwa W drodze.
play_arrow

czytaj więcej

Głos

Co roku do bram klasztorów pukają młodzi ludzie, którzy chcą swoje życie poświęcić Bogu. Zanim jednak złożą śluby wieczyste muszą rozeznać, czy rzeczywiście ich miejsce jest w zakonie. O nowicjacie, który jest czasem  poszukiwania odpowiedzi na to pytanie opowiada film dokumentalny <Głos>. Gościem audycji jest Dominika Montean-Pańków, która przez szereg miesięcy obserwowała przyszłych jezuitów w gdyńskim nowicjacie.
play_arrow

czytaj więcej

Listy znad jeziora Como

Postęp poprawił warunki życia niezliczonej rzeszy ludzi, ale jednocześnie zniszczył świat, w który natura i kultura wzajemnie się dopełniały, tworząc harmonijną całość. Technika, która się weń wdarła uczyniła go zimnym i nieludzkim. O technice i potrzebie jej uduchowienia traktuje książka „Listy znad jeziora Como” autorstwa wybitnego XX-wiecznego teologa Romano Guardiniego.
play_arrow

czytaj więcej

Notre-Dame - płonie

15 kwietnia 2019 w Paryżu stanęła w ogniu  katedra Notre Dame. Cały świat wstrzymał oddech obserwując walkę strażaków z żywiołem niszczącym Matkę Wszystkich Katedr. Atmosferę tamtych godzin przywołuje paradokumentalny film Jean-Jacques'a Annaud "Notre-Dame - płonie". Gościem audycji jest red. Katarzyna Jabłońska - publicystka kwartalnika <Więź>
play_arrow

czytaj więcej

Afryka - kierunki rozwoju

"Afryka - kierunki rozwoju" - to hasło drugiej konferencji afrykańskiej, która odbyła się w Łodzi w październiku 2020 roku. Organizatorzy pomyśleli o niej jako ubogacającym spotkaniu wielu środowisk. W konsekwencji wśród prelegentów znaleźli się badacze kontynentu, dyplomaci, przedsiębiorcy i misjonarze.  Pokłosiem spotkania jest praca zatytułowana <Afryka. Bogactwo możliwości i współpracy>. Gościem audycji  jest ks. prof. Jarosław Różański współredaktor tomu.
play_arrow

czytaj więcej

Pedro Arrupe SJ. Portret człowieka wolnego

Decyzje 29 generała Towarzystwa Jezusowego wzbudzały skrajnie odmienne reakcje. Jedni byli nim zachwyceni inni bezwzględnie go krytykował. Uważany był za proroka soborowej odnowy albo, przeciwnie, za szkodnika ciągnącego zakon w przepaść. O kontrowersyjnym zakonniku mówi w audycji o. Wojciech Żmudziński autor książki "Pedro Arrupe SJ. Portret człowieka wolnego".
play_arrow

czytaj więcej

Apostołowie Afryki

Urodzili się w 1911 roku. Jako już dojrzali i ukształtowani ludzie, w odstępie zaledwie kilku lat, wyjechali na misje do Afryki. Kard. Adam Kozłowiecki i dr Wanda Błeńska zapisali jedne z najpiękniejszych kart w dziejach polskiej działalności misyjnej. Gośćmi audycji są Michał Białkowski i Monika Dejneko-Białkowska redaktorzy pracy "Apostołowie Afryki".
play_arrow

czytaj więcej

Uwierzyć w niemożliwe. O witrażach Teresy Marii Reklewskiej

W ciągu kilkudziesięciu lat stworzyła kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych szklanych konstrukcji, które stały się częścią różnych budowli sakralnych (i nie tylko) w wielu miejscach Polski i świata. O życiu i twórczości najwybitniejszej polskiej witrażystki opowiada książka Moniki Braun zatytułowana "Uwierzyć w niemożliwe. O witrażach Teresy Marii Reklewskiej". Gościem audycji jest red. Ewa Kiedio z wydawnictwa Więź.
play_arrow

czytaj więcej

Kto wygra walkę o rząd ukraińskich dusz?

Czym różni się chrześcijaństwo kijowskie od moskiewskiego? Kto wygra walkę o rząd ukraińskich dusz? Czy grekokatolicy, rozczarowani postawą Watykanu wobec wojny, wytrwają w jedności z papieżem? Jaka będzie przyszłość rosyjskiego prawosławia? Na te i tym podobne pytania starają się odpowiedzieć autorze specjalnego numeru kwartalnika Więź, który w całości został poświęcony Ukrainie. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda.
play_arrow

czytaj więcej

"Powołany"

"Powołany" to fabularyzowany dokument, który opowiada o nietypowej wizycie kolędowej. Podczas spotkania, z wyraźnie zdystansowaną a nawet niechętnie nastawioną do chrześcijaństwa rodziną, ksiądz opowiada o tym, jak rodząca się wiara może przemieniać życie człowieka. Film objęty jest honorowym patronatem KEP. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński - teolog duchowości
play_arrow

czytaj więcej

Section21