Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Listy z Ukrainy

Przed rokiem inwazja rosji na Ukrainę zaskoczyła wszystkich, którzy wierzyli, że wszystko na groźbach się skończy. Niedowierzaniu w to, co się wydarzyło towarzyszyło przerażenie i niepokój o jutro. Przejmujące świadectwo tamtego czasu przynoszą <Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny> Gościem audycji jest o. Jarosław Krawiec OP - współautor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Pogodna starość?

Czas starości nie musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia. Może być pogodna i wtedy nikt nie powie, że starość nie udała się Panu Bogu. Gościem audycji jest ks. Stanisław Szlassa - psychoterapeuta, współautor książki <O niektórych lękach osób starszych>
play_arrow

czytaj więcej

Modele aktywności Kościoła

We współczesnym świecie uległy wyczerpaniu dotychczasowe modele społecznej aktywności Kościoła i katolików. O to, jak dzisiaj mogą oni wpływać na na życie publiczne i polityczne oraz do czego powinni w pierwszej kolejności dążyć pytają autorzy zimowego numeru <Więzi>. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny kwartalnika
play_arrow

czytaj więcej

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz

"Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz" to rozmowa dziennikarza Piotra Żyłki z ks. Manfredem  Deselaersem – niemieckim, katolickim  księdzem. Od ponad  30 lat mieszka  w Oświęcimiu, pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy jako „duszpasterz u progu Auschwitz”. W 1996 r. obronił pracę doktorską pt. „Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz”. Laureat Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania  w 2000 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Kresowa bałagułka

Historia Kresów silnie związanych z Polską historią, kulturą i tradycją została zawarta w książce „Kresowa bałagułka”. To wywiady dziennikarki ze Lwowa -Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim – poetą, literatem i muzealnikiem. Opowieść rozpoczniemy od wyjaśnienia, czym jest tytułowa bałagułka...?
play_arrow

czytaj więcej

Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu

Wydawnictwo <W drodze> rozpoczęło edycję <Dzieł  wszystkich św. Tomasza z Akwinu>. W ciągu najbliższych 15 lat ma ukazać się 70 tomów obejmujących cały dorobek dominikańskiego teologa. Mimo upływu kilkuset lat jego myśl pozostaje do dzisiaj ważna dla wierzących i niewierzących. Gościem audycji będzie ks. prof. Piotr Roszak z rady programowej projektu.
play_arrow

czytaj więcej

Odkrywamy prawdę o Janie Pawle II

Tygodniki: „Gość Niedzielny”, „Idziemy” oraz „Niedziela” organizują wspólną konferencję prasową - "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych".
play_arrow

czytaj więcej

Cuda

"Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary" - napisał Johann Wolfgang von Goethe. Czy entuzjazm romantyka jest uzasadniony? Czy warto godzić racjonalność z cudownością i jak odnaleźć się w świecie, w którym często nie wierzy się w Boga, ale można wierzyć we wszystko? Na te pytania odpowiada książka O. Janusza Pydy - "Cuda". Skąd bierze się dzisiejsza pogoń za cudownością - wyjaśnia autor, gość audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Benedykt XVI a Sobór Watykański II

Benedykt XVI był ostatnim papieżem, który czynnie uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Joseph Ratzinger nie był wówczas Ojcem soborowym, ale brał w nim udział jako peritus czyli ekspert teologiczny. O zaangażowaniu młodego Ratzingera w prace soborowe oraz jego późniejszym  stosunku do różnych interpretacji soboru mówią w audycji prof. Michał Białkowski i ks. prof. Robert Skrzypczak.
play_arrow

czytaj więcej

Papież - Teolog

Benedykt XVI był jednym z największych teologów swoich czasów. Nazywany jest Mozartem teologii i współczesnym Augustynem. O myśli teologicznej Josepha Ratzingera/Benedykta XVI mówi w audycji ks. prof. Marek Jagodziński - członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
play_arrow

czytaj więcej

Wokół koncepcji wolności religijnej

W świecie narastają prześladowania na tle religijnym. Obecnie w największym stopniu uderzają one w chrześcijan. O wolności religijnej widzianej z różnych perspektyw  dyskutowano podczas  ogólnopolskiej konferencji naukowej <Wokół koncepcji wolności religijnej>. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka - współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Chrześcijaństwo na rozdrożu

Chociaż wciąż jeszcze przywiązani jesteśmy do świąt BN to w coraz mniejszym stopniu stanowi to wyraz naszej wiary., w Boga, który stał się człowiekiem. O chrześcijaństwie o rozdrożu, które z trudem  wypracowuje nowe formy wiary przekonujące dla człowieka XXI wieku traktuje książka ks. prof. Tomasza Halika zatytułowana „Popołudnie chrześcijaństwa”. Gościem audycji jest teolog ks. prof. Przemysław Artemiuk
play_arrow

czytaj więcej

Section21