Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Targi Wydawców Katolickich w Warszawie.

play_arrow

czytaj więcej

Prymat i nieomylność

Papiestwo to jedna z najbardziej oryginalnych i intrygujących instytucji świata. Od wieków jest ono przedmiotem niekończących się dyskusji i sporów, które przybliża w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk, autor książki „Kim jest papież w Kościele”.
play_arrow

czytaj więcej

Syn marnotrawny. Biografia ocalenia

Przypowieść o synu marnotrawnym ukazuje Boga jako Miłosiernego Ojca, który wychodzi na spotkanie grzesznego człowieka. O bogactwie treściowym jednej z najczęściej interpretowanych opowieści Nowego Testamentu mówi w audycji ks. prof. Andrzej Draguła autor książki <Syn marnotrawny. Biografia ocalenia>
play_arrow

czytaj więcej

Więzi społeczne w metropolii warszawskiej

Najnowsza publikacja „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej. Case study w budowaniu podmiotowości mieszkańców miasta” stanowi  podsumowanie pierwszego etapu badań poświęconych kondycji społeczności mieszkańców Warszawy jako solidarnej wspólnoty.
play_arrow

czytaj więcej

Dorothy Day. Życie, działalność, duchowość

Zadowoleni z siebie chrześcijanie zaprowadzili ją do komunistów, a praca z komunistami sprawiła, że powróciła do Boga. Po nawróceniu jej celem stało się budowanie świata, w którym ludziom łatwiej być dobrymi i zbliżać się do Boga. O jednej z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu mówi w audycji ks. prof. Wojciech Zyzak autor książki „Dorothy Day. Życie, działalność, duchowość”
play_arrow

czytaj więcej

10 lat pontyfikatu Papieża Franciszka

W miniony poniedziałek minęła 10 rocznica wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową. Dekadę pontyfikatu pochodzącego z kościelnych, geograficznych i ekonomicznych peryferii papieża podsumowuje publikacja  <Dziedzictwo papieża Franciszka>. Gościem audycji jest autor książki ks. prof. Zdzisław Kijas. .
play_arrow

czytaj więcej

Listy z Ukrainy

Przed rokiem inwazja rosji na Ukrainę zaskoczyła wszystkich, którzy wierzyli, że wszystko na groźbach się skończy. Niedowierzaniu w to, co się wydarzyło towarzyszyło przerażenie i niepokój o jutro. Przejmujące świadectwo tamtego czasu przynoszą <Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny> Gościem audycji jest o. Jarosław Krawiec OP - współautor książki.
play_arrow

czytaj więcej

Pogodna starość?

Czas starości nie musi być czasem smutku, samotności i zgorzknienia. Może być pogodna i wtedy nikt nie powie, że starość nie udała się Panu Bogu. Gościem audycji jest ks. Stanisław Szlassa - psychoterapeuta, współautor książki <O niektórych lękach osób starszych>
play_arrow

czytaj więcej

Modele aktywności Kościoła

We współczesnym świecie uległy wyczerpaniu dotychczasowe modele społecznej aktywności Kościoła i katolików. O to, jak dzisiaj mogą oni wpływać na na życie publiczne i polityczne oraz do czego powinni w pierwszej kolejności dążyć pytają autorzy zimowego numeru <Więzi>. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny kwartalnika
play_arrow

czytaj więcej

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz

"Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz" to rozmowa dziennikarza Piotra Żyłki z ks. Manfredem  Deselaersem – niemieckim, katolickim  księdzem. Od ponad  30 lat mieszka  w Oświęcimiu, pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy jako „duszpasterz u progu Auschwitz”. W 1996 r. obronił pracę doktorską pt. „Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz”. Laureat Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania  w 2000 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Kresowa bałagułka

Historia Kresów silnie związanych z Polską historią, kulturą i tradycją została zawarta w książce „Kresowa bałagułka”. To wywiady dziennikarki ze Lwowa -Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim – poetą, literatem i muzealnikiem. Opowieść rozpoczniemy od wyjaśnienia, czym jest tytułowa bałagułka...?
play_arrow

czytaj więcej

Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu

Wydawnictwo <W drodze> rozpoczęło edycję <Dzieł  wszystkich św. Tomasza z Akwinu>. W ciągu najbliższych 15 lat ma ukazać się 70 tomów obejmujących cały dorobek dominikańskiego teologa. Mimo upływu kilkuset lat jego myśl pozostaje do dzisiaj ważna dla wierzących i niewierzących. Gościem audycji będzie ks. prof. Piotr Roszak z rady programowej projektu.
play_arrow

czytaj więcej

Section21