Redakcja Programów Katolickich

Teologia ikony

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 10:00
Sobór zrównał ikonę ze Słowem Bożym w liturgii, czy dla wyznawców rzymskokatolickich jest ona ważna?
Audio
Rosyjska ikona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Sztokholmie, przedstawiająca sceny z życia św. Mikołaja
Rosyjska ikona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Sztokholmie, przedstawiająca sceny z życia św. MikołajaFoto: wikimedia.commons/fot.ccbysa30

Od wielu lat daje się zaobserwować wzrastające zainteresowanie ikonami. Nie tylko chętnie umieszczamy je na ścianach  swoich mieszkań  i stawiamy na półkach, lecz równie często interesujemy się ich historią, a także teologią, jakiej są wyrazem. Nierzadko  można spotkać również tych, którzy sami chcieliby zmierzyć się z pisaniem ikon.

Nieocenionym wprowadzeniem w świat ikony jest praca  Aidena Harta zatytułowana "Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego", o której opowiedzieli w audycji ikonopis Michał Płoski oraz inicjatorka szkoły pisania ikon w Kielcach, Ewa Sadowska.

- Nurt, który coraz chętniej jest podejmowany, sprzyja poznaniu sensu ikony. To bardzo ważne ze względu na dialog prawosławno - katolicki, jak i odnalezienie naszych źródeł, czyli powrót do Soboru w Nicei z 1987r. - powiedział Michał Płoski. - To był taki moment, kiedy zrównano ikonę ze Słowem Bożym w liturgii i Zachód zagubił tę myśl.

Zdaniem gościa audycji, tak jak nie zmieniamy słów w liturgii, tak nie zmieniamy tradycji malarskich. - Prawosławie nie zna kopii. Jeżeli powtarzamy tę samą ikonę, ale z modlitwą i z przeznaczeniem jej do celów kultu, to nie jest kopia, ale kolejna ikona - dodał Michał Płoski.

 

***

Tytuł audycji:  "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 28.08.2016 r.

Godzina emisji: 06:30